Türkiye'ye Ne Oluyor?

Bu tür olaylara gerçekten ağır cezalar getirilmeli. Yoksa gittikçe geriye gideceğiz ki gidiyoruz da.

Kaynak: Hayvan Hakları Federasyonu (@haytap) • Instagram photos and videos
Screenshot_20180703-130442.jpeg

Hocam bence hiç bir şey değişmedi. Zaten böyleydi Türkiye...
Dizilerde veya başka şeylerde olduğu gibi haberlerde de trendler var. Şu anda da haber niteliği taşıyan şeyler bu olaylar. Her zaman kötü olaylar görüyoruz duyuyoruz ama bir ara her 5 haberden 3 ü kadına şiddetti. Şimdi bu azaldı yerine hayvanlara yapılan işkenceler ve çocuk kaçırma, öldürme gibi olaylar haber olur oldu. Bu demek değil ki kadın cinayetleri azaldı. Bu demek değil ki çocuklar öldürülüyor kaçırılıyor. Bu demek değil ki hayvanlara işkence ülkemizde arttı...
Türkiye zaten böyle bir yer. Sadece gözümüze sokulan kısmını görüyoruz. Yıllardır hayvanlarla ilgili en büyük sorun hayvanları şehir dışında bir yerde toplayıp haftada bir gidip yemek bırakıp dönen (4 5 hafta sonra bırakır çoğu) insanlardı mesela. Bu da bir hayvan işkencesidir. Kaç kişinin haberi vardır bu olaylardan? Yakında haberlerde duyarsam hiç şaşırmam.

Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada bu olaylar oluyor. Sadece oralarda bu tür haberlerin basına yansıması kesinlikle yasak, ülkeyi kötülemekten dolayı yüksek bir ceza alabiliyorlar.

Asıl nokta burada, bunların ruh hastası olmasını sağlayan doğal etkenler nelerdir? Her yerde var ama istatistikler var. Bir yerde çok çok az, 1000'de 1, bir yerde aşırı fazla 100'de 1, hangi gelişmiş ülkede bu kadar vahşet var, yoktur. Çünkü, adamı boğan, siyaset yok, açlık sınırı yok, cahilce evlendirilip, 2-3 çocuk yapmaya zorlama(toplum baskısı) yok, onları açlık sırınında maaş alarak beslemek yok, kendinin kısıtlanmış hissetmek yok, bir kızla veya erkekle el ele tutuşsan sana yan yan bakacak toplum yok, çölleşmiş yeşili yok edilmiş yerleri yok, sokakta veya işsiz kalma korkusu yok, çünkü, belediye küçücük başını sokacak kadar, pansiyon ve harçlık veriyor. Bütün bu baskılar yokken kim piskopata dönüşür veya kaç kişi, ha hayattan sıkılıp(onların ruhsuz, aksiyonsuz yaşantısından) intihar oranları bize göre fazla o da o kadar fark yok. Japonya'da 100.000'de 20 intihar oranı iken, bizde 100.000'de 4 o kadar da fark yok yani. Bütün bunlar toplumun fitilini ateşleyen şeyler, ailelerin cahilliği, çocuk değil de mal yetiştiriyor gibi davlanmaları, trafikte bile toplumun analizi yapılabilir. Çünkü kimse toplumu eğitmek için çaba harcamamış, harcamıyor. Harcayanları da yöneticiler harcıyor ne yazık ki, sonumuz fena...

Söylediklerinize kısmen katılıyorum ama söylediğiniz şeyler bizim toplumumuzun sorunu. Her toplumda farklı sorunlar var. Dünyanın en gelişmiş ülkesi amerikada kadına şiddet vakaları, ırkçılık ve cinsel baskı gibi sorunlar var. Bizim toplumumuzdaki baskılar, sorunlar onlarda yok diye oralarda da cehalet, toplum baskısı vb. şeyler yok sanmayın. Amerika'dan örnek veriyorum (bu her yerde aynı) adamlar cehalet içerisinde yüzüyorlar. Bütçeleri fazla, ekonomileri güçlü ve bilim insanlarını kendi ülkelerine çekiyorlar ama sokak röportajlarını izle sokaktan geçen adamlar kanadanın nerede olduğunu bilmiyor.
Konuyu fazlasıyla dağıttım kusura bakmayın ama her toplumun farklı sorunları vardır. Bu tip olaylar da dünyanın her yerine yaşanmakta ne yazık ki. Bunu ben insan doğasına veriyorum tamamen. Her insanı dünyanın neresinde olursanız olun eğitmek imkansızdır ve eğitilmeyen insan, kendini eğitmeyen insan bana göre şeytana en yakın olandır.

Söylediklerinize kısmen katılıyorum ama söylediğiniz şeyler bizim toplumumuzun sorunu. Her toplumda farklı sorunlar var. Dünyanın en gelişmiş ülkesi amerikada kadına şiddet vakaları, ırkçılık ve cinsel baskı gibi sorunlar var. Bizim toplumumuzdaki baskılar, sorunlar onlarda yok diye oralarda da cehalet, toplum baskısı vb. şeyler yok sanmayın. Amerika'dan örnek veriyorum (bu her yerde aynı) adamlar cehalet içerisinde yüzüyorlar. Bütçeleri fazla, ekonomileri güçlü ve bilim insanlarını kendi ülkelerine çekiyorlar ama sokak röportajlarını izle sokaktan geçen adamlar kanadanın nerede olduğunu bilmiyor.
Konuyu fazlasıyla dağıttım kusura bakmayın ama her toplumun farklı sorunları vardır. Bu tip olaylar da dünyanın her yerine yaşanmakta ne yazık ki. Bunu ben insan doğasına veriyorum tamamen. Her insanı dünyanın neresinde olursanız olun eğitmek imkansızdır ve eğitilmeyen insan, kendini eğitmeyen insan bana göre şeytana en yakın olandır.

Amerika ayrı bir kulvar, onlar da önüne geleni, cahili, çapulcuyu, çekilişle alan bir ülke haliyle. Tek gelişmiş ülke o değil kaldı ki!:)

Zaten bu gidişle ekonomik olarak zor ama, sosyal yapı ve kaos olarak ABD ile yarışabiliriz, bence.

Kaldı ki bütün örnek ve karşılaştırmalarınız ABD ile.:LOL:

Bu olaylar tek Türkiye'ye özel değil. Çoğu ülkede gerçekleşiyor. Bizim sorunumuz eğitimsizlik ve çoğu insanin eğitime, bilime ve değişime kapalı olması, kulaktan dolma şeylerle hareket etme, vicdanlı insanların azalması, çoğu insanın bencil olması vs. diye gider. Nerde o iyi insanlar :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı