Unity 3D ile hikayeli oyun geliştirme

s3zo

Centipat
Daha fazla  
Oyun programlama hakkında hiçbir bilgim yok sadece AT0m u izlemekle yetiniyordum ama şimdi aklımda bir 3D hikayeli oyun yapma fikri geldi.

İlk olarak nereden başlamalıyım? online/canlı kurs mu yoksa internetteki videolarla mı öğrenmeye başlayayım?
Bir ekibim olmalı mı? Olmalıysa nereden ekip bulabilirim? (Discord olmaz)
Sistem özelliklerim:
Ekran kartı: Radeon RX 570 series 4 GB.
İşlemci: Intel i3-6098p 3.60GHz
RAM: 4 GB RAM.
Anakart: Pro series MSI.
Umarım yardımcı olursunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun programlama hakkında hiçbir bilgim yok sadece AT0m u izlemekle yetiniyordum ama şimdi aklımda bir 3D hikayeli oyun yapma fikri geldi.

İlk olarak nereden başlamalıyım? online/canlı kurs mu yoksa internetteki videolarla mı öğrenmeye başlayayım?
Sistem özelliklerim:
Öncelikle bende bir oyun geliştiriyorum. Eğer ticari ve gönül projesi yapmayı düşünüyorsan oyun geliştirme teknolojilerine ve platformlara karar vermen gerek.

Oyun motorunu zaten seçmişsin Unity3D.
İlk yapacağın seçim 2D/3D seçimi.
Ardından grafikleri ayarlaman gerekiyor. Assets satın alabilirsin, bunları kendinde yapabilirsin. Mesela 3D istiyorsan satın aldıklarınla istediğin projeyi yapman zor. Bir 3D Artist ile anlaşacaksın yada kendin 3D modellemeyi öğreneceksin.

Bunları hallettikten sonra gelir zaten.

Mesela ben:

2.5D / Pixelart bir oyun yaptığım için PixelArt öğrenmeye başladım. :)

Küçük bir ekiple oyun geliştiren biri olarak şunu söylemek istiyorum, ekip olayı sonraki adım ama kesin ihtiyaç büyümek istiyorsan.

Bir oyun yazılımcısı olman için en az 2 seneni deli gibi kurs/video ve pratikle geçirmen lazım. Sonra ufaktan kendi oyunlarını yazarsın. 3D yapacaksan, modelci, animator, efekt ve daha fazlası lazım olacak. Dizayncın olacak, matematiksel sistemleri kuracaksın.. gibi gibi..

Ama en önemlisi istediğin oyun kafanda olsun. 3D hikaye dediğin en komplike oyunlardan.. GTA'mı? RDR 2 mi? Skyrim mi? 3D hikaye küçük ekibi bile aşan bir konsepttir.

Zaten ekip demek sermaye demek, millete maaş vermek demek, güvenebilmek demek..

Yazdığın bilgisayarla bence ilk yıllarını 2D basit oyunlar için kullan. Yaratıcı ol.

Küçük bir ekiple oyun geliştiren biri olarak şunu söylemek istiyorum, ekip olayı sonraki adım ama kesin ihtiyaç büyümek istiyorsan.

Bir oyun yazılımcısı olman için en az 2 seneni deli gibi kurs/video ve pratikle geçirmen lazım. Sonra ufaktan kendi oyunlarını yazarsın. 3D yapacaksan, modelci, animator, efekt ve daha fazlası lazım olacak. Dizayncın olacak, matematiksel sistemleri kuracaksın. Gibi gibi.

Ama en önemlisi istediğin oyun kafanda olsun. 3D hikaye dediğin en komplike oyunlardan. GTA'mı? RDR 2 mi? Skyrim mi? 3D hikaye küçük ekibi bile aşan bir konsepttir.

Zaten ekip demek sermaye demek, millete maaş vermek demek, güvenebilmek demek.

Yazdığın bilgisayarla bence ilk yıllarını 2D basit oyunlar için kullan. Yaratıcı ol.

Şimdi aklımda böyle orta ve yüksek grafik arası bir 3D oyun var. Senin Unity 3D için önerdiğin kurs ve video listesi nedir? Bende oradan devam edeyim.

Şimdi aklımda böyle orta ve yüksek grafik arası bir 3D oyun var. Senin Unity 3D için önerdiğin kurs ve video listesi nedir? Bende oradan devam edeyim.

Aklındaki oyunu yapmaya başlamadan önce YouTube, Udemy, Patika. Dev, BTK Akademi'den oyun yapma serilerine başlayabilirsiniz. Birkaç tane 2D ister 3D olsun oyun olsun yeter izleyin uygulayun ne yaptığınızı anlayarak ilerleyi ezber yapmadan öğrenmeye çalışarak izleyin. Daha sonra kendiniz küçük çaplı bir oyun yaparak ilermeye devam edin. Yani aklınızdaki oyunu yapmaya başlayana kadar yaklaşık 1 sene civarı öğrenme süreci olur. Gözünüze uzun gelmesin. Eğer hiçbir şey öğrenmeden başlarsanız her şeyde araştırma yapmak ve çok uğraşmak zorunda kaldığınız başlamadan bırakırsınız. Yavaş yavaş başlayın. Acele etmeyin. İstediğiniz zaman başlayın. Ama okul varken de çalışın derim ben yine de zaman ayırın. Bir yerden başlamanız lazım.

Sistem özelliklerim:
Hic yazilim bilgin yoksa once C# öğrenmelisin. Unityde C# kullanilir. Youtube da bazi egitim serileri var. Kodlamanin temellerini ogrendikten sonra Unity derslerine gecebilirsin. Derslerde 2D basit oyunlar yaparak Unity ile oyun gelistirmenin ilk adimini atmis olursun. Sonrasi hayal gucune kalmis.

Hiç yazilim bilgin yoksa once C# öğrenmelisin. Unity'de C# kullanilir. YouTube'da bazi egitim serileri var. Kodlamanin temellerini ogrendikten sonra Unity derslerine gecebilirsin. Derslerde 2D basit oyunlar yaparak Unity ile oyun gelistirmenin ilk adimini atmis olursun. Sonrasi hayal gucune kalmis.

Zaten C# için bir seriyi izlemeye başladım 3D olarak

Yeni konular

Geri
Yukarı