WordPress için amp CDN kurulumu eklentisi

emrenogay

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
Selamlar, birkaç zamandır kodlaması için vakit ayırdığım AMP CDN kurulumu ismini verdiğim eklenti nihayet bitti. Önce AMP, sonra kodladığım eklenti hakkında biraz bilgi verip, sayfanın alt kısmına da indirme (github) linkini bırakacağım.

AMP Nedir?
Google tarafından geliştirilen ücretsiz olarak sunulmuş, hızlandırılmış mobil sayfalar projesidir. Belli başlı kod kısıtlamaları ve beraberinde getirdiği birçok dev avantaj ile mobil hız için biçilmiş kaftandır. JavaScript gibi bir dili AMP teknolojisi ile kullanmamız maalesef mümkün değil ancak AMP CDN kurulumuna göz atarsanız bir miktar json kullanabilirisiniz.

AMP CDN Nedir?
Normal bir CDN'den farklı olarak sadece JS, CSS ve resimler olarak değil de sizin amp olarak tanıttığınız mobil sayfa içerisindeki metinleri de önbelleğine alır, kendi verdiği cdn.ampproect.org uzantılı subdomain üzerinden, kullanıcıya bilgiyi sunar. Böylece Google SERP sonuçlarında sizin siteniz çıkar, SEO kaybınız olmadan Google domaini ve sunucuları üzerinden ziyaretçi sitenize ulaşmış olur.

AMP CDN Kurulumu Eklentisi Nasıl Kullanılır?
öncelikle bu eklentinin AMP for WP isimli eklentiye yapılmış ek bir eklenti olduğunu unutmayın. Yani o eklenti olmadan şimdilik işe yaramaz.
  1. Eklentiyi kurmak için. ZIP dosyasını indirin.
  2. WordPress panel > sol menü > eklentiler > yeni ekle > üst kısım eklenti yükle açılan pencereden indirdiğiniz. ZIP dosyasını seçin ve yükleyin (hosting panelinizden direkt plugins klasörünün içine de atabilirsiniz normal dosya olarak)
  3. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra soldaki menüye amp CDN kurulumu adında bir seçenek daha eklenecek oraya tıklayıp ayarlarınızı yapabilirsiniz.
WordPress için AMP CDN Kurulumu Eklentisi İndirme Bağlantısı
Yeşil renkteki clone or download butonuna basın, açılan pencereden download ZIP yazısına tıklayıp dosyanın inmesini bekleyin.

Kod:
https://github.com/emrenogay/amp-cdn-kurulumu

Wordpres yönetim panelindeki eklenti menüsünden bir görsel;

amp-cdn-kurulumu.png

Eklentiyi sınırsız lisanslamak için: Wordpress Subdomain Destekli AMP CDN Kurulumu - Ücretsiz Eklenti!

Son düzenleme:
Hocam merhaba biliyorum konuna yazıyorum fakat birçok kişiyi sordum yardımcı olamadılar veya olmadılar bilmiyorum. Bende şöyle bir sorun mevcut. Siteye giriş yapıldığında AMP anasayfası güncel olarak gözükürken giriş yapılmadığında 5-6AY önceki ana sayfa gözüküyor. Ne yaptıysam bu sorunu düzeltemedim sizin bir bilginiz var mı acaba? Aşağıya 2 adet resim bırakıyorum. Gördüğünüz gibi 2 resimde de farklı ana sayfa gözükmekte. Birinde siteye giriş yapılmış diğerinde ise giriş yapılmamış hali.

1.resim giriş yapılmış hali ve ana sayfamın güncel hali. Bu neden olur? AMP for WP kullanıyorum bu arada.

Dosya Ekleri

• Hesap Açık İken.png
    Hesap Açık İken.png
    316,3 KB · Görüntüleme: 178
  • hesap yokken.png
    hesap yokken.png
    202,8 KB · Görüntüleme: 137

Yeni konular

Geri
Yukarı