Türkiye'de Enver Paşa'nın bilinmeden yargılanması

Blacanka

Decipat
Biraz önce Shorts'da gezerken bir videoya rastladım ve resmen beynimden vurulmuşa döndüm. Önüne gelen özellikle kendini atatürkçü olarak tanımlayan adamlar kaynak dahi vermeden "Kafkasya'da 90 bin şehit verildi, bu adamın vatana bir iyiliği yok" gibisinden söylemlerde bulunuyorlardı kaynakla cevap verdiğimde ise beni antikemalist ilan ettiler :D bu olaydan sonra.
Forumdaki kullanıcıların'da fikirlerini merak ettim peki siz ülkedeki tarih cahilliği ve enver paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Milletin kendine kahraman aramasından sebep abarttıkları "komutan". Türkçü olup o kadar Türk askerinin ölmesine sebebiyet vermek, naaşlarının aylarda dağlarda kalmasını sağlamak tarihte görülmüş şey değil. Lafla peynir gemisi yürümüyor maalesef.

Vatansever olmakla başarılı, iyi bir komutan olmak ayrı şeyler. Gereksiz romantize ediliyor.

Atam iyi şaka yapmış.

Hocam ciddi misiniz? Bunun Atatürk'le ne alakası var ?

Burası kendinizi onaylatma yeri değildir, her gördüğünüz/yaşadığınız şeyleri anlatmayın.

Bu konu sizce kendimi onaylatmam için mi açtığım bir konu? Tarih bölümüne enver paşa ile ilgili konu açtım.

Herkesin tarih hakkında konuşmaması gerekiyor sadece tarihçiler konuşsa yeter.

Kesinlikle katılıyorum ancak ülkedeki tarihçiler bile adamakıllı tarih anlatmıyor ki 😐 her taraf olayı kendine pay ediyor.

Son düzenleme:
Hocam ciddi misiniz? Bunun Atatürk'le ne alakası var?

Bu konu sizce kendimi onaylatmam için mi açtığım bir konu? Tarih bölümüne enver paşa ile ilgili konu açtım.

Kessinlikle katılıyorum ancak ülkedeki tarihçiler bile adamakıllı tarih anlatmıyor ki 😐 her taraf olayı kendine pay ediyor.

Atatürkçüyüm diyen veya enverciyim diyen ergen arkadaşlara sesleniyorum, sadece Atatürk hakkında bildiğiniz 2 3 şey 1881 1938'dir ben atatürkçüyüm diyenlerin çoğu sadece bir görüşe bağlı olmak ya da kabul görmek veyahut başkalarının stilini kopyalamaktır, gerçekten Atatürk'ü sevmek değildir anlamak değildir.

Geri
Yukarı