Xbox Series X mi PS5 mi alınmalı?

Adam PS özel oyunları ilgimi çekmiyor zaten dedi. Ayrıca oyun çokluğu nedeniyle Xbox daha iyi bir seçenek PC sahibi olmayan için. İleride PC alırsa arkadaş konsolu satar PS5 alır gene isterse.

Konu sahibiyle ilgili bir şey demedim zaten. @alasakarama'nın mantığına göre dedim. Konu sahibine tavsiyemi belirtmiştim zaten. Oyun çokluğu konusunda da ortalama 50 tane oyundansa 5 tane kaliteli oyunu tercih ederim şahsen.

Xbox almanın ne mantığı var o zaman? Game Pass desen PS Plus kütüphanesi daha iyi zaten. Tek amacın yatarak oynamaksa ikisi arasında fark olmaz PS'de en azından kaliteli özel oyun var, gider PS alısrın. Konsol almanın amacı zaten oyun oynamaktır ve özel oyunlarının daha iyi olması neredeyse tartışmayı bitiren bir avantajdır. Ki Xbox'ın bu şekilde bahsedebileceğimiz bir avantajı kalmadı Ps Plus extra ve Deluxe geldikten sonra.
"Game Pass desen PS Plus kütüphanesi daha iyi zaten." Game Pass'te şu an gayet kaliteli oyunlar var. İki listeyi açıp isim isim karşılaştırmak istemiyorum ama dediğinize pek katılmıyorum.

Xbox almanın şöyle bir mantığı var. Özel oyunlar fazla değil fakat God of War vesaire oynamak istemeyen insan için ideal bir konsol ve özellikle PC'si olmayan biri için Series S veya X konsolu çok uygun. PC'si olan insan için de uygun, televizyonda oynamanın zevki bir başka. Bu her konsol için geçerli bu arada :D

PC'de çıkan çoğu oyun Game Pass'te var. Ve mağaza fiyatları konusundan çok daha avantajlı. Eski oyunlar 20-30 TL veya maksimum 70 TL. Aynı oyunlar PS Store'da çok daha pahalı. Sık sık 200 TL'ye torba torba oyun alıyorum. 2 gün önce aldım daha. İnteraktif film oyunların tanesi 20 TL'ydi. 5 TL'ye bile oyun alıyorum bu mağazadan, su alınmıyor o fiyata bazı yerlerde.

Yeni oyunların fiyatları benzer ama onlarda da çok ucuz oyunlar oluyor. Genel olarak mağaza fiyatları çok daha hesaplı.

Sonra Xbox 360'ta çıkan neredeyse tüm oyunlara erişim sağlanıyor. Hatta Original Xbox oyunlarının da çoğu var. Geriye dönük oyunları oynamak isteyenler için güzel bir konsol. PS5'te böyle bir imkan yok.

Oyunlarda da Quick Resume olayı var. Kaldığın yerden başlıyorsun her oyunda. Çalışan bir insan zaten 1-2 saat oynuyor oyununu. Ertesi gün direkt kaldığı yerden başlıyor.

Bu arada bende her şirketin konsolu var. Ortalama bir PC'ye de sahibim. Bunu tarafsız olarak yazıyorum. Hangi şirket daha iyiymiş vesaire umurumda değil. Adil olmak önemli. Ben PS Store'dan oyun çok almam mesela çünkü fiyatlar gerçekten çok daha pahalı.

Son düzenleme:
Xbox konsollarını almak için nasıl bir sebep yok? PS5'in tek artısı şu an özel oyunları. Onlar da bu nesilde çok az çıktı. Ve önceki çıkanlar da sürekli PC'ye ekleniyor. O zaman onu da almanın bir mantığı yok.

PC Master Race deyip kimse konsol almasın mı yani?
1- Özel oyunlar PC'ye gelene kadar Vibe'ı çoktan geçmiş oluyor. Xbox gibi PC'ye ilk günden çıkmadıkça sırf özel oyun için olsa da almanın mantığı olacaktır. Konsolu kaliteli oyun oynamak için alıyoruz, bu diğer kriterlerin önünde gelir. PS oyunları Xbox oyunlarına kıyasla çok çok daha iyi. Xbox kullanırken birçok Xbox oyununu da denedim ve bu şekilde yorum yapıyorum.

2- Dualsense gibi büyük bir artı var. Sebeplerini anlatmama çok gerek yok, bilen biliyor zaten.

3- Türkiye'de PlayStation'a rağbet yüksek olduğundan CD oyun pazarı aktif. Bunun +'sı oyunu alıp oynadıktan sonra tekrardan aynı fiyata satıp başka bir oyun alınabilmesi veya takas yapılabilmesidir. Bu şekilde oyunlar fiyat olarak Xbox'dan daha avantajlı oluyor.

4- Yine bahsettiğim durum dolayısıyla PS5 çok erken sürede fazla zarar etmeden satılabiliyor. Xbox Series X'i satmak için 3 hafta boyunca nerdeyse her sitede ilanımı öne çıkarıp, indirim ile zar zor satabilmiştim.

5- Hikâyeli oyun seven birisi için PS Plus aboneliği Gamepass'e göre çok daha iyi. Gamepass içerisinde God Of War, The Last Of Us, Uncharted 4 gibi oyunların kalitesinde oyunlar bulunmuyor.

6- PS5'e oyunlar daha iyi optimize ediliyor.

7- Xbox'ta SSD takmak isterseniz tek çareniz Xbox'a özel yapılan maliyeti yüksek SSD'leri takmak fakat PS5'de uyumlu olan herhangi bir M2 SSD çalışıyor.

Bunlar aklıma gelen artılardı. Tam olarak nasıl sadece özel oyunları artı oluyor, söyler misiniz?

@Niko Bellic Sizinle tartışmanın bir manası olmadığını düşünüyorum. Açıkçası bir PS fanboyusunuz. Çoğu konuda da Xbox'ı kötüleyip duruyorsunuz. Hiç kendimi boş yere yoramayacağım, teşekkürler. Konuyu da boş yere kirletmenin anlamı yok.

Not: Bu arada fanboy dediğimi yanlış anlamayın. PS'yi daha çok savunmaya meyillisiniz, daha çok seviyorsunuz. Söylediğime alınırsınız diye bunu da belirtmek istedim. Kötü bir anlam çıkarmayın yani.

Ama biraz da taraflısınız bu konuda. Diğer konularda da bunu gördüm. O yüzden birbirimizi yormaya gerek yok diyorum.

Son düzenleme:
Adam PS özel oyunları ilgimi çekmiyor zaten dedi. Ayrıca oyun çokluğu nedeniyle Xbox daha iyi bir seçenek PC sahibi olmayan için. İlerde PC alırsa arkadaş konsolu satar PS5 alır gene isterse.
Evet tam da öyle yapılabilir, hatta Xbox'ın yanına bile güzel bir toplama PC çekilebilir. Bakalım hayat ne gösterir. Ama dediğim gibi PS özel oyunları ilgimi çekmiyor. E onun dışında da pek bir fark yok, belki satış olarak PS daha iyi olabilir ama Xbox'ın da kötü olduğu anlamına gelmez. Zaten iki tarafı savunmak yerine kişisel anlamda nasıl zevk alıyorsak ona göre tercih yapmalıyız. Ayrıca teşekkür ederim, üstte ki arkadaş yazılanları pek okumamış sanırım.

@alasakarama adam doğruları söylemiş. "Fanboy" diyip kaçmışsınız. Sony'yi az eleştirmem, PS JP stüdyosu kapandıktan sonra bitti zaten benim için. Kalitelerinde de ciddi düşüş var. Ama yine de Xbox'ın hiçbir özel avantajı yok bence. Her ne kadar xx60 kartları sevmesem de 4060 PC almak çok daha mantıklı geliyor. PC'de emülatör ile de DS, 3DS, Switch, PS3 vs. oyunları da oynanıyor. Xbox stüdyoları oyunları da kaliteyi iyice aşağı çekti. Nerede o Xbox 360 dönemi? PS'in bile en azından bir kalitesi var PS4 ve 3'e göre iyice düşmüş olmasına rağmen ama Xbox, yeni nesil konsollara utanmadan bug dolu sıkıcı ve sözde dünyanın en iyi SSD'si olan konsola LoadingField'ı çıkarmaya utanmıyor. Redfall desen oyunu çıkarıp "Abi oyun biz satın almadan önce de yapılıyordu ya ama bizim de suçumuz var." diyip sıyrılıyorlar. E madem oyun kötü erteleseniz ya.

Ayrıca konu sahibi için PC çok daha mantıklı. Battlefield kontrolcüde oynanmaz.

@Niko Bellic Sizinle tartışmanın bir manası olmadığını düşünüyorum. Açıkçası bir PS fanboyusunuz. Çoğu konuda da Xbox'ı kötüleyip duruyorsunuz. Hiç kendimi boş yere yoramayacağım, teşekkürler. Konuyu da boş yere kirletmenin anlamı yok.

Not: Bu arada fanboy dediğimi yanlış anlamayın. PS'yi daha çok savunmaya meyillisiniz, daha çok seviyorsunuz. Söylediğime alınırsınız diye bunu da belirtmek istedim. Kötü bir anlam çıkarmayın yani.

Ama biraz da taraflısınız bu konuda. Diğer konularda da bunu gördüm. O yüzden birbirimizi yormaya gerek yok diyorum.
Sanırım etiketi yanlış atmışsınız, mesajın bildirimi gelmedi. Her neyse.

Şu fanboyluk meselesini ciddiye almıyorum bile. Zamanında PS4'e karşı Series S önerdiğim için kaç kişi bana Xbox fanboyu demişti. Aynı şekilde ben de sizin Xbox fanboyu olduğunuzu düşünüyorum. Özel oyunları haricinde artısı yok yorumu bile bunu özetliyor.

Mesela yukarda arkadaşa cevap yazmışsınız, eski oyunlar üzerinden. Yeni nesil konsolu alan kişi yeni oyun oynamak için alıyor, 19 sene önce çıkan konsolun da açtığı fi zamanından kalma oyunları oynamak için değil. Keşke fosil oyunları ne kadar ucuza aldığınızı anlatmak yerine yeni oyunları nasıl uyguna alabileceğimizi anlatsanız. Yukarda yazdım, PlayStation ülkemizde yaygın olduğu için CD pazarı aktif. Bu sayede oyunları takas ederek veya alıp oynadıktan sonra aynı fiyata satarak zararsız oynayabilirsiniz. Dijital olarak da aynı şekilde oyunun hakları satılabilir. Türlü türlü birçok yöntemle yeni çıkan oyunlar PlayStation'da zararsız veya minimum zarar oranıyla oynanıyor.

Nerdeyse her konuda Xbox oyunlarının kötü olmadığını anlatmaya çalışıyorsunuz. Biz o oyunları herhangi bir oyunla kıyaslamıyoruz, PS ve Nintendo özel oyunları ile kıyaslıyoruz. PS tarafından God Of War Ragnarok ve Nintendo tarafından The Legend Of Zelda Tears Of The Kingdom oyunlarını bu 2 konsolun en iyi oyunları olarak görüyorum. Xbox'ın en iyi diyebileceğiniz oyununun bu 2 oyuna kıyasla ne kadar kötü kalacağını biliyor musunuz? Xbox oyunlarını PS veya Nintendo oyunları ile kıyaslarsak gayet kötü oyunlar olarak kalıyorlar. Bir konsolu sattıran en önemli kriter her zaman özel oyunlarının kalitesi olmuştur.

Sanırım etiketi yanlış atmışsınız, mesajın bildirimi gelmedi. Her neyse.

Şu fanboyluk meselesini ciddiye almıyorum bile. Zamanında PS4'e karşı Series S önerdiğim için kaç kişi bana Xbox fanboyu demişti. Aynı şekilde ben de sizin Xbox fanboyu olduğunuzu düşünüyorum. Özel oyunları haricinde artısı yok yorumu bile bunu özetliyor.

Mesela yukarda arkadaşa cevap yazmışsınız, eski oyunlar üzerinden. Yeni nesil konsolu alan kişi yeni oyun oynamak için alıyor, 19 sene önce çıkan konsolun da açtığı fi zamanından kalma oyunları oynamak için değil. Keşke fosil oyunları ne kadar ucuza aldığınızı anlatmak yerine yeni oyunları nasıl uyguna alabileceğimizi anlatsanız. Yukarda yazdım, PlayStation ülkemizde yaygın olduğu için CD pazarı aktif. Bu sayede oyunları takas ederek veya alıp oynadıktan sonra aynı fiyata satarak zararsız oynayabilirsiniz. Dijital olarak da aynı şekilde oyunun hakları satılabilir. Türlü türlü birçok yöntemle yeni çıkan oyunlar PlayStation'da zararsız veya minimum zarar oranıyla oynanıyor.

Nerdeyse her konuda Xbox oyunlarının kötü olmadığını anlatmaya çalışıyorsunuz. Biz o oyunları herhangi bir oyunla kıyaslamıyoruz, PS ve Nintendo özel oyunları ile kıyaslıyoruz. PS tarafından God Of War Ragnarok ve Nintendo tarafından The Legend Of Zelda Tears Of The Kingdom oyunlarını bu 2 konsolun en iyi oyunları olarak görüyorum. Xbox'ın en iyi diyebileceğiniz oyununun bu 2 oyuna kıyasla ne kadar kötü kalacağını biliyor musunuz? Xbox oyunlarını PS veya Nintendo oyunları ile kıyaslarsak gayet kötü oyunlar olarak kalıyorlar. Bir konsolu sattıran en önemli kriter her zaman özel oyunlarının kalitesi olmuştur.
Ciddiye almadığınıza sevindim. Böyle büyük şirketlerin tartışması yüzünden sizi kırmak istemezdim.

Tabii ki Nintendo veya PS'nin özel oyunları çok daha iyi. Ben mesela Xbox tarafında özel olarak Forza, Sea of Thieves, Fable, Gears of War, Halo, Grounded serilerini oynadım. Bunların çoğu zaten PC'ye çıktı. Özel oyun sayısı çok az olsa da kaliteli oyunları da var. Ama yani bu kadar az olmaması gerek. Xbox'un çok kötü bir yanı bu.

@Niko BelIic Bu arada siz de her konuda kötü olmayan Xbox oyunlarını kötülüyorsunuz. Sorun orada. Komple kütüphanesinde hoşunuza gitmeyen bir şey olmayabilir. Orasını geçtim ama leş, çöp gibi şeyler kullanmak absürt geliyor bana. Değil öyle çünkü.

Ben bu konsolu açıkçası mağazası çok ucuz diye aldım. Bir de Quick Resume olayı için.

Ve Game Pass'te olsa veya PS Plus'ta olsa insan yeni bir oyun almak istiyor. Ben oyun almayı seviyorum. Eski oyunları da seviyorum, bu mağaza da aşırı ucuz. Ama dediğiniz gibi "fosil" oyunlar haricinde yeni sayılabilir oyunlarda çok ucuz yani. Mesela şöyle atayım:

1714478071307.png
1714478083297.png

İndirimlerde tanesi 20 TL'ydi bunların. Paket halinde böyle. Çoğu oyun indirime girince bedava fiyatına düşüyor.

Veya şu (House Flipper AAA bir oyun değil ama seveni çok):

1714478452328.png
1714478461395.png

Bu oyun da mesela 30 TL'ye çıkmıştı ilk önce Xbox'a, direkt kaptım. Sonradan zamlandı 300 TL civarı bir şey oldu, tam emin değilim. Yeni bir remaster:
1714479217355.png

Bu oyunlar çok eski oyunlar değil. Daha birçok örnek atabilirim. Xbox 360 geri dönük olmasına girmiyorum, o oyunların fiyatı su parası.

Yani aslında sadece eski oyunların ucuz olduğunu söylemiyorum. Çoğu oyun eski veya yeni fark etmez gerçekten çok ucuz. Bundan bir çıkarım yok, niye durduk yere böyle diyeyim? Kendim sürekli alıyorum mağazadan.

Sonuç olarak yani diğer konsollara kıyasla aşırı bir özelliği yok. PC'si olmayan biri alabilir veya diğer platformlardaki özel oyunları sevmeyen biri alabilir. Veya en önemli tercih sebebi bana göre mağazasında hâlâ bedava denecek oyunlar olması.

Yoksa Xbox'muş PS'miş umurumda değil. Genel olarak oyun camiasına bir katkı sağlamaları, ucuz fiyat sunmaları benim için yeterli.

Şunu da ekleyeyim, bir oyun eğer güzelse ve kendim de beğendiysem savunurum tabii ki.

Son düzenleme:
Ciddiye almadığınıza sevindim. Böyle büyük şirketlerin tartışması yüzünden sizi kırmak istemezdim.

Tabii ki Nintendo veya PS'nin özel oyunları çok daha iyi. Ben mesela Xbox tarafında özel olarak Forza, Sea of Thieves, Fable, Gears of War, Halo, Grounded serilerini oynadım. Bunların çoğu zaten PC'ye çıktı. Özel oyun sayısı çok az olsa da kaliteli oyunları da var. Ama yani bu kadar az olmaması gerek. Xbox'un çok kötü bir yanı bu.

@Niko BelIic Bu arada siz de her konuda kötü olmayan Xbox oyunlarını kötülüyorsunuz. Sorun orada. Komple kütüphanesinde hoşunuza gitmeyen bir şey olmayabilir. Orasını geçtim ama leş, çöp gibi şeyler kullanmak absürt geliyor bana. Değil öyle çünkü.

Ben bu konsolu açıkçası mağazası çok ucuz diye aldım. Bir de Quick Resume olayı için.

Ve Game Pass'te olsa veya PS Plus'ta olsa insan yeni bir oyun almak istiyor. Ben oyun almayı seviyorum. Eski oyunları da seviyorum, bu mağaza da aşırı ucuz. Ama dediğiniz gibi "fosil" oyunlar haricinde yeni sayılabilir oyunlarda çok ucuz yani. Mesela şöyle atayım:

Eki Görüntüle 2182554Eki Görüntüle 2182558

İndirimlerde tanesi 20 TL'ydi bunların. Paket halinde böyle. Çoğu oyun indirime girince bedava fiyatına düşüyor.

Veya şu (House Flipper AAA bir oyun değil ama seveni çok):

Eki Görüntüle 2182571Eki Görüntüle 2182572

Bu oyunlar çok eski oyunlar değil. Daha birçok örnek atabilirim. Xbox 360 geri dönük olmasına girmiyorum, o oyunların fiyatı su parası.

Yani aslında sadece eski oyunların ucuz olduğunu söylemiyorum. Çoğu oyun eski veya yeni fark etmez gerçekten çok ucuz. Bundan bir çıkarım yok, niye durduk yere diyeyim. Kendim sürekli alıyorum mağazadan.

Sonuç olarak yani diğer konsollara kıyasla aşırı bir özelliği yok. PC'si olmayan biri alabilir veya diğer platformlardaki özel oyunları sevmeyen biri alabilir. Veya en önemli tercih sebebi bana göre mağazasında hâlâ bedava denecek oyunlar olması.

Yoksa Xbox'muş PS'miş umurumda değil. Genel olarak oyun camiasına bir katkı sağlamaları, ucuz fiyat sunmaları benim için yeterli.

Şunu da ekleyeyim, bir oyun eğer güzelse, kendim de beğendiysem savunurum tabii ki.
PS tarafında (özellikle Türkiye'de) bahsettiğiniz oyunları oynayan pek kişi yok. Benim hatam, cümlemde yeni oyunlar kısmında bahsettiğimin AAA oyunlar için geçerli olduğunu belirtmeliydim. Öbür türlü İndie oyunlar vs. Xbox'da bir nebze daha ucuz çıkıyor ancak dediğim gibi birçok kişi konsolu kaliteli oyun oynamak için aldığından özellikle PS tarafında pek oynanmıyor.

Fikirlerinizi saldırgan bir biçimde belirtmek yerine anlaşılabilir bir şekilde belirttiğiniz için teşekkür ediyorum.

Sandığınızın aksine eskiden Xbox'ı da severdim hatta o kategoriye girerseniz eskiden Xbox'da God Of War oynama rehberi bile açtığımı görürsünüz. Series X 1 ay kullandım aynı şekilde güncel olarak PS5 kullanıyorum ve Series X, PS5'e kıyasla çok kötü bir deneyim verdi. Ben Series X modelinin alınması taraftarı değilim. Series S modeli nerdeyse yarı fiyatında ve abartıldığı kadar performans farkı yoktu. Size göre taraflı gözüken yorumlarım aslında kendi deneyimlerime dayanıyor. Fiyatına göre iyi bir konsol değil çünkü. Özel oyun ve kontrolcü olarak çok fark var ve Xbox fanlarının sandığının aksine Series X daha iyi performans da vermiyor. Ucuz eski oyunları oynamak isteyen biri Series S üzerine çıkmamalı. Zaten o oyunların birçoğu Xbox 360 görüntü kalitesinde 30 Fps çalışıyordu. Yeni oyunlar için de PS5 çok daha iyi. Demeye çalıştığım bu.

Merhaba, kafamda uzun süredir Xbox Series X almak var. Etraftaki arkadaşlar olsun, internet ortamı olsun bir kısmı almamı mantıklı bulurken, kimi de PlayStation 5 al keyfine bak diyor. Bilemiyorum, kafam iyice karıştı. Fiyatlar zaten birbirine neredeyse benzer durumda. PC'm yok, o da ileride inşallah diyelim. Forza Horizon 5 olmak üzere Call of Duty ve Battlefield tarzı oyunlar oynayacağım. PS'nin özel oyunları pek ilgimi çekmemiştir. Fikirleriniz nelerdir?

Forza serisi PS5 de yok ancak bana sorarsanız siz yine de PS5 alın.

Geri
Yukarı