Windows 7 Kullanılabilir RAM

Mehdi

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Özel Güvenlik
Laptopumda 4 GB RAM bulunmakta. Aşağıya atacağım fotoğrafta da göreceksiniz ki 4 GB RAM gözüküyor sadece. Kullanılabilir RAM miktarı önceden 3.98 GB olarak gözüküyordu. Artık gözükmüyor.. Msconfigden RAM mıktarını 4 sectiğimde 2.92 GB kullanılabilir yazıyor bu seferde.. Onu kapatınca sadece 4 yazıyor. Bu laptop 4'ün hepsini kullanıyor mu ? Yoksa bir sorun mu var ? Ayrıca laptop eski bir laptop tek slot giriş RAM yuvası mevcut. Sorunmu var bilmiyorum.. Sizlere sormak istedim..

ram.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Resimdeki gibi olursa 4GB aktif kullanılabilir miktar demektir. Diğer durumlarda parantez içindeki miktar, aktif kullanılabilir miktardır.
Laptopunuzda çift grafik kartı mı var?
Hem işlemci dahilindeki GPU(İntel Graphic) hem de harici 2.GPU(Nvidia-AMD) şeklinde mi?
Yoksa direk tek harici grafik kartlı mı?
İşlemcide GPU özelliği olmayıp sadece harici(Nvidia-AMD) GPU olan mı?

Resimdeki gibi olursa 4GB aktif kullanılabilir miktar demektir. Diğer durumlarda parantez içindeki miktar, aktif kullanılabilir miktardır.
Laptopunuzda çift grafik kartı mı var?
Hem işlemci dahilindeki GPU(İntel Graphic) hem de harici 2.GPU(Nvidia-AMD) şeklinde mi?
Yoksa direk tek harici grafik kartlı mı?
İşlemcide GPU özelliği olmayıp sadece harici(Nvidia-AMD) GPU olan mı?
evet intel hd graphic 3000 var. Harici nvdia var.
MSConfig ayarını değiştirmeyin. 4.00 GB olduğunda olması gereken değer zaten. Zaten fiziksel bellek de 4010 MB yazıyor. Sorun yok.
recep abi değerli yorumun için sanada çok teşekkür ederim. Hazır seni bulmuş iken soracağım bir diğer sorum var. Elimde bir laptop var işlemcisi+harici grafik kartı ve anakartı ddr4 destekli güzel bir laptop var orta derece diyelim.. Lenovo'nun ideapad 100 diye geçen modeli sanırım. Yalnız kasası zayıf olduğu ve ince olduğu için çok cabuk ısınıyor ve performansda kayıp yüksek oluyor. Kaliteli sogutucu bile etki yapmıyor. Diyorum kı ben bu kasadan anakartı olduğu gibi şuan kullandığım lenovo b570e ye takıp kullsanm olurmu ?

"3.98 kullanılabilir miktar" göründüğü zaman İntel HD graphics için ayrılan miktar(çoğunlukla 32MB) olur. Onun dışında 4GB'a yakını aktif kullanılır.
Senin değiştirdiğin ayar ona ayrılan 32MB'lık miktarı sıfırlamış. Bu normalde minimum miktardır. Eğer değiştirdiğin yeri eski haline getirebiliyorsan orayı düzenle.
Nvidia için zaten ayrı bellek modülleri(1GB veya 2GB) var içinde RAM'den bağımsızdır.

"3.98 kullanılabilir miktar" göründüğü zaman İntel HD graphics için ayrılan miktar(çoğunlukla 32MB) olur. Onun dışında 4GB'a yakını aktif kullanılır.
Senin değiştirdiğin ayar ona ayrılan 32MB'lık miktarı sıfırlamış. Bu normalde minimum miktardır. Eğer değiştirdiğin yeri eski haline getirebiliyorsan orayı düzenle.
Nvidia için zaten ayrı bellek modülleri(1GB veya 2GB) var içinde RAM'den bağımsızdır.
sadece format attım ultimate bu oldu.. Sorun yoksa sıkıntıda yok demektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı