Yan binama fiber geldi

Makaleler
3
Bugün rögar kapağı açılıp fiber döşediler. Tam yan binama gelmiş, fiber kutusunu bile tam kurup gitmişler ama bizim binaya gelmemiş. Bizim binaya gelmesi için ne yapabilirim?

Buradan geliyor kablo, sağdaki merdiven eve gidiyor.
IMG_20230426_131640.jpg

Bu da merdivenin öbür tarafı. Fotoğrafın en sonunda kablo duvarın altına girip o binaya giriyor.
IMG_20230426_131647.jpg

Sağdaki benim ev, soldaki fiber giren ev.
IMG_20230426_131708.jpg

Bugün rögar kapağı açılıp fiber döşediler. Tam yan binama gelmiş, fiber kutusunu bile tam kurup gitmişler ama bizim binaya gelmemiş. Bizim binaya gelmesi için ne yapabilirim?

Buradan geliyor kablo, sağdaki merdiven eve gidiyor.
Eki Görüntüle 1755319

Bu da merdivenin öbür tarafı. Fotoğrafın en sonunda kablo duvarın altına girip o binaya giriyor.
Eki Görüntüle 1755320

Sağdaki benim ev, soldaki fiber giren ev.
Eki Görüntüle 1755321
Sizin binanıza da fiber gelmesi için dilekçe verebilirsiniz hocam.

Sizin binanıza da fiber gelmesi için dilekçe verebilirsiniz hocam.
Nereye verebilirim hocam? Ayrıca işleri hızlandırmak için ne yapabilirim? TT CEO'suna LinkedIn'den yazmak falan ise yarıyor mu? Yahut bölge sorumlusuyla falan hallediliyor mu? Çünkü fiber tamamlanmış, kutu hazır, odaya kadar gelen fiber kabloları bile hazır.

Nereye verebilirim hocam? Ayrıca işleri hızlandırmak için ne yapabilirim? TT CEO'suna LinkedIn'den yazmak falan ise yarıyor mu? Yahut bölge sorumlusuyla falan hallediliyor mu? Çünkü fiber tamamlanmış, kutu hazır, odaya kadar gelen fiber kabloları bile hazır.
Dilekçeyi müdürlükteki planlama birimine vermelisiniz hocam. TT'nin CEO'suna yazmak falan pek işe yarar yöntemler değil. Çok nadir işe yaradığı oluyor o yüzden en etkili ve resmi kanal dilekçedir.

"... fiber tamamlanmış, kutu hazır, odaya gelen fiber kablolar bile hazır" derken ne demek istediğinizi anlayamadım hocam. Sizin binanızda fiber kutusu vs. mi var? Binanızdaki dairelere fiber kablo mu çekilmiş? Yoksa yan binadan mı bahsediyorsunuz?

"... fiber tamamlanmış, kutu hazır, odaya gelen fiber kablolar bile hazır" derken ne demek istediğinizi anlayamadım hocam. Sizin binanızda fiber kutusu vs. mi var? Binanızdaki dairelere fiber kablo mu çekilmiş? Yoksa yan binadan mı bahsediyorsunuz?
Yan binamdan hocam. Yani işlerin çalışma aşamasında olmadığını, uzun zaman alacak bir şey olmadığını belirtmek için yazdım. "Oranın fiberi tastamam, şu hemen yanına da lazım." demek istedim yani.

Yan binamdan hocam. Yani işlerin çalışma aşamasında olmadığını, uzun zaman alacak bir şey olmadığını belirtmek için yazdım. "Oranın fiberi tastamam, şu hemen yanına da lazım." demek istedim yani.
Aslında hocam yan binadaki fiberin, arka binadaki fiberin vs. bizim binamız için hiçbir anlamı yok. Yani bir binada fiber varken hemen yanındaki binada ADSL/VDSL olabilir. Onun yanındakinde de hiç altyapı olmayabilir mesela. Binaların altyapıları birbirinden farklıdır ve herhangi birinin bir diğerine hiçbir etkisi olmaz.

Çünkü bir binaya fiber yatırımı yapılırken homepass dediğimiz bir kavram kilit noktayı oluşturur. Homepass için kabaca, fiber kullanma potansiyeli olan hane oranı diyebiliriz. Planlama ekibi bu homepass potansiyelini göz önünde bulundurarak proje çizer. Eğer bir binaya yapılan yatırımın firmaya kâr getirisi olacaksa o binaya proje çizilir. Başka bir bina için homepass potansiyeli pek kârlı bir sonuç vermediyse o binaya yatırım yapmaya sıcak bakılmaz. Bunun haricinde daha birçok fizibilite çalışması yapılır. Günün sonunda yatırım yapma fikri doğarsa yapılır aksi halde yapılmaz.

Yani yanınızdaki binaya fiber çekilmesinin sizin binanız için bir faydası veya zararı yok. Biz sıradan vatandaşlar olarak "hemen dibimizde/yanımızda/önümüzde vs. fiber kablo var, oradan bana da çekiversinler canım" diye düşünüyoruz ama işin arka planı o kadar kolay değil işte.
Eğer bir binadan fiber altyapı talebi gelirse planlama ekibi yukarıda da anlattığım üzere bir hesap kitap yapar. Uygun görürse proje çizip genel müdürlüğe gönderir. Tabii bu genel müdürlüğe ülkenin dört bir yanından çeşitli projeler gelir. Genel müdürlük de potansiyel görürse ve bütçesi varsa onay verir. Sonrasında da çalışmalara başlanır. Taşerona haber verilir, binaya kablo çekilir vs...
Daha kazı yapılması gerekiyorsa ilgili firma ile belediye arasındaki prosedürlere girmedim bile.

İşin teknik kısmında ise santral tarafında ilgili adres için bir port ayrılır. O port sadece o adrese tanımlı olduğu için yanındaki binaların bundan yararlanma ihtimali de yoktur.

Şimdi bütün bunları neden anlattım? Çünkü yanınızdaki binaya fiber çekilmiş siz de buradan hareketle sizin binanıza da kolayca çekilebileceğini sanıyorsunuz. Ama anlattığım gibi mesele o kadar kolay değil.

Her zaman söylediğim gibi en resmi kanal olan dilekçe ile başvurunuzu yapın. Gerisi planlama ekibine kalmış. Siz dilekçenizi verip takip numarasını alın ve beklemeye koyulun. Ara ara dilekçenizin akıbetini sormak için müdürlüğe gidip bilgi de alabilirsiniz tabii. Dilekçenizde bina sakinlerinin de imzasının bulunması iyi olur. Çünkü toplu imza içeren bir dilekçe toplu başvuru niteliği taşır ve şansınız o oranda artar.
Biz VDSL bulunan binamız için fiber altyapı talebimizi belirten bir dilekçe yazmıştık, 2.5 ayda bütün işlemler hallolmuştu. Süreci anlattığım konuyu da gerekli gördüğüm her yerde paylaşıyorum belki görmüşsünüzdür. Nasıl bir dilekçe hazırlamanız gerektiğini, nereye teslim edip sonrasında neler yapmanız gerektiğini yukarıda linkini verdiğim konuda bulabilirsiniz.
Yine aklınıza takılan başka bir nokta olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Geri
Yukarı