Üniversiteye gidilmeli mi?

Şahsen ben 2019 da üniversiteye ilk girdiğim zaman gerek üniversite ortamları gerek ülkenin ekonomik durumu şu ana göre çok iyiydi, bende bu sene mezun oldum 2 bölüm birden bitirdim, dönüp baktığım da iyi ki gitmişim diyorum lakin, şu an olsa önce para kazanmaya bakarım gibi, önce kafanda istediğin şeyi netleştir, iyice düşün. Sonra adımını at.

Hayat senin. Ben 19umda üniversiteye geç başlamış hissediyorum arkadaşlarım hep 20 yaşında 21 olanda var. Gerçi hazırlık okuyorum lise 5 gibi. Bu arada bazı hocalarla aranda yaş farkı çok az oluyor mesela ben benden 9 yaş büyük hocama vuruldum 🤡

Şimdi, tekrar sormak gerekirse kim 60k maaşı buluyor bu kadar basitçe?
Tanker/yük gemilerinde usta gemici veya yağcı olarak çalışanlara ikramiyeler harici 1800 dolar maaş veriliyor, MAAŞ
MESAİ
İKRAMİYE
SGK
ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI
SEFER PRİMİ
AVANS
YEMEK
KALACAK YER
ERKEN EMEKLİLİK
gibi ayrıcalıklar var, şartları ise:
EN AZ İLKOKUL/İLKÖĞRETİM MEZUNU OLMASI (8 YILLIK ZORUNLU EĞİTİM SONRASI İLKÖĞRETİM)
18/55 YAŞ ARASI (MESLEKLERE GÖRE )
SABIKASININ OLMAMASI (OLANLARIN MAHKEME KARARI İLE BAŞVURUDA BULUNMALARI)
GEMİDE ÇALIŞMASINA ENGEL BİR SAĞLIK SORUNUNUN OLMAMASI (ENGEL RAPORU OLANLAR BAŞVURUDA BULUNAMAZ)

Neyi yapmak istedigini bulmakla baslayabilirsin sonra dedigin gibi ilk 2 yillik okuyabilirsin yasadigin sehirde Meslek Yuksekokulu illaha vardir e tabi eger dedigin gibi yurtlarda yasamak istemiyorsan.
2 yıllık var da en yüksek puanı 1 milyon açmak için açmışlar, diğer ilçeler de yada şehir merkezinde var ama şehir değiştirmektem bi farkı olmaz diye düşünüyorum, sonuçta orda da barınma, ulaşım yine aynı para gidecek, liseyi bile aynı ilçede okumadım zaten

Hayat tabi ki benim hayatım ama yanlış adım atmak istemem
Hayat senin. Ben 19umda üniversiteye geç başlamış hissediyorum arkadaşlarım hep 20 yaşında 21 olanda var. Gerçi hazırlık okuyorum lise 5 gibi. Bu arada bazı hocalarla aranda yaş farkı çok az oluyor mesela ben benden 9 yaş büyük hocama vuruldum 🤡

Bu ülkede üniversite okuyup düşük maaşa çalışanlar ve okumayıp meslek edinip cok güzel maaşa çalışma gerçeği var
Ben de öyle sanıyordum ama pek öyle değil, tamam vardır illa ama millet para için birbirini yiyo bu ülkede onu anladım

Ne olursa olsun gidilmeli. Ne yapacaksın? Çoğunluğu bilgisayar başında halen üniversiteye girmeye çalışan ve giremedikçe bu sistem tarafından ötekileştirilen bilgisayar bağımlısı arkadaşlardan tavisye mi alacaksın bu konu hakkında. Hayat senin hayatın kararlar senin kararın bir forumda hayatının söz konusu olacağı kadar kritik bir niteliği sana kimsenin kazandıracağını düşünmüyorum sen ve ailen dışında linç'e açık bir yorum yaptım ama direkt muteleyeceğim konuyu tabii ki de. :D
Ben nasıl diyim aileme şimdi ben üni gitcem diye, eşşek kadar oldun millet para kazanıyo sen yeni mi okula gitcen demez mi, off çok geç kaldım aqya, yemin ederim hayat bitti benim için

Son düzenleme:
Eşşek kadar oldun millet para kazanıyo sen yeni mi okula gitcen demez mi
60 70 yasina geldiginde koltugunda otururken bacaklarini duvara yaslayip dusundugunde o seslerin sustugunu goreceksin ve bu hayatta iyi kotu ne yaptiysan kendin icin yaptigini goreceksin. Gec kaldim, keske yapmasaydim gibi laflar bana gore sacma dunyanin en kotu seyini bile yapsan o yaptigin sey sana aittir. Iyi kotu kabulleneceksin iyi tarafindan bakacaksin yarim kalinca kendini tamamlayacaksin gibi gibi. Ama en sonunda ne olacak biliyor musun? Bu hayati sen yasamis olacaksin bir baskasi degil.

Geri
Yukarı