Yaşımdayım mı yaşındayım mı?

Yaşımdayım örneğine bakacak olursak, bir kelimede 2 şahıs eki olamaz diye biliyorum.
Tartışmaya gerek kalmadı sanırım hocam :) Yapay zeka yerden yere vurdu beni 😅 Ben bu laftan sonra 🎩çıkartırım 🤣
1674949285120.png

Tartışmaya gerek kalmadı sanırım hocam :) yapay zeka yerden yere vurdu beni 😅 ben bu laftan sonra 🎩çıkartırım 🤣
Eki Görüntüle 1648914

Yapay zekaya güvenilmemesinin bir nedeni daha. Topluluk neyi benimsiyorsa o da topluluklardan öğrendiği için çoğu şeyi yanlış öğreniyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yapay zekaya güvenilmemesinin bir nedeni daha. Topluluk neyi benimsiyorsa o da topluluklardan öğrendiği için çoğu şeyi yanlış öğreniyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TDK tarafından net bir şey belirtilmezse tartışmalara açık bir konu. Yapay zekayı zaten savunduğum söylenemez. Yapay zekaya sorma nedenim sadece verdiği cevap komiğime gitmesi ki bunu zaten anladığınızı varsayıyorum. Ben yazılı metinlere kadar inerim ki bu videodaki kişinin de doğru söylediğine katılabilirim/katılmayabilirim. Her doğru bazılarına göre doğru, bazılarına göre yanlış olabilir tamamen tartışılır bir konu.

TDK Sözlük sitesinde "Yaşında" olarak arattığımda çıkan sonuç aşağıdaki resimdeki gibidir.
1674951673007.png

yani o zaman "Yaşındayım" demek doğru olabilir.
"Yaşımda" olarak arattığımda bir sonuç bulamıyorum.

Özetle kuralcı dil bilgisine göre "... yaşımdayım." doğruyken betimleyici dil bilgisine göre "... yaşındayım." doğrudur.

*Kuralcı Dilbilgisi: Kuralcı dilbilgisi bir dili değişmeye karşı korumayı amaçlarken, bir öğretimsel dilbilgisi böyle bir amaç gütmemekte, yalnızca bir dilin o gün geçerli olan kurallarını öğretmeyi hedeflemektedir.

*Betimleyici Dilbilgisi: Bir dilin betimlenmesi, o dili konuşanların zihninde bulunan dilbilgisinin betimlenmesidir. Konuşucuların dilsel kapasitesinin ne derece doğru modellendiği, dilbilgisinin ve dilin ne derece doğru betimlendiğini belirler. Betimleyici dilbilgisi, işte böyle bir modele denmektedir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı