Windows 7 Düşük Kullanılabilir RAM Sorunu

IBarış

Megapat
Makaleler
17
Yer
İzmir, Türkiye
Daha fazla  
Öncelikle merhaba Techopat üyeleri.

Belki de bu sorunla alakalı yüzlerce konuyu forumda incelemişimdir. Ancak her şeye denememe rağmen bir çözüme ulaşmış sayılmam. Yaşadığım problemi kısaca anlatmam gerekirse geçtiğimiz günlerde kendime ek 2,00GB RAM Bellek alma gereksinimi duydum. Aldığım RAM Belleği bilgisayarıma Anakarttaki yuvasına taktıktan sonra normal bir şekilde bilgisayarımı başlattım klasik olarak bilgisayarım kısmında RAM miktarıma baktığımda 4,00GB olduğu gözüküyordu. Bu şekilde bir süre kullandım ancak sonradan fark ettim ki aldığım 2,00GB RAM Belleğin yarısı işe yaramıştı. Nasıl mı? Şöyle ki RAM Bellek almadan önce sistemimde 2,00GB RAM Bellek yüklüydü bu RAM Belleği taktıktan sonra ise tamı tamına 3,00GB RAM Bellek kullanıyordu sistemim. Yani bilgisayarımın özellikler kısmında "Yüklü Bellek (RAM): 4,00 GB (kullanılabilir miktar: 3,00GB)" olarak gözüküyor. Bu sorunla alakalı denediğim aklıma gelen bazı çözümleri söylemem gerekirse:

-RAM Bellekleri teker teker çıkarıp takıp sistemimi yeniden başlattım olmadı.
-Msconfig bölümündeki ayarı yaptım olmadı.
-BIOS Ayarlarımda "Memory Remap Feature" aradım ancak bulamadım sanırım anakartım ile alakalı.
-BIOS Güncelledim olmadı.
-En son çözüm format attım Windows 7 Ultimate 64 bit olarak yükledim fakat yine bir çözüme ulaşamadım.

Zaten gerekli ScreenShot'ları ben alt tarafta vereceğim ancak bunca şeye rağmen bir çözüme ulaşmış değilim. Bir sitede Windows 8 64 bit olarak yüklersem düzelebilir yazıyordu fakat format atmak zahmetli bir işlem olduğu için format atmadan önce bir de sizlere sormak istedim.

Sistemimle alakalı ScreenShot'lara buradan bakabilirsiniz:

Bilgisayar'a sağ tıklayıp bulduğum özellikler:
400156

Dxdiag Sistem Bölümü:
400150

Dxdiag Ekran Bölümü (Burada ekran kartımda "Yaklaşık Top. Bellek: 3269MB olarak gözüküyor ancak ekran kartım 2,00GB. Bir sitede RAM mikatarının, ekran kartıyla paylaşılmış olabileceği yazıyordu.):
400151

CPU-Z Programından aldığım CPU Özelliklerim:
400152

CPU-Z Programından aldığım Anakart Özelliklerim:
400153

CPU-Z Programından aldığım RAM'ler ile alakalı özellikler:
400154

CPU-Z Programından aldığım Ekran Kartı Özelliklerim:
400155

Gerekli bütün bilgileri verdiğimi düşünüyorum başka istediğiniz bilgiler var ise atabilirim şu an aklıma gelenler bunlar.
Desteğinizi bekliyorum teşekkür ederim şimdiden herkese.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı