Steam TL ile oyun alınınca ekstra para gider mi?

Örnek olsun diye anlatıyorum.
İş Bankası dolar alış rakamı 28.46
Yapı Kredi dolar alış 28,62
Google ise 28,91

Aradaki farkları görüyorsun sen alacağın oyun. ETS 2 2,5 dolar. Sırasıyla 71,15 - 71,55 - 72,27 TL'ye denk geliyor. Ve bu kur sabit değil anlık değişebilir. O yüzden alışveriş öncesi güncel banka kuruna bakıp öyle paranızı ekleyip satın alın.

TL’ye otomatik dönüşüm isterseniz kartı veren kuruluşun belirlediği kur kullanılır. TCMB tarafından 29 TL deniyorsa bile sizden 30 TL alınabilir. Google’da gösterilen kur size sadece fikir verecektir.

Kredi kartınız için USD ekstre istemenizi öneririm. 10 dolarlık harcama için tam olarak 10 dolar ödemiş olursunuz ve herhangi bir komisyon ödemeniz gerekmez. Bugüne kadar, binlerce dolarlık harcamalarda bile bir kuruş kur farkı ödemedim. Cebimdeki USD ve EUR ile tam ödememi yapıyorum.

Örnek olsun diye anlatıyorum.
İş Bankası dolar alış rakamı 28.46
Yapı Kredi dolar alış 28,62
Google ise 28,91

Aradaki farkları görüyorsun sen alacağın oyun. ETS 2 2,5 dolar. Sırasıyla 71,15 - 71,55 - 72,27 TL'ye denk geliyor. Ve bu kur sabit değil anlık değişebilir. O yüzden alışveriş öncesi güncel banka kuruna bakıp öyle paranızı ekleyip satın alın.

Alış kuru değil satış kuruna bakacaksın 29.33 mesela İş Bankası.

TL’ye otomatik dönüşüm isterseniz kartı veren kuruluşun belirlediği kur kullanılır. TCMB tarafından 29 TL deniyorsa bile sizden 30 TL alınabilir. Google’da gösterilen kur size sadece fikir verecektir.

Kredi kartınız için USD ekstre istemenizi öneririm. 10 dolarlık harcama için tam olarak 10 dolar ödemiş olursunuz ve herhangi bir komisyon ödemeniz gerekmez. Bugüne kadar, binlerce dolarlık harcamalarda bile bir kuruş kur farkı ödemedim. Cebimdeki USD ve EUR ile tam ödememi yapıyorum.

Hocam ama bu dediğiniz olay hesabınızda Dolar veya Euro olarak paranız varsa anlamlı. Yoksa tam tersi mantıksız bir durum ortaya çıkıyor.

Mesela benim İş Bankası kartım var ve Dolar ve EURO kredi kartı tanımlı (fiziksel kart değil ama mesela Dolar veya Euro ile alım yapınca o kartlardan işlem yapıyor) ve benim hesabımda Euro ve Dolar olmadığı için aslında bu benim zararıma olacak bir uygulama :)

Çünkü ekstremi ödediğim zamanki Dolar kurundan hesap edip TL hesabımdan kesecek bankayla görüşüp Dolar ve Euro kartlarını iptal etmeyi düşünüyorum.

Hocam ama bu dediğiniz olay hesabınızda dolar veya euro olarak paranız varsa anlamlı. Yoksa tam tersi mantıksız bir durum ortaya çıkıyor.
Hesabınızda dolar veya euro yoksa bile mantıklı. Şu anda İş Bankası’nda dolar 29,33 ama N Kolay’da 28,92 TL. İş Bankası’na 29,33 ödemektense N Kolay’dan dolar alabilirim ve bu dolar ile İş Bankası’ndaki USD ekstremi ödeyebilirim. Dolar ve euro almak sadece birkaç saniye alıyor. Onunla da uğraşmak istemiyorsanız günlük alışverişler, tatil ve birikim için dolar ve euro alırken biraz dana fazla alabilirsiniz.

Hesabınızda dolar veya euro yoksa bile mantıklı. Şu anda İş Bankası’nda dolar 29,33 ama N Kolay’da 28,92 TL. İş Bankası’na 29,33 ödemektense N Kolay’dan dolar alabilirim ve bu dolar ile USD ekstremi ödeyebilirim. Dolar ve euro almak sadece birkaç saniye alıyor.

Sizin mesajınıza verdiğim cevap N Kolay kullanımıyla mantıklı olup olmamasıyla ilgili değil, bankanızdan "USD ektresi isteyin" demişsiniz ya işte o mantıklı değil tek başına.

Benim anlattığım detaydan habersiz bir arkadaş sizin dediğinizi uygularsa ve bankasından USD ekstresi isterse, bugün Dolar'la oyunu alacak 15-20 gün sonra çıkacak ekstresinde de o Dolar miktarı görünecek ama ödemesini Dolar'ın o günkü TL karşılığı neyse ona göre yapmak durumunda kalacak.

Benim anlattığım detaydan habersiz bir arkadaş sizin dediğinizi uygularsa ve bankasından USD ekstresi isterse bugün dolarla oyunu alacak, 15-20 gün sonra çıkacak ekstresinde de o dolar miktarı görünecek ama ödemesini doların o günkü TL karşılığı neyse ona göre yapmak durumunda kalacak.
Özellikle 10 doların 10 dolar olarak ödendiğini ve hesabımdaki USD ile ödeme yaptığımı belirtmiştim. Dolar ekstrenizi dolar ile ödemek zorundasınız. Ancak ödemeniz TL’ye dönüşürse TL ile ödeyebilirsiniz. Ödemeleriniz için USD almıyorsanız zaten yine otomatik dönüşümdeki kura kurban gitmiş oluyorsunuz. Bir anlamı kalmıyor. :)

Özellikle 10 doların 10 dolar olarak ödendiğini ve benim de hesabımdaki USD ile ödeme yaptığımı belirtmiştim. Ödemeleriniz için USD almıyorsanız zaten yine otomatik dönüşüme kurban gitmiş oluyorsunuz. :)

Tamam işte onu net olarak belirtelim buradaki oyun sevdalarının çoğu genç hatta çocuk harçlıklarıyla oyun alıyorlar herkesin hesabında Dolar veya Euro yok. Sizin belirttiğiniz evet hesabında Dolar ve Euro olarak parası olanlar için en mantıklı çözüm elbette.

Anladım hocam. Ben ilk başta bankaya gidip dolar alıp öyle oyun satın alacağız zannediyordum :)

Bu arada dolar hesabı açıp öyle de alabilirsin veya kuyumcu, döviz bürosundan dolar alıp dolar hesabına yatırıp öyle de alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı