Xbox vs PS

Klavye, fare ve bilgisayarın verdiği rahatlığı da başka hiçbir şey vermiyor be hocam. Az mı PS kafeye gittik, internet kafeye gittik.

PS 1 dışında hiç PS deneyimim olmadı :)

Hep bilgisayarcıydım. Ve klavye mouse rahatlığınada katılıyorum ama yatarak kocaman ekranda oyun oynamakta başka bir seviye gibi geliyor.

Aslında çok ağır steamciyimdir ama artık gün içinde PC açıp başına oturup 2 büklüm oyun oynamaya üşeniyorum. 4K TV karşısında yatarak rahat şekilde konsollara ayak uydururum gibi hissediyorum.
Hocam herşey sizin tercihinize ve isteğinize bağlı, bana çok büyük ekranda oyun oynamak yorucu geliyor, iki büklüm olayına gelince ben bilgisayardan oynarken yine yatarak oynuyorum gamepad ile değişen bir şey yok. Ben size kendi deneyimi mi anlattım, ingilizceniz iyidir misal sizin için sorun yoktur, ben anlamadan oyun oynamayı sevmem bu yüzden Türkçe şart benim için bu bile başlı başına bir sorun. Oyun fiyatları da cabası, pc cephesinde her ne kadar steam pahalansada indirim günleri veya ucuza key falan denk getirip bir şekilde ulaşıyoruz. Özel oyun olayına gelince bir elin parmağını geçmez, zaten yavaş yavaş her oyun pcye portlanıyor, güzel bi pc ve gamepad alın derim tercih sizin tabiki.

Hocam her şey sizin tercihinize ve isteğinize bağlı, bana çok büyük ekranda oyun oynamak yorucu geliyor, iki büklüm olayına gelince ben bilgisayardan oynarken yine yatarak oynuyorum gamepad ile değişen bir şey yok. Ben size kendi deneyimi mi anlattım, İngilizceniz iyidir misal sizin için sorun yoktur, ben anlamadan oyun oynamayı sevmem bu yüzden Türkçe şart benim için bu bile başlı başına bir sorun. Oyun fiyatları da cabası, PC cephesinde her ne kadar Steam pahalansada indirim günleri veya ucuza key falan denk getirip bir şekilde ulaşıyoruz. Özel oyun olayına gelince bir elin parmağını geçmez, zaten yavaş yavaş her oyun PC'ye portlanıyor, güzel bir PC ve gamepad alın derim tercih sizin tabii ki.

Şu anki PC'm de zaten Xbox gamepad kullanıyorum. Ama yeni bir oyun bilgisayarı, monitör ve tv almam şart. Ben monitörü ortadan kaldırıp tv ve konsol olarak düşünmüştüm.

PC'yi televizyona bağlayıp stabil bir oyun deneyimi yaşama ihtimalim yok. Direk konsollar gibi bas çalışsın şekilde çalışmıyor. Ortalama bir konsol 20-25k, ortalama bir bilgisayar 35k civarı.

Şu an 4K TV alıyorum. Bu yüzden konsolla birlikte güzel bir oyun deneyimi yaşamak istiyorum. Elimde ki Steam vb oyun hesaplarımı satıp. Ortalama 8000TL kadar para almayı düşünüyorum.

Bana Xbox ve PS savaşını oyunlar üzerinden verirseniz çok sevinirim.

Bu fiyata Steam'de sahip olduğum oyunların anca yarısını belki 3'te 1'ini alabileceğim gibi duruyor. Çoğunu daha oynamamıştım. PS tarafında oyun fiyatlarının da çok yükseldiğini biliyorum. Sizce ne yapmalıyım?

PC (Steam) tarafından vazgeçmek istemiyorum. Ama sağlam bir bilgisayar almaktansa 4K TV da konsollar daha iyi olacak gibi.
Series S, Series X, PS5 kullandım güncel olarak da elimde bu 3 konsoldan sadece PS5 var yani az çok deneyimim var sorularınızı bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince geniş bir şekilde ele almaya çalışacağım.

Öncelikle bir oyun konsolunun en alınası noktası ile, oyunları ile başlayalım. 3. parti oyunlar her iki konsolda da olduğu için 1. parti yani özel oyunları baz alacağım. PS oyunları yüksek bütçeli çok kaliteli hikâyeli oyunlardan oluşuyor. Çok güzel seriler vardır God Of War serisi, Uncharted serisi, The Last Of Us serisi, Bloodborne, Spiderman serisi, İnfamous serisi, Killzone serisi, Ghost of Tsushima ve aklıma gelmeyen daha birçok kaliteli oyun. Adamlar bu yüksek bütçenin hakkını vererek en üst kalitede oyunları geliştiriyor. Genellikle çoğu çıktığı yıl yılın oyunlarına aday olur veya kazanır. Xbox tarafın ise özellikle geçen nesilde özel oyun anlamında baya kıt kaldı. Anlayacağınız PS özel oyunları Xbox özel oyunlarına göre açık ara önde.

Gelelim performansa. Eğer Xbox'ın daha güçlü olduğu için daha iyi performans verdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konsolda optimizasyon güç kadar önemli bir kriterdir ve bu anlamda PS5 çok daha iyi bu sebepten PS5 oyunlarda daha stabil performans veriyor.

Gamepad olarak PS5 gamepadi yani Dualsense yeni teknolojiler ile gelirken Xbox gamepadi geçen neslinkine bir hayli benziyor. Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikler, hoparlör, mikrofon, motion control, dokunmatik yüzey başlıca Dualsense'in en iyi özellikleri ve bunlar Xbox gamepadde yok. Ayrıca deneyimlerime göre; analog büyüklüğü Dualsense'de daha iyi, bumper tuşları Xbox'da tık tık gibi garip iken Dualsense'de yumuşak ve daha iyi bir boyuta sahip, Dualsense Xbox gamepade göre çok çok daha sessiz. Dualsense'in şarjlı olup Xbox gamepadin pille çalıştığını unutmayalım.

Gelelim abonelik sistemlerine. Xbox'da Gamepass, PS'de PS Plus var. Gamepass sistemi özel oyunları ilk günden ekliyor fakat birçok kişiye göre Xbox oyunları pek iyi olmadığı için sizin için ne kadar + olur bilemem. PS tarafı sonradan ekliyor o zamana kadar da 2-3 saatlik tam oyun denemeleri sunuyor. 3. parti oyun anlamında Gamepass bir tık daha iyi kabul ediliyor fakat hemen hemen benzer oyunlar olduğunu içeriklerine bakarak görebilirsiniz. Gamepass yanında EA Play, PS Plus yanında Ubisoft + geliyor. Daha önce PS özel oyunlarını oynamadıysanız veya tekrardan oynamak istiyorsanız özel oyunların çok çok büyük bir kısmı şuan PS Plus aboneliğinde bulunuyor. Bu anlamda PS Plus sizin için daha avantajlı olur. Öte yandan Gamepass aboneliği zaten PC'de bulunuyor bunu da belirteyim.

Son olarak aksesuarlardan vs. bahsedeceğim. Depolama seçenekleri arasında Xbox'da lisanslı Expansion Card zorunlu iken PS5'de uyumlu olan bütün M2 SSD'leri takabilirsiniz. Burda PS5'in en büyük avantajı hiç şüphesiz fiyat farkıdır. Bu SSD'ler arasında yaklaşık 4 kat fiyat farkı var. USB girişli ve Bluetooth'lu kulaklıklar PS5'de desteklenirken Xbox'da sadece lisanlı modellere izin veriliyor ve Xbox Series X'de Bluetooth özelliği yok.

Peki ben ne öneriyorum? Xbox ne sunuyorsa PC'de ilk günden erişebilirsiniz. Gamepass aboneliği olsun, 1. parti Xbox oyunları olsun hepsi PC'de var yani Xbox ayrıcalık sunmuyor. PS alıp PS özel oyunlarını ilk günden oynamak, PS Plus aboneliğinden faydalanmak, GTA 6'yı ilk günden en iyi performans ve Dualsense aracılığı ile en iyi deneyimi almak için PS5; Xbox oyunları ve Gamepass için çok değil ortalama bir PC yeterli olur. Tavsiyem ortalama PC+PS5 olacaktır.

Series S, Series X, PS5 kullandım güncel olarak da elimde bu 3 konsoldan sadece PS5 var yani az çok deneyimim var sorularınızı bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince geniş bir şekilde ele almaya çalışacağım.

Öncelikle bir oyun konsolunun en alınası noktası ile, oyunları ile başlayalım. 3. parti oyunlar her iki konsolda da olduğu için 1. parti yani özel oyunları baz alacağım. PS oyunları yüksek bütçeli çok kaliteli hikâyeli oyunlardan oluşuyor. Çok güzel seriler vardır God of War serisi, Uncharted serisi, The Last of Us serisi, Bloodborne, Spider-Man serisi, İnfamous serisi, Killzone serisi, Ghost of Tsushima ve aklıma gelmeyen daha birçok kaliteli oyun. Adamlar bu yüksek bütçenin hakkını vererek en üst kalitede oyunları geliştiriyor. Genellikle çoğu çıktığı yıl yılın oyunlarına aday olur veya kazanır. Xbox tarafın ise özellikle geçen nesilde özel oyun anlamında bayağı kıt kaldı. Anlayacağınız PS özel oyunları Xbox özel oyunlarına göre açık ara önde.

Gelelim performansa. Eğer Xbox'ın daha güçlü olduğu için daha iyi performans verdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konsolda optimizasyon güç kadar önemli bir kriterdir ve bu anlamda PS5 çok daha iyi bu sebepten PS5 oyunlarda daha stabil performans veriyor.

Gamepad olarak PS5 gamepadi yani DualSense yeni teknolojiler ile gelirken Xbox gamepadi geçen neslinkine bir hayli benziyor. Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikler, hoparlör, mikrofon, Motion Control, dokunmatik yüzey başlıca DualSense'in en iyi özellikleri ve bunlar Xbox gamepadde yok. Ayrıca deneyimlerime göre; analog büyüklüğü DualSense'de daha iyi, bumper tuşları Xbox'da tık tık gibi garip iken DualSense'de yumuşak ve daha iyi bir boyuta sahip, DualSense Xbox gamepade göre çok çok daha sessiz. DualSense'in şarjlı olup Xbox gamepadin pille çalıştığını unutmayalım.

Gelelim abonelik sistemlerine. Xbox'da Game Pass, PS'de PS Plus var. Game Pass sistemi özel oyunları ilk günden ekliyor fakat birçok kişiye göre Xbox oyunları pek iyi olmadığı için sizin için ne kadar + olur bilemem. PS tarafı sonradan ekliyor o zamana kadar da 2-3 saatlik tam oyun denemeleri sunuyor. 3. parti oyun anlamında Game Pass bir tık daha iyi kabul ediliyor fakat hemen hemen benzer oyunlar olduğunu içeriklerine bakarak görebilirsiniz. Game Pass yanında EA Play, PS Plus yanında Ubisoft + geliyor. Daha önce PS özel oyunlarını oynamadıysanız veya tekrardan oynamak istiyorsanız özel oyunların çok çok büyük bir kısmı şu an PS Plus aboneliğinde bulunuyor. Bu anlamda PS Plus sizin için daha avantajlı olur. Öte yandan Game Pass aboneliği zaten PC'de bulunuyor bunu da belirteyim.

Son olarak aksesuarlardan vs. bahsedeceğim. Depolama seçenekleri arasında Xbox'da lisanslı Expansion Card zorunlu iken PS5'te uyumlu olan bütün M.2 SSD'leri takabilirsiniz. Burada PS5'in en büyük avantajı hiç şüphesiz fiyat farkıdır. Bu SSD'ler arasında yaklaşık 4 kat fiyat farkı var. USB girişli ve Bluetooth'lu kulaklıklar PS5'te desteklenirken Xbox'da sadece lisanlı modellere izin veriliyor ve Xbox Series X'de Bluetooth özelliği yok.

Peki ben ne öneriyorum? Xbox ne sunuyorsa PC'de ilk günden erişebilirsiniz. Game Pass aboneliği olsun, 1. parti Xbox oyunları olsun hepsi PC'de var yani Xbox ayrıcalık sunmuyor. PS alıp PS özel oyunlarını ilk günden oynamak, PS Plus aboneliğinden faydalanmak, GTA 6'yı ilk günden en iyi performans ve DualSense aracılığı ile en iyi deneyimi almak için PS5; Xbox oyunları ve Game Pass için çok değil ortalama bir PC yeterli olur. Tavsiyem ortalama PC+PS5 olacaktır.

Hocam şimdi benim elimde ortalama hatta ortalamanın altında bir bilgisayar mevcut. Ek olarak çok ciddi bir Steam oyun kütüphanemde var. PC'ye çıkmış tüm PS oyunları ve çoğu Xbox oyunlarına zaten sahibim. Kaliteli de birçok oyun serisini aldım.

Yakın zamanda 4K TV alacağım. Ben hem 4K TV'nun kalitesinden faydalanıp oyun oynamak istiyorum hem de tekrar monitör almak istemiyorum. İşte bu Steam kütüphanem olmasa Xbox veya PS alıp geçmek istiyorum. Ama elimde bu kadar oynamadığım oyun varken hangi tarafa geçersem geçeyim, oyun fiyatları çok pahalı. PS dediğiniz gibi oyun konusunda çok daha avantajlı. Ama fiyatlar bu kadar iç açıcı değil.

Şu an kafam da gidip RTX 4070 Ti'lı bir sistem toplama fikri var. Ama hem bilgisayar parası hem de sağlam bir monitör ve TV işimi zorlaştıracak. O yüzden çok arada kaldım. PS ve Xbox dışında Steam'i kullanan bir konsol olsa düşünmeden alırdım :D

Hocam şimdi benim elimde ortalama hatta ortalamanın altında bir bilgisayar mevcut. Ek olarak çok ciddi bir Steam oyun kütüphanemde var. PC'ye çıkmış tüm PS oyunları ve çoğu Xbox oyunlarına zaten sahibim. Kaliteli de birçok oyun serisini aldım.

Yakın zamanda 4K TV alacağım. Ben hem 4K TV'nun kalitesinden faydalanıp oyun oynamak istiyorum hem de tekrar monitör almak istemiyorum. İşte bu Steam kütüphanem olmasa Xbox veya PS alıp geçmek istiyorum. Ama elimde bu kadar oynamadığım oyun varken hangi tarafa geçersem geçeyim, oyun fiyatları çok pahalı. PS dediğiniz gibi oyun konusunda çok daha avantajlı. Ama fiyatlar bu kadar iç açıcı değil.

Şu an kafam da gidip RTX 4070 Ti'lı bir sistem toplama fikri var. Ama hem bilgisayar parası hem de sağlam bir monitör ve TV işimi zorlaştıracak. O yüzden çok arada kaldım. PS ve Xbox dışında Steam'i kullanan bir konsol olsa düşünmeden alırdım :D
Dediğim gibi şuan Türkiye şartlarında konsolları abonelikler idare ediyor. Aboneliğin içerisinde bulunan oyunlar dışında yeni çıkan oyunlara ödeyeceğiniz ücret iki konsolda da hemen hemen aynı olacaktır, yeni oyunlar iki platforma da aynı ücretten çıkıyor. Eğer PC upgrade şansınız varsa en azından PC'yi ortalama bir seviyeye çıkarım derim. Steam kütüphanenizi bu şekilde kullanırsınız, PS5'i de yeni çıkacak olan oyunlar için kullanırsınız.

Başka bir platformda yüzlerce oyunu olup diğer platforma geçme hissini iyi bilirim. Xbox'ta 200'den fazla oyunum vardı bu sebepten PS'ye geçme konusunda çok tereddüt içerisindeydim. O kütüphaneyi bırakıp geçtim ve iyiki de geçmişim dedim.

Dediğim gibi şuan sizin adınıza mantıklı olan ortalama/ortalama üstü bir PC+PS5 görünüyor. Eğer yeni çıkacak oyunlara maddi durumunuz yoksa tek çareniz PC'den korsan oynamak olacaktır. Elbette son karar size ait, umarım doğru olan seçimi yaparsınız 🙏

Yeni konular

Geri
Yukarı