Tevrat Yaratılış Bölümündeki Çelişki

Peki arkadaşım hepsinin gerçek Müslümanlık anlayışı farklıydı. Tamam. NASA tarafından Ay'ın bir bölümüne adı verilmiş, İstanbul'un enlem ve boylamlarını hesaplamış, gök cisimlerinin dünyaya olan uzaklığını hesaplamış Ali Kuşçu'yu küçümsemek mi? inanılmaz.
Otomatik makineler üzerinde kitap yazmış, ilk rasathaneyi kurmuş, yıldızların enlem ve boylamlarını Venüs'ü kullanarak hesaplamış Takiyüddin Mehmet'i küçümsemek...
Evet belki de küçümsemek hataydı fakat saydığım adamların önünde küçük kalmaları gayet doğal bence. İstanbul'un enlem ve boylamını hesaplamak zor bir iş mi? Erathostenes tüm dünyanın çevresini hesapladı. Hem de çok küçük bir hata payıyla. Gök cisimlerinin dünyaya olan uzaklıklarını ilk kez Ali Kuşçu mu hesapladı? hayır yine antik yunan da hesaplandı. Yıldızların enlem boylamları yine bunlara göre biraz daha zor da olsa geometri den başka bir şey değil. Yeterli kaynak ve verilerle bunlar, geometri dersi görmüş bir liselinin bile hesaplayabileceği değerler.
100 yıllık İslam'ın İ'si olmayan rejiminizde bir tane Ali Kuşçu bir tane Takiyüddin Mehmet yetiştirin de görelim.
İslam'ın daha dünyada olmadığı zamanda, Antik Yunan Öklid ve Pisagor diye sizin o saydığınız isimlerin yaptığı her şeyin temeli olan 2 tane adam yetiştirmiştir.

Evet belki de küçümsemek hataydı fakat saydığım adamların önünde küçük kalmaları gayet doğal bence. İstanbul'un enlem ve boylamını hesaplamak zor bir iş mi? Erathostenes tüm dünyanın çevresini hesapladı. Hem de çok küçük bir hata payıyla. Gök cisimlerinin dünyaya olan uzaklıklarını ilk kez Ali Kuşçu mu hesapladı? hayır yine antik yunan da hesaplandı. Yıldızların enlem boylamları yine bunlara göre biraz daha zor da olsa geometri den başka bir şey değil. Yeterli kaynak ve verilerle bunlar, geometri dersi görmüş bir liselinin bile hesaplayabileceği değerler.

İslam'ın daha dünyada olmadığı zamanda, Antik Yunan Öklid ve Pisagor diye sizin o saydığınız isimlerin yaptığı her şeyin temeli olan 2 tane adam yetiştirmiştir.
E ben bunu inkar etmiyorum ki zaten. Ben sizin saydığınız bilim insanlarını küçümsedim mi? Onlardan bilim insanı çıkmaz dedim mi? Hayır. Hala bir liselinin hesaplayabileceği değerler diyerek küçümsüyorsunuz. Türkiye Cumhuriyetindeki kaç tane liselinin enlem boylam hesapladığını duydunuz. Enlem boylam hesaplamak 2 dereceden denklem çözmek mi sanıyorsunuz? Gerçekten hayret verici.

NASA'ya mail yazalım. Liselinin bile hesaplayabileceklerini hesaplamış birinin adını neden Ay'ın bir bölümüne verdiniz diyelim. Nasıl fikir?

Evet, bir şekilde konunun sapıtıp İslam'a geleceğini daha konuyu açmadan tahmin etmiştim. Üzerine felsefe yapılıp "Tanrı onların artık ölümlü olduğunu kastetti" gibi argümanlar oluşturulabilir ama bana göre Tanrı'nın yalan söylediği imasının yapıldığı bir bölüm.
RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem'i oraya koydu. 16 Ona, “Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin” diye buyurdu, “Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün.” [Yaratılış 2:15-17]

RAB Tanrı'nın yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı. Yılan kadına, “Tanrı gerçekten, ‘Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin’ dedi mi?” diye sordu.* Kadın, “Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz” diye yanıtladı, “Ama Tanrı, ‘Bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz’ dedi.” Yılan, “Kesinlikle ölmezsiniz” dedi, “Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.” Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi, o da yedi.* İkisinin de gözleri açıldı. Çıplak olduklarını anladılar. Bu yüzden incir yaprakları dikip kendilerine önlük yaptılar. [Yaratılış 3:1-7]

Türkiye Cumhuriyetindeki kaç tane liselinin enlem boylam hesapladığını duydunuz. Enlem boylam hesaplamak 2 dereceden denklem çözmek mi sanıyorsunuz? Gerçekten hayret verici.
Şey, evet. Üçgenlerde benzerlik diye bir şey duydunuz mu hiç? hatta ikinci derece denklemlerin üçgenlerde benzerlikten daha zor olduğunu bile savunurum.
NASA'ya mail yazalım. Liselinin bile hesaplayabileceklerini hesaplamış birinin adını neden Ay'ın bir bölümüne verdiniz diyelim. Nasıl fikir?
Olur yazın fakat bu neyi değiştirecek?

1-Ali Kuşçu
2- İbni Sina
3-Takiyüddin Mehmet
4-Akşemseddin
5-Sabuncuoğlu Şerafettin
6- Farabi
7- Harezmi
8- Ömer Hayyam
9- Cabir bin Hayyam
10- Zekeriya Er-Razi
WOW.. İbn Sina, Farabi, Harezmi Müslüman mıymış? 🤔

İşte "Müslüman olmak, iki yüzlülüğü gerektirir." derken bundan bahsediyordum..

Konuya hiç cevap verilmemiş.
Sanırım bunun iki sebebi var:
İnananlar: "Ulan değiştirilmiş kitaptan ne beklersin ki?" diyerek cevap yazma ihtiyacı hissetmediler.
İnanmayanlar ise zaten Yahudilik ile ilgilenmezler. Çünkü doğdukları toplumda egemen din İslam. Yahudilik zaten yanlış onlara göre. Üstüne düşünülecek bir fin varsa o da İslamdır. Zira anaları babaları müslüman ve bir sorgulama yaparken İslamiyet üzerinden yapıyorlar.
Yahudilik yalnızca İslam'ın geçmişini anlamak için biraz inceleniyor o kadar. Çok ciddiye alarak Yahudiliği inceleyen çok az insan var ülkemizde. He bence bu bakış açısı mantıklı mı?
Yani merak meselesi. Merak eden inceler.
Türkiyede bırak Tevrat'ı daha sözde müslüman olmasına rağmen Kuran'ın kapağını açmamış insanlar var normal yani cevap verilmemesi pek şaşırmamak gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı