Türkiye'de Enver Paşa'nın bilinmeden yargılanması

Milletin kendine kahraman aramasından sebep abarttıkları "komutan". Türkçü olup o kadar Türk askerinin ölmesine sebebiyet vermek, naaşlarının aylarda dağlarda kalmasını sağlamak tarihte görülmüş şey değil. Lafla peynir gemisi yürümüyor maalesef.

Vatansever olmakla başarılı, iyi bir komutan olmak ayrı şeyler. Gereksiz romantize ediliyor.

Hocam enver paşa İslam'cı. Ve Allah'u ekber dağlarındaki ölümlerin sebebi hafız hakkı paşa. Ama evet vatanseverlik ve başarı ayrı şeyler enver paşa bitmiş Osmanlı için büyük hayaller kurdu sonuçları da acı oldu.

Eskiler üzerine takılıp kalmak bize hiçbir fayda getirmez. Mantıksız tartışmalardan uzaklaşıp bugün nasıl bu ülkeyi daha müreffeh yaparız onun tartışması yapılmalıdır.

Belki sen de öyle yapıyorsundur 😉🙃.

Olayı kendime nasıl pay edebilirim? Enver paşayı her yönüyle anlayan ve anlatabilecek bir adamım. Enver paşanın mantiksiz hamleleri çok ama bu onu hain ilan eder mi? Benim sorum bu.

Eskiler üzerine takılıp kalmak bize hiçbir fayda getirmez. Mantıksız tartışmalardan uzaklaşıp bugün nasıl bu ülkeyi daha müreffeh yaparız onun tartışması yapılmalıdır.

Eskiler üstünde çok durmak facia getirdigi gibi az durmak da kötü sonuçlar yaratabilir. Bana göre ülkeler gelecegini geçmişinden ders alarak tasarlamalı.

Hocam enver paşa İslam'cı. Ve Allah'u ekber dağlarındaki ölümlerin sebebi hafız hakkı paşa. Ama evet vatanseverlik ve başarı ayrı şeyler enver paşa bitmiş Osmanlı için büyük hayaller kurdu sonuçları da acı oldu.

Hepimiz biliyoruz ki eğer Birinci Dünya Savaşı sonrası kıçımızı toplayan bir Kuvai Milliye hareketi olmasa Enver Paşa lanetle anılacaktı. Hitler'in kazansaydı kahraman olacağı gibi. Kendisi içimizden geçilen savaşa girişimizin baş aktörü en basiti. Bunlar birçok tarihçinin ortak görüşleridir kaynak ve kanıtlarıyla beraber. Görüyorum Youtube'da ya da Reddit'te falan bazı alt-right özentisi ergenler öyle değildi, şöyleydi diye uyduruyor ama inanmayın onlara. Sırf paşanın fikirlerinden sebep ekleyecek birkaç başarı ya da itiraz edebilecekleri başarısızlık arıyorlar kendilerince.

Biraz önce Shorts'da gezerken bir videoya rastladım ve resmen beynimden vurulmuşa döndüm. Önüne gelen özellikle kendini atatürkçü olarak tanımlayan adamlar kaynak dahi vermeden "Kafkasya'da 90 bin şehit verildi, bu adamın vatana bir iyiliği yok" gibisinden söylemlerde bulunuyorlardı kaynakla cevap verdiğimde ise beni antikemalist ilan ettiler :D bu olaydan sonra.
Forumdaki kullanıcıların'da fikirlerini merak ettim peki siz ülkedeki tarih cahilliği ve enver paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?
Enver Paşa'nın hatalarıda var, başarılarıda sarıkamış hakkında birşeyler görürsen yorum atıp kaynak vererek yalanlarını çürüt.

Enver Paşa'nın hatalarıda var, başarılarıda sarıkamış hakkında birşeyler görürsen yorum atıp kaynak vererek yalanlarını çürüt.

Enver Paşa bulunduğu konum ve elinde bulundurduğu güç için çok duygusaldı ve kurmay zekası da yetersizdi maalesef. Evet Sarıkamış'da sorumluluğun tamamı kendisinde değildi deniliyor, bunun kaynakları da var ama eğip büğmezsek geldiğimiz nokta belli.

Ben yine kendisini iyi anarım, samimiyetinden şüphem olmadı.

Bilinenin aksine kendisi Türkçü falan da değildir, İslamcıdır. Orta Asya'ya oradaki halkları kurtarıp İslam devleti kurmak üzere gitmiştir. Vatansever olsa da netice olarak basiretsiz, ileri görüşlülüğü olmayan bir adam. Allah şehadetini kabul etsin.

Hocam ciddi misiniz? Bunun Atatürk'le ne alakası var ?

Bu konu sizce kendimi onaylatmam için mi açtığım bir konu? Tarih bölümüne enver paşa ile ilgili konu açtım.

Kesinlikle katılıyorum ancak ülkedeki tarihçiler bile adamakıllı tarih anlatmıyor ki 😐 her taraf olayı kendine pay ediyor.
Atatürk'ün "Türk milleti zekidir!" şakası geldi aklıma.

Geri
Yukarı