Windows Vista ne kadar RAM kullanır?

Elinde test sonuçları yoksa burada boş yorum yapmana gerek yok. Her iki işletim sisteminde aldığım benchmark sonuçları bile farklı.

Çok istersen sonuçları atarım burayada.

Ama aynı şekilde bende senden senin yazdıklarını belgeleyen bir çalışma isterim.

4 farklı Windows sürümünü aynı bilgisayar üzerinde test ettim.
Ne Bencmark’ı tam olarak? Ben genel kararlılıktan bahsediyorum. İşyerimdeki 10’dan fazla bilgisayarın son 3 yıldır sorunsuz çalışması bizzat gözlemlediğim bir örnek mesela. Windows 7 kullanım dönemlerinde o kadar kararsızlardı ki, hepsi aynı sistem olmasına rağmen kimi zamanla yavaşlıyordu, kiminin bi şeyleri bozuluyordu. Dedik SSD’ye geçelim. Hepsini geçirdik yine aynı saçmalıklar, bozulmalar, kararsızlıklar, bağlantı sorunları devam etti.

İlk kurduğunuzda Windows 7 sanki biraz daha iyiymiş gibi geliyor. Zaman geçtikçe Windows 10 kararlığının farkını anlıyorsunuz. Sürekli bir şeylerine müdahale etmek zorunda kaldığımız sistemlere 3 yıldır dokunmamıza bile gerek kalmadı. Bir kişi bile bundan dolayı şikayet etmedi. Bütün şirket “oh bee” dedi.

Bakın kararlılık hız demek değildir. Kullanıcı deneyimi daha iyi ve kararlı diyorum. İsterse 10 katı yüksek puan alsın benim için bir değeri yok. Tek başıma test ettiğim bir şey de değil. 30 kişilik bir iş yerinde herkesin memnuniyetiyle sonuçlanan bir şeyden bahsediyorum.

Oyun oynanacağından bahsedilmemiş. Masaüstü performansını baz alarak konuşuyorum. Benchmark bu durumda önemsiz.

Değil. 4 GB RAM kullanan bilgisayarlarda sistem seçimi çok önemli, çünkü sınır bir miktar. Basit bir oyun, uygulama açtığınızda bile yaklaşık 2 GB RAM kullandığı için boştaki kullanım önem arz ediyor. W10 ve W11'de bazı uygulamalardan atılıyorum mesela, kullanım %95'i geçtiğinde.

Bu arada Windows 10, Windows 7 den daha kararlı çalışıyor demişsiniz. Bilimsel olarak, tekniksel olarak, uygulamalı olarak her yolu da denesem kasıtlı bir şekilde dahi Windows 10'u Windows 7'den daha kararlı çalıştıramam, gerçekten helal olsun :)
Windows 10’daki RAM yönetimi farklı çalışıyor. Kullanılan RAM miktarı arttıkça sistem performansı da artıyor. Windows RAM gerekli olduğunda ihtiyacı olan uygulama için RAM’de yer açma işlemi yapıyor zaten.

SSD’li bir sistemde Windows 10 daha kararlı çalışıyor. Buna defalarca şahit oldum. Siz becerememişsiniz.

Ayrıca Recep Baltaş da RAM yönetimi konusunda aynı şeyleri söylüyor uzun zamandır.

Son düzenleme:
Ne Bencmark’ı tam olarak? Ben genel kararlılıktan bahsediyorum. İşyerimdeki 10’dan fazla bilgisayarın son 3 yıldır sorunsuz çalışması bizzat gözlemlediğim bir örnek mesela. Windows 7 kullanım dönemlerinde o kadar kararsızlardı ki, hepsi aynı sistem olmasına rağmen kimi zamanla yavaşlıyordu, kiminin bi şeyleri bozuluyordu. Dedik SSD’ye geçelim. Hepsini geçirdik yine aynı saçmalıklar, bozulmalar, kararsızlıklar, bağlantı sorunları devam etti.

İlk kurduğunuzda Windows 7 sanki biraz daha iyiymiş gibi geliyor. Zaman geçtikçe Windows 10 kararlığının farkını anlıyorsunuz. Sürekli bir şeylerine müdahale etmek zorunda kaldığımız sistemlere 3 yıldır dokunmamıza bile gerek kalmadı. Bir kişi bile bundan dolayı şikayet etmedi. Bütün şirket “oh bee” dedi.

Bakın kararlılık hız demek değildir. Kullanıcı deneyimi daha iyi ve kararlı diyorum. İsterse 10 katı yüksek puan alsın benim için bir değeri yok. Tek başıma test ettiğim bir şey de değil. 30 kişilik bir iş yerinde herkesin memnuniyetiyle sonuçlanan bir şeyden bahsediyorum.

Oyun oynanacağından bahsedilmemiş. Masaüstü performansını baz alarak konuşuyorum. Benchmark bu durumda önemsiz.

Windows 10’daki RAM yönetimi farklı çalışıyor. Kullanılan RAM miktarı arttıkça sistem performansı da artıyor. Windows RAM gerekli olduğunda ihtiyacı olan uygulama için RAM’de yer açma işlemi yapıyor zaten.

SSD’li bir sistemde Windows 10 daha kararlı çalışıyor. Buna defalarca şahit oldum. Siz becerememişsiniz.

Ayrıca Recep Baltaş da RAM yönetimi konusunda aynı şeyleri söylüyor uzun zamandır.
Becerememek demeyelim de, her bilgisayarda farklı sonuçlar çıkabiliyormuş diyelim :) Şu konuda hak verebilirim size :
Bütün Windows sistemleri belirli bir yerden sonra şişmeye ve eski hızını kaybetmeye başlar fakat Windows 7 yeni sistemlere göre daha erken şişiyor ve daha erken format istiyor.

Ben Windows 10’u Technical Preview zamanından beri deneyimleyen birisiyim, yani dediğiniz gibi bir sistem olsa inanın yıllarca kullanırdım. Windows 10 şu an benim için gelmiş geçmiş en berbat sistem olarak hafızama kazılı durumda. Yani her güncellemesinde bir bugu kalkıyorduysa yerine daha fazla bug, uyumsuzluk ne bileyim mavi ekran hataları (ki ben Windows 10 dışında hiç bir sistemde mavi ekran göremezdim) gibi durumlarla karşılaşıyordum.

Dediğiniz RAM yönetimi olayını Windows 11’de bariz bir şekilde deneyimliyorum fakat 4 GB ile de bir yere kadar işte. Diyebileceğim tek şey Windows 11 Windows 10’dan çok daha kararlı çalışıyor, yani en azından benim bilgisayarım için böyle. Ama asla 8.1 ve 7 deki kararlılığı gözlemleyemiyorum.

Ne Bencmark'ı tam olarak? Ben genel kararlılıktan bahsediyorum. İş yerimdeki 10'dan fazla bilgisayarın son 3 yıldır sorunsuz çalışması bizzat gözlemlediğim bir örnek mesela. Windows 7 kullanım dönemlerinde o kadar kararsızlardı ki, hepsi aynı sistem olmasına rağmen kimi zamanla yavaşlıyordu, kiminin bir şeyleri bozuluyordu. Dedik SSD'ye geçelim. Hepsini geçirdik yine aynı saçmalıklar, bozulmalar, kararsızlıklar, bağlantı sorunları devam etti.

Windows 10'daki RAM yönetimi farklı çalışıyor. Kullanılan RAM miktarı arttıkça sistem performansı da artıyor. Windows RAM gerekli olduğunda ihtiyacı olan uygulama için RAM'de yer açma işlemi yapıyor zaten.

SSD'li bir sistemde Windows 10 daha kararlı çalışıyor. Buna defalarca şahit oldum. Siz becerememişsiniz.

Recep Baltaş elinde benchmark sonuçları ve test ile gelirse ona inanırım ve dil dökmene gerek yok buraya test et sonuçlarını yaz ondan sonra konuşma hakkını elde et, elde tutulur bir bilgi veremediğin gibi gereksiz yere bilgi kirliliği yapıyorsun.

Recep Baltaş elinde benchmark sonuçları ve test ile gelirse ona inanırım ve dil dökmene gerek yok buraya test et sonuçlarını yaz ondan sonra konuşma hakkını elde et, elde tutulur bir bilgi veremediğin gibi gereksiz yere bilgi kirliliği yapıyorsun.
Benchmark’lar bize günlük kullanım ve uzun süreli kullanım testi sunmazlar. Yani genel kullanımda benchmark’ların sonucunun hiçbir önemi yok.

Ayrıca bu kadar asabi olmayın. Kişisel deneyimlerimi paylaşıyorum sadece. Uzun süreli kullanımlarda Windows 7’nin kararlı çalıştığını hiç görmedim.

Oturup size kanıtlamak gibi bir derdim de yok. Lakin bilgisayar konusunda deneyimli biri olarak sizin de bazı şeyleri öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Eski bir sistem istiyorsanız Windows 8.1’i tavsiye ederim. Windows 7 günümüz sistemlerinde mantıklı bir tercih değil artık.

Size de Windows 95 öneririm. Bayağı az RAM kullanıyor.

Eski bir sistem istiyorsanız Windows 8.1'i tavsiye ederim. Windows 7 günümüz sistemlerinde mantıklı bir tercih değil artık.

Size de Windows 95 öneririm. Bayağı az RAM kullanıyor.

Konudan alakasız flood yapmayalım lütfen. Sizden öneri istemedim, aksi takdirde sizi report etmem gerekecek.

Geri
Yukarı