Unity ile oyun yapmaya 3D ile başlanırsa zorlanılır mı?

iyiouncu

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Ömer hocam bu sorum aslında size göre. Hocam beni biliyorsunuz zaten. Ben sizin tavsiyeniz üzerine Unity'de kodlama öğrenmeye çalışıyorum. Şu ramazan geçsin koyu bir çalışma yapacağım. Hocam önce 2D geliştirmeyi öğrenip 3D'ye mi geçsem yoksa direk 3D'den başlayınca ağır olur mu? Ben açıkçası 3D bir Simulator oyunu geliştirmeyi düşünüyorum ileride. (Hayalimde.) Mesela Steam'de birçok simülatör oyunu var Unity ile yapılmış. Açıkçası oyunun mantığı aşırı basit. Ve aşırı iyi satıyor. Ben de böyle oyun yapıp satmayı düşünüyorum. Sizce nasıl iyi olur mu? Mesela siz Unity'de mükemmelsiniz ama gidip bir iyi satan oyun yapmadınız aşırı merak ettim. Bu kadar bilginiz var ama neden bir 2D oyun yaptınız ki? Bir Simulator oyunu yapıp iyi para kaldırabilirdiniz.

Neyse hocam ben şunu soruyorum. 2D'ye mi başlasam sonra mı 3D'ye geçeyim, yoksa 3D'den başlayınca ağır olur mu? Ve bu Simulator oyunları yapması çok mu zor.

Teşekkürler.
@Ömerrrrrr

Son düzenleyen: Moderatör:
3D ile başlamanda sakınca yok. 2D oyun yapmayı öğrenmek 3D ye göre biraz daha zor zaten. 2D işi bilmeyen için çetrefilli biraz.

Merhaba. Fark etmez aslında 2D ile 3D çok fark etmiyor gerçekten. Matematik kısmını zaten unity hallettiğinden arada çok ufak farklar oluyor. Hangisiniden başladığınızın önemi çok yok gibi. Hatta arkadaşın dediği gibi 2D kısımlar birazcık daha karmaşık olabiliyor (örneğin karakterlerin üst üste geçmesi vs).
Hayalinizdeki oyunu yapmak için 3D bilmeniz gerekiyorsa 3D ile başlayın. Direkt o oyunu yaparak başlamayabilirsiniz çünkü öğrenirken birçok şeyi yanlış yaparak sonra doğrusunu öğreneceksiniz. Sonra sıfırdan yapmanız gereken çok şey olacağından biraz daha ufak şeylerle de başlayabilirsiniz. Ama çok para kazanıcam para için yapıyorum diye yola çıkarsanız hem oyununuzun başarılı olma ihtimali azalır hem kuvvetle muhtemel olumsuz bir sonuçta canınız sıkılabilir ve motivasyonunuz kaybolabilir.
Ben niye simülator oyunu yapmadım sorusuna gelirsek okuldan mezun olana kadar bu oyunu kafamda yapma fikri vardı. Bir simülatör fikrim de var evet ve gerçekten iyi de satıyor. Ama benim hayalimdeki oyun buydu. Para ihtiyacıyla yapmadım bu oyunu zaten başka bir yerde tam zamanlı oyun geliştirici olarak çalışıyorum o yüzden acil bir para ihtiyacım da yokken hayalimdeki oyunu yapmak istedim. İyi de oldu açıkçası bundan da para kazanma ihtimalimiz epey var gibi çünkü bir yayıncı anlaşması da imzaladık. İşler yolunda giderse devasa bir pazarlama bütçemiz de olacak gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı