Wi-Fi extender ile odaya Ethernet nasıl çekilir?

Methly

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5-3470
Asus GTX 1050Ti
8x2 Ram
Turbox H61
Cooler Master 500W
Meslek
Öğrenci
Normalde Wi-Fi odamda 5 çubuk çekiyor ancak USB Wi-Fi adaptörleri genellikle kötü. Aklımdaki plan ise şöyle: Wi-Fi extenderı alıp odama kuracagım ve extenderden Ethernet çekip PC'ye baglayacagım. Ancak ping vs. çıkar mı diye düşünüyorum. Yapan var mı? Veya böyle olmazsa alacagım Wi-Fi adaptörü nasıl?

Alacagım extender: https://www.hepsiburada.com/tp-link...wi-fi-yonlendiriciler-ile-calisir-pm-bd802265

Olmazsa alacagım adaptör: TP-Link Archer T3U Plus AC1300 Yüksek Kazançlı Kablosuz Çift Bant USB Adaptör Fiyatı ve Özellikleri

Dosya Ekleri

• Extender Planı.png
    Extender Planı.png
    20,3 KB · Görüntüleme: 19
Normalde Wi-Fi odamda 5 çubuk çekiyor ancak USB Wi-Fi adaptörleri genellikle kötü. Aklımdaki plan ise şöyle: Wi-Fi extenderı alıp odama kuracagım ve extenderden Ethernet çekip PC'ye baglayacagım. Ancak ping vs. çıkar mı diye düşünüyorum. Yapan var mı? Veya böyle olmazsa alacagım Wi-Fi adaptörü nasıl?

Alacagım extender: https://www.hepsiburada.com/tp-link...wi-fi-yonlendiriciler-ile-calisir-pm-bd802265

Olmazsa alacagım adaptör: TP-Link Archer T3U Plus AC1300 Yüksek Kazançlı Kablosuz Çift Bant USB Adaptör Fiyatı ve Özellikleri

İnternet hızınız nedir?

Şu anda salonda 4K film izliyorlar ve benim de adaptörüm bozuk ama degerler böyle:

Eki Görüntüle 2183300

Eki Görüntüle 2183301

Sormak istediğim şey paket hızınız nedir? Almanız gereken hız?

Bence iyi bir menzil genişletici wifi adaptörüne göre daha mantıklı olur.

Fiyat limitiniz nedir yazmamışsınız ama RE200 alacağınıza biraz daha verip
TP Link RE305 alabilirsiniz, wifi adaptörüne göre çok daha iyi bir sonuç alırsınız.

Ancak internet hızınız 100 Mbps'in üstündeyse bu durumda ethernet portu gigabit destekli olan bir model almanız lazım. RE305'in ethernet portu maksimum 100 Mbps destekli (Cihazın kablosuzdan vereceği hız desteği daha fazla ama siz cihazın ethernetinden bilgisayarınıza bağlamayı düşündüğünüz için bu açıklamayı yapıyorum.)

Gigabit Ethernet portlu menzil genişletici olarak tavsiyem ise TP Link RE450.

Son düzenleme:
Sormak istediğim şey paket hızınız nedir? Almanız gereken hız?

Bence iyi bir menzil genişletici Wi-Fi adaptörüne göre daha mantıklı olur.

Fiyat limitiniz nedir yazmamışsınız ama RE200 alacağınıza biraz daha verip.
TP-Link RE305 alabilirsiniz, Wi-Fi adaptörüne göre çok daha iyi bir sonuç alırsınız.

Ancak internet hızınız 100 Mbps'in üstündeyse bu durumda Ethernet portu gigabit destekli olan bir model almanız lazım. RE305'in Ethernet portu maksimum 100 Mbps destekli (cihazın kablosuzdan vereceği hız desteği daha fazla ama siz cihazın ethernetinden bilgisayarınıza bağlamayı düşündüğünüz için bu açıklamayı yapıyorum.)

Gigabit Ethernet portlu menzil genişletici olarak tavsiyem ise TP-Link re450.

Sağ olun hocam RE305 alacagım 100Mbps'nin üstüne çıkmayacagı için.

Eğer extender kullanırsanız Wi-Fi ile genişleteceği için interneti ping sorunları ortaya çıkar onun yerine
Mi Router 4c bu routerı alıp modeme Ethernet kablosu ile routera bağlayıp routerı da başka bir Ethernet ile bilgisayara bağlayabilrsiniz ayrıca bu routera OpenWrt de kurabilirsiniz daha stabil olması için ama bunlara gerek yok derseniz sadece uzun bir Ethernet kablosu ile de bilgisayara direkt modemden bağlayabilirsiniz.

Rica ederim bu arada modeminizin 5GHz desteği var mı? Odanızda 5 diş çeken sinyal 5GHz mi 2.4 GHz mi?

5GHz de 5 diş çekiyor 2.4GHz de 5 diş çekiyor.

Eğer extender kullanırsanız Wi-Fi ile genişleteceği için interneti ping sorunları ortaya çıkar onun yerine.
Mi Router 4c bu routerı alıp modeme Ethernet kablosu ile routera bağlayıp routerı da başka bir Ethernet ile bilgisayara bağlayabilrsiniz ayrıca bu routera OpenWrt de kurabilirsiniz daha stabil olması için ama bunlara gerek yok derseniz sadece uzun bir Ethernet kablosu ile de bilgisayara direkt modemden bağlayabilirsiniz.

Maalesef modemden kablo çekmem mümkün degil hocam.

Eğer extender kullanırsanız Wi-Fi ile genişleteceği için interneti ping sorunları ortaya çıkar onun yerine

Wifi sinyalini iyi aldığında RE305 gibi bir cihaz herhangi bir hissedilebilir ping artışına sebep olmuyor kablosuz tertemiz bir çözüm.

5GHz de 5 diş çekiyor 2.4GHz de 5 diş çekiyor.

Maalesef modemden kablo çekmem mümkün degil hocam.

O zaman baya iyi bir sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Mesela aşağıdaki konuda 100 Mbps bağlantısı olan bir arkadaşın normalde 23Mbps download 2.3Mbps upload ve 15ms ping aldığı odada RE305 ile 85Mbps download 19Mbps upload hız ve 4ms ping aldığını görebilirsiniz.

Son düzenleme:
Wi-Fi sinyalini iyi aldığında RE305 gibi bir cihaz herhangi bir hissedilebilir ping artışına sebep olmuyor kablosuz tertemiz bir çözüm.

O zaman bayağı iyi bir sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Mesela aşağıdaki konuda 100 Mbps bağlantısı olan bir arkadaşın normalde 23Mbps download 2.3Mbps upload ve 15ms ping aldığı odada RE305 ile 85Mbps download 19Mbps upload hız ve 4ms ping alıyor.

Sağ olun yeniden hocam babama attım alırsa yapacagım artık.

Geri
Yukarı