Türk Telekom binaya fiber kablo çekti

umutk830

Hectopat
Merhaba, hatırlarsınız, 2 yıl önce binaya fiber altyapı nasıl getirilir diye bir konu açmıştım. 2 gün önce Türk Telekom, bina girişine fiber kablo çekmiş. Annem işe giderken, bu kabloyu görmemiş. İşten döndüğünde beni aradı, "aşağıya gel, kablo çekilmiş" dedi. Çok şaşırdım, çünkü bina sahibi, eski bir bina olduğu için kablo geçişlerinde yer olmadığı ve kırılma olabileceği gerekçesiyle istememişti. Şöyle bir durum var, bina projesinde olmadığı halde, kabloyu çekmişler. Dün evin önüne Türk Telekom ekipleri geldi, fiber kablo çekiyorlardı ve evin önündeki yeri boyamışlar. Personelden birisi fotoğraf çekiyordu, "bizim binaya kablo çekmişsiniz" dedim, "evet" dedi, "buraya fiber mi çekilecek?" diye sordum, "evet, 15-20 gün içinde binada çalışma yapılacakmış" dedi. Türk Telekom personeli fotoğraf çekiyordu. Türk Telekom personeli söyledi. Şimdi, bu cevaba güvenemedim. Dönüşüm ekibinin şefi, "biz bunu normalde de çekiyoruz" dedi. Ben 20 yıldır bu binadayım, o zaman niye geçen sene çekmediler de şimdi çektiler? Çünkü biz bir yeri aramadık, başvuru yapmadık. Sizce Türk Telekom personeli bana doğru mu söylüyor yoksa bana yalan mı söylüyor? Çünkü biri başka bir şey diyor, birisi de yapılacak diyor? Durum nedir sizce? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 20240513_171845.jpg
    20240513_171845.jpg
    166,5 KB · Görüntüleme: 313
  • 20240513_171858.jpg
    20240513_171858.jpg
    79,8 KB · Görüntüleme: 270
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, hatırlarsınız, 2 yıl önce binaya fiber altyapı nasıl getirilir diye bir konu açmıştım. 2 gün önce Türk Telekom, bina girişine fiber kablo çekmiş. Annem işe giderken, bu kabloyu görmemiş. İşten döndüğünde beni aradı, "aşağıya gel, kablo çekilmiş" dedi. Çok şaşırdım, çünkü bina sahibi, eski bir bina olduğu için kablo geçişlerinde yer olmadığı ve kırılma olabileceği gerekçesiyle istememişti. Şöyle bir durum var, bina projesinde olmadığı halde, kabloyu çekmişler. Dün evin önüne Türk Telekom ekipleri geldi, fiber kablo çekiyorlardı ve evin önündeki yeri boyamışlar. Personelden birisi fotoğraf çekiyordu, "bizim binaya kablo çekmişsiniz" dedim, "evet" dedi, "buraya fiber mi çekilecek?" diye sordum, "evet, 15-20 gün içinde binada çalışma yapılacakmış" dedi. Türk Telekom personeli fotoğraf çekiyordu. Türk Telekom personeli söyledi. Şimdi, bu cevaba güvenemedim. Dönüşüm ekibinin şefi, "biz bunu normalde de çekiyoruz" dedi. Ben 20 yıldır bu binadayım, o zaman niye geçen sene çekmediler de şimdi çektiler? Çünkü biz bir yeri aramadık, başvuru yapmadık. Sizce Türk Telekom personeli bana doğru mu söylüyor yoksa bana yalan mı söylüyor? Çünkü biri başka bir şey diyor, birisi de yapılacak diyor? Durum nedir sizce? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Kabloyu süs olsun diye çekmemişlerdir herhalde niye yalan söylesin adam?

Öncelik sırası var firmaların, semt, mahalle, sokak diye gider. Sizin binanız öncelikli değildir, şimdi sıra gelmiştir. Fiber çekilmesi için başvuru yapılmasına gerek yok. Binadan izin alınsa yeter sanırım.
Yani bina sahibi geçen sene duvarlarda kırılma olacak diye istememişti. Ben dünden önce dönüşüm ekibine bina sahibinin numarasını vermiştim. Acaba ekip ondan gelmiş olabilir mi? Beni arayan olmadı çünkü. Biz hiçbir şekilde başvuru yapmadık. Biz de şaşırdık duruma adam istemedi. İstemiyorsa niye kablo çekiliyor?

Yani bina sahibi geçen sene duvarlarda kırılma olacak diye istememişti. Ben dünden önce dönüşüm ekibine bina sahibinin numarasını vermiştim. Acaba ekip ondan gelmiş olabilir mi? Beni arayan olmadı çünkü. Biz hiçbir şekilde başvuru yapmadık. Biz de şaşırdık duruma adam istemedi. İstemiyorsa niye kablo çekiliyor?
Beklemekden başka çareniz yok. Ama görüntüye bakılırsa çekilecek gibi duruyor.

Anladım. Öyle yapalım o zaman personelin dediği 15 - 20 gün içinde çalışma yapılacak dedi. Bakalım.
Verdiği sürelere de takılmayın çünkü bu forumda da böyle diyen türk telekom personelleri var diye konılar açılmış. Kimi daha önce gelmiş. Kimi çok daha sonra gelmiş. İşler biraz insiyatife bakıyor gibi bilemiyorum.

Verdiği sürelere de takılmayın çünkü bu forumda da böyle diyen türk telekom personelleri var diye konılar açılmış. Kimi daha önce gelmiş. Kimi çok daha sonra gelmiş. İşler biraz insiyatife bakıyor gibi bilemiyorum.
Evet işte biri öyle diyor biri başka bi şey diyor. Dönüşüm ekibi biz bunu normal de de çekiyoruz diyor. İstiyorsa bina içi kablolamayı kendiniz yapın dedi. Dün personele sordum. Biz çektik kabloyu çalışma yapılacak dedi. 5 6 kişi vardı evin önünde iki araba gelmişler. Biri kabloları çekiyordu. Biri de fotoğraf çekiyordu. Fotoğraf çeken personele sordum. Bana böyle söyledi. Yani doğru bi bilgi veren olmadı yani.

Adamlar biraz karışık söylemişler, sizin de kafanız haliyle karışmış. Sizin binanın dış kapısına kadar fiber optik kablo gelmiş (herhalde Telekom'un kendi planlaması dahilinde); herkese nasip olmayan, yıllarca uğraşıp da yaptıramadıkları size nasip olmuş. Artık FTTH (GPON) sisteme yani Fibernet'e geçebilmeniz içim ilk adım atılmış.

Binada kaç dairesiniz?

Şimdi bu turuncu kablo sadece kapı yanındaki duvar yeterli çapta delinip içeri sokulacak. Kapı arkasında müsait bir yere bir OFDK (bina içi fiber sonlandırma ve dağıtım kutusu) takılıp içeriye alınan bu kablo da söz konusu OFDK'ya bağlanacak. Bu ayrı bir ekibin işi. 2 gün sonra da gelebilirler, 20 gün sonra da.

Aslında (Telekom yeleği falan giyiyorlarsa da) sizin konuştuğunuz, kabloyu bina dışına getirip çekenler de, kabloyu içeri alıp koyup OFDK'ya bağlayacaklar da Telekom'un bordrolu elemanları değil taşeronlarıdır.

Bundan sonrası dahili tesisata giriyor ve Telekom buna genelde karışmak istemez ama size yeterli dahili tesisat OBK (ince fiber kablo) bırakır ve "bir elektrikçiye, OFDK'dan dairenizin içine kadar siz çektirin..." deyip giderler. Ama bu taşeronlarla bazen anlaşılıyor ve extra ücret karşılığı onlar da yapıyor. Ancak bu fiber kablo kırılgandır, çok eğilip bükülmeye gelmez. İçten kırılırsa hepten çöp, yeniden çekilmesi gerekir. Bina içinde (koridorlarda vs.) mutlaka plastik kanallar içinden çekilmesinde fayda var. Artık bu kablo bir noktada daire kapısının yanından ince bir delik açılıp dairenin içine sokulacak. Daire içinde de korunaklı çekilmeli. İnce bir kablo olduğundan, kapı pervazları ya da süpürgelikler az biraz kanırtılıp arkalarında rahatça ve güvenli bir şekilde saklanabiliyor ya da ev içinde de kanal içinden geçirilip modemin konulacağı yere kadar uzatılmalı.

Bu işler tamamlanımca Telekom'a mevcut aboneliğinizi FTTH'a dönüştürmek içn başvuruda bulunacaksınız. O arada OFDK'da Fibernet zaten aktif edilmiş olur. Bu sefer Telekom'un kendi elemanı gelip size birisi ONT diğeri de Fiber Modem denilen ama aslen modem olmayıp HGW denilen bir WiFi Router getirip kurıulum yapacak. Daireye çekilmiş olan dahili fiber hat ONT'de sonlandırılır. ONT ile HGW arasındaki bağlantı ise bir Ethernet kabloyla yapılır. (Her 2 cihazın prize bağlanması lazım...) Gerek ONT, gerekse OFDK'daki bağlantıları bu Telekom elemanı yapacak. (Bu açıdan ev içinde çekilecek dahili o tesisat fiber kablosunda 3-5 mt., OFDK tarafında da en az 1 mt. kadar fazlalık payı bırakılmalı...)

ADSL ya da VDSL'den FTTH'a dönüşüm yapacağınızdan ONT + HGW için sizden aylık kira bedeli alınmaz. Ama sıfırdan yeni aboneyseniz, alınacaktır... (bu 2 cihaz size demirbaş gibi mutlaka bırakılacaktır!)

Eğer bakır altyapıdan çalışan sabit telefonunuz varsa bunu artık VoIP olarak çalışacak şekilde FTTH hattınıza tanımlatabilirsiniz. Telefon cihazınızın kablosu size verilecek HGW'ye takılır, hepsi o kadar.

Telekom'un verdiği HGW WFi performansı açısından yeterince verimli olmazsa siz piyasadan temin edeceğiniz daha iyi bir WiFi Router'ı arayüzünde yapılacak basit birkaç ayarla kullanabiliyorsunuz ama bunlara sabit telefonu takamazsınız. (Ama Telekom'un HGW'si mutlaka teslim alınacak...)

Son olarak: bir binaya FTTH getirilmişse ve orada en az bir abone FTTH'a geçmişse Telekom oraya artık bakır altyapıdan hiçbir abonelik vermez; o tarihe kadar, bakır altyapıda olanlar kullanıma devam edebilir.

Geri
Yukarı