Vatan Bilgisayar'ın iş görüşmesinde doğruları söylemek

Merhaba Pitbull,

Şirketimize yapmış olduğunuz iş başvurunuz ile ilgili yapılan değerlendirmeler sonucunda size olumlu cevap veremediğimizi bildirir ilginize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Böyle demedi yarın akşama kadar sizi aramassak görüşme olumsuz dedi. Bunu İK dedi. Ben direk müdür ile görüşünce zaten saydırdım döktüm içimi. Görüşme sonucunun olumlu olmasını beklemiyorum.
O zaman neden Vatan'a başvurdunuz en başta?
Düzgün ücret beklentisi.

Vatan sana o maaşı vermiyor, devletin izlediği politikaya göre artan döviz kurları ve vergilendirmeye göre şirkette kendini düşüneceği kadar vermek zorunda kalıyor.

İnsan kaynaklarıyla görüşüp de bunları demen, sonra buraya konu açman çok üzdü beni, düşük bütçeli bir şov olmuş.

Böyle demedi yarın akşama kadar sizi aramassak görüşme olumsuz dedi. Bunu İK dedi. Ben direk müdür ile görüşünce zaten saydırdım döktüm içimi. Görüşme sonucunun olumlu olmasını beklemiyorum.
Bu mesajımın acıklı olan kısmı gerçekten ihtiyacım olduğu bir zamanda bana gelen olumsuz mesajı idi. İstemesen de insan bir tuhaf oluyor- Siz kimsiniz de beni almıyorsunuz modu da var tabi :D

Vatan sana o maaşı vermiyor, devletin izlediği politikaya göre artan döviz kurları ve vergilendirmeye göre şirkette kendini düşüneceği kadar vermek zorunda kalıyor.

İnsan kaynaklarıyla görüşüp de bunları demen, sonra buraya konu açman çok üzdü beni, düşük bütçeli bir şov olmuş.
Maaş beklentisi net olarak 3000₺ yazdım. O zaman çağırmayacaklardı. Kimsenin şov yaptığıda yok.

Maaş beklentisi net olarak 3000₺ yazdım. O zaman çağırmayacaklardı.
Sıkıntı orda zaten, 2500 verecek bir iş için 3500 yazarsan çağırmazlar, 3000 yazarsan da bu 2500'a iner derler.

6000 yazdığım işten zamanında asgari teklifi almıştım 4-5 görüşmeden sonra. IK, Proje Müdürü, Genel Müdür, Yurtdışı ekibi vs görüştüm en son bunu teklif ettiler ki her görüşmede beklentimi söyledim.
Aklınızda bulunsun her iş yeri bir kişide netleştikten sonra ücreti arttırır. Direk kabul etmezseniz teklifi %5-10 fazlası ile dönüş yaparlar. Çok geç öğrendim ama inanın yeni bir eleman için görüşme yapmaktansa bu arttırımı yapıyorlar.

Ülkede çalışanların 3'de 1'inden fazlası asgari ücrete çalışıyor. Yani üniversite mezunu bile olsanız Türkiye'de deneyimli değilseniz her işe asgari ücretle başlarsınız. Avrupa ve Amerika'da ise yazılım okumuş birinden örnek verirsek gerçekten eliniz iş yapıyorsa rahat yıllık 70-80 bin $ alırsınız. İşte o yüzden Türkiyede üniversite okunmaz. Ya yurt dışında okuyacaksın ya da sanayide çalışmaya başlayacaksın. Sanayide kendi dükkanını kurunca da tıp okuyanlardan bile fazla kazanacaksın. Türkiye'de okul okursan üniversite bitince gel bedava çalış deneyim edin diye 2 sene çalıştırırlar seni. Deneyimin olunca da maaşın 3-4k TL aylık olur.

Maaş beklentisi net olarak 3000₺ yazdım. O zaman çağırmayacaklardı.

İlgilenmediği söyler, istediğin net maaşı belirtir neden onu es geçtiklerini sorarsın, söyleyecek bir lafın varsa ona söyle yani.

Veyahut seni ne ilgilendirir şirketin satış politikası? Demek ki vasfına oranla sana teklif ettikleri maaş sende biraz ezik psikolojisi yaratmış ki iş başvuru görüşmen sırasında saçma sapan bir yere değinmişsin.

Gelip de burada "karşımdaki müşteriyi kandırmak bana göre bir iş değil." Nasıl diyebiliyorsun ki? 😂

İş için orada çalışan iyi insanlar olabilir, sen ne hakla bunu diyebiliyorsun?

Yanlış anlama, sen nasıl IK departmanını eleştiriyorsan bende burada seni eleştiriyorum.

İlgilenmediği söyler, istediğin net maaşı belirtir neden onu es geçtiklerini sorarsın, söyleyecek bir lafın varsa ona söyle yani.

Veyahut seni ne ilgilendirir şirketin satış politikası? Demek ki vasfına oranla sana teklif ettikleri maaş sende biraz ezik psikolojisi yaratmış ki iş başvuru görüşmen sırasında saçma sapan bir yere değinmişsin.

Gelip de burada "karşımdaki müşteriyi kandırmak bana göre bir iş değil." Nasıl diyebiliyorsun ki? 😂

İş için orada çalışan iyi insanlar olabilir, sen ne hakla bunu diyebiliyorsun?

Yanlış anlama, sen nasıl IK departmanını eleştiriyorsan bende burada seni eleştiriyorum.
Taa kalkıp görüşme için nereye gidip maaşı söyleyince ilgilenmiyorum diyeceğim öyle mi? Onlar karşısındakini adam yerine koymuyorlarsa duymak istemediklerini söylemek farz olur. Bu arada İK yı eleştirmedim. Müdürü eleştirdim çünkü maaşı o söylüyor.

Geri
Yukarı