Yaşamak mı? Daha korkunç ölmek mi?

Yaşamak mı? Daha korkunç ölmek mi?

• Yaşamak

Oy: 46 63,9%
  • Ölmek

Oy: 26 36,1%

• Oy verenlerin toplamı
    72
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O zaman var olmadığını da kanıtlayamazsın? :D @DamlaUgurlu
kesin olarak yok diyemiyorum o halde vardir mi diyelim simdi ne diyelim? Íspat yükü meselesine giriyor olay😂
Var olmak sadece yasamak degil, ayni zamanda yasamamak olabilir. Mesela bir tas. O da bir varlik. Evrende yer kaplayan her seye varlik denir. Bu arada Tanri'nin simulasyonunda degiliz. Buyuk ihtimalle Tanri vardir fakat oldugumuzde sonsuzluga karisacagiz buyuk ihtimalle.
Tanri varsa o tanimlandigi kudreti karsilamalidir bence. Cezalandirmali ,ödüllendirmeli, merhametini gostermeli, sonsuzluga atmamalidir insanlari.

@DamlaUgurlu Descartes'in İlk "Felsefe üzerine meditasyonlar" kitabından bir alıntı ve yorum:
İkinci meditasyonunda Descartes’ın ortaya attığı soru, zihinsel faaliyet hakkındadır. Eğer bir şeyden şüphe duyuyorsa ya da bir şeyi onaylıyorsa, istiyorsa veya düşünüyorsa, o zaman bu faaliyetler onun var olduğu anlamına geliyordu. Böylece, “Düşünüyorum; öyleyse varım”, Descartes’ın elindeki ilk bilgi parçası oldu.

Bildiği. tek şey, var olduğuydu. Nasıl mı? Çünkü bu, şüphe edemeyeceği tek şeydi. Diğer bir ifadeyle, ne zaman var olduğundan şüphe duymaya kalksa, varlığının gerçek olduğunu görüyordu. Şu kötü cine gelince bırakın istediği kadar kandırsın, dedi. O (Descartes) kendisinin bir şey olduğunu düşündüğü sürece, her şeye gücü yeten bir hilekar bile asla onun hiçbir şey olmadığını ileri süremezdi. Şüphe etme eylemi burada kendi kendisini engelleyen bir davranıştı, çünkü şüphe eden bir varlığın şüphe edebilmesi için önce var olması gerekiyordu. Descartes’ın bu feryadı, şu önermeyle ifade buldu: “Benim, Varım, ifadesi ne zaman benim tarafımdan söylense ya da zihnimde tasavvur edilse, doğrudur, gerçektir.”

Descartes bilgiye giden araştırmalarını başlatmak için bu gerçeği çıkış noktası olarak kullanır. Fakat bu “ben” nedir? Bir keresinde, insanın “akıllı bir hayvan” olduğu söylenmiştir. Peki, hayvan nedir? Ya da akıllı olmak ne demektir? En başta, kimliğinin bir kısmının bedensel özelliklerle -kollar, bacaklar ve diğer parçalarının işlerlik gösterdiği mekanik durumun bütünü- alakalı olduğunu düşünmüştür. Ama sonra bedenler konusunda da yadsınamayacak, meşru bir şüphe ortaya atmıştır. Neticede kendisinin “düşünen bir şey” olduğunu bilmektedir. Yani o şüphe duyan, onaylayan, anlayan, inkar eden, isteyen bir varlıktır. Bu da bizim düşünme özelliğimizin ne olduğuna dair daha net bir resim sunmaktadır.

İnsan hep bilmediğinden korkar. Ölüm kaçınılmaz ve ölümden sonrası bilinemediği için ölüm diyorum.

Kendimize canlı diyebiliyoruz. Peki bizim canlı olduğumuzu kim söylüyor? Tüm canlılar aynı kaynaktan geliyorsa ( Big Bang Teorisi ) ; her şey canlı mı, yoksa cansız mı?
Ya da hayatımızda duyduğumuz kavramlar, yanıltıcı birer ifade mi? İyi veya kötünün ne olduğuna, kim karar verebiliyor?
Yaşam da, ölüm de bunun gibi bir şey. Hiç kimse bir şey bilmiyor. Sadece bir şeyler bildiğini sanıyor ve bunu topluma dayatmaya çalışıyor. Bilmiyor ki benden başka kimse bana bir şey dayatamaz.

Siz insansınız. Mükemmel bir varlık değil. Algılayamadığınız zibilyon tane şey var. Bilim ile bir yere kadar gidersiniz. Din konusuna girdiğinizde ise bilim biter. Bilimin bittiği yerde ise inançlar başlar. İnsan inançları doğrultusunda yaşar.

Aynen öyle, tamamen kişinin düşünce ve inancına göre şekilleniyor cevap.

Ben katılmıyorum, Dünya'da güvende değilsin her an bir şey olabilir, bir ruh hastası ile karşılaşman an meselesi nihayetinde 7,53 milyar kişi var dünyada. Hiçlik bana daha uygun.
Yaşamanın kıymetini bil, yaşam acı tatlı güzeldir, hayat mükemmeldir, hiçliğe dönüşmek korkunç, fakat acı çeken ve mutlu bir hayat süren birisi olmak daha güzel geliyor

Öldükten sonraki 'sonsuz' hiçlikten korkmayı mantıklı bulmuyorum. Bu yazıyı okuyan herhangi biri, doğmadan önce milyonlarca sene boyunca bu dünya üzerinde yoktu. Kötü müymüş peki var olmamak? Bilincim yok olduktan sonra dünyada ne olup bittiğini istesem de umursayamam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı