Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik veya Lojistik bölümleri için üniversite tavsiyesi

KeremKutayK

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, geçenlerde uluslararası ilişki istiyordum artık uluslararası ticaret ve işletmecilik veya lojistik bölümlerine karar kıldım ve üniversitelerine baktım ki İstanbul'da devlet olarak sadece Boğaziçi var ki ben orayı kazanamam. Yani gözümü vakıf olarak %100 burslu üniversitelere diktim. Haliç Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, İstanbul Topkapı Üniversitesi var. Bir de uluslararası ticaret ve lojistik bölümünde sanırım kto karatay ve Maltepe üniversiteleri var. Dediğim gibi bu üniversiteler nasıl üniversiteler? Aralarında hangisi daha iyi? Ve biliyorsanız bahsettiğim 2 bölümün dersleri nasıl zorlukta?

Merhabalar ben yeni atanan biriyim dolasıyla bende uluslararası lojistik yönetimi bitirdim.
İlk başta kontrol etmen gereken durum hangisi hazırlık dersi veriyor.
Eğer İngilizce seviyen iyiyse zaten sınavı geçer lisans derslerine başlarsın ama yok tekrar edeyim dersen hazırlık İngilizce eğitimde önemli bir adım.
Daha sonra hazırlık ardından hangi üniversite dersleri İngilizce olarak veriyor. Bana kalırsa tekrar %100 İngilizce okurum. Okumayı seviyorsan eğer çeviriler yaparak iyi seviyede İngilizce öğrenirsin.
Zaten sektörde İngilizce öğrenemezsen eğer iş bulmak zorlaşır.
Ardından staj problemi yapabiliyorsan eğer 1 yada 2. sınıftan itibaren hatta 4 yıl boyunca kısa tercihen uzun staj bulmaya çalış. Herkes sana erken diyecek ama 3-4 e geldiğinde uzun dönem staj bulman kolaylaşacak ve bu stajlar sana işini garantileyecek.

Şimdilik bunları önerebilirim. Ayrıca devlette çalışmak istersen eğer. Ticaret ve lojistiği barından bölümü seçersen KPSS alanında daha çok tercih verebilirsin.

Bunu anlamak için 2023/2 KPSS tercih kılavuzunu açabilirsin. Bölümün kodu ile kaç tane alım yapmış bakabilirsin. 2023 yılı istisna çünkü 1500 kişi aldı ondan öncesine bakarsın.

Merhaba ben yeni atanan biriyim dolasıyla bende uluslararası lojistik yönetimi bitirdim.
İlk başta kontrol etmen gereken durum hangisi hazırlık dersi veriyor.
Eğer İngilizce seviyen iyiyse zaten sınavı geçer lisans derslerine başlarsın ama yok tekrar edeyim dersen hazırlık İngilizce eğitimde önemli bir adım.
Daha sonra hazırlık ardından hangi üniversite dersleri İngilizce olarak veriyor. Bana kalırsa tekrar %100 İngilizce okurum. Okumayı seviyorsan eğer çeviriler yaparak iyi seviyede İngilizce öğrenirsin.
Zaten sektörde İngilizce öğrenemezsen eğer iş bulmak zorlaşır.
Ardından staj problemi yapabiliyorsan eğer 1 ya da 2. sınıftan itibaren hatta 4 yıl boyunca kısa tercihen uzun staj bulmaya çalış. Herkes sana erken diyecek ama 3-4'e geldiğinde uzun dönem staj bulman kolaylaşacak ve bu stajlar sana işini garantileyecek.

Şimdilik bunları önerebilirim. Ayrıca devlette çalışmak istersen eğer. Ticaret ve lojistiği barından bölümü seçersen KPSS alanında daha çok tercih verebilirsin.

Bunu anlamak için 2023/2 KPSS tercih kılavuzunu açabilirsin. Bölümün kodu ile kaç tane alım yapmış bakabilirsin. 2023 yılı istisna çünkü 1500 kişi aldı ondan öncesine bakarsın.

Hocam merakımdan soruyorum ne iş yapıyorsunuz ya da yapıyorlar yurt dışından gelen malları kontrol etme ve yönlendirme filan mı?

Hocam merakımdan soruyorum ne iş yapıyorsunuz ya da yapıyorlar yurt dışından gelen malları kontrol etme ve yönlendirme filan mı?
Eğer özel sektörü soruyorsanız. Genel anlamda ortada var olan ürünü müşteri ile satıcı arasında köprü kurmak. Bazı şirketler bu iki nokta arasında köprü görevi görür ve aracı olmayan şirketler için araç temin eder ve sadece araç temin ettiği için araç kiralama ücreti alır hazır lojistik firması varsa oradan kiralar komisyon kazanır. Bazı şirketler ise tamamen tüm süreci yürütür. Klasik olarak tüm süreci takip eder fatura yazılır ürün üretimden son aşamaya kadar olan tüm süreci sürdürür.
Atandığım yerde ise henüz yarım gün gittim ve iş yükü ağır değil. Yapılan iş de benzer işler.

Geri
Yukarı