Yazılım sektörü nereye gidiyor?

ACExACE

Hectopat
Şu an yazılım çok revaçta ama AI (yapay zeka) yazılımı bitirecek diyenler var.
(Türkiye için konuşuyorum) ihtiyaçtan çok fazla mezun veriliyor ve her gün bu alanlara yönelen insan sayısı da artıyor.
İşini iyi yapan hiçbir zaman sorun yaşamaz da orta üniversiteli ve orta derece alt olmayan elemanlar mesela işsiz kalır mı?
Yazılım gelecekte bu kadar revaçta olur mu?
Yoksa sektörün doluluğu bu revacı söndürür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapay zeka hangi kaynakları kullanarak sana kod yazıyor? İnsan kaynaklarını kullanarak yazıyor. Benim tahminimce yazılım sektörü uzun yıllar boyunca bitmez.

(Türkiye için konuşuyorum) ihtiyaçtan çok fazla mezun veriliyor ve her gün bu alanlara yönelen insan sayısı da artıyor.
İşini iyi yapan hiçbir zaman sorun yaşamaz da orta üniversiteli ve orta derece alt olmayan elemanlar mesela işsiz kalır mı?
AI teknolojilerinin yazılım, siber güvenlik .vb sistemleri yakın dönemde bitireceğine inanmıyorum. İnsan eli değmeden otomasyon sistemlere geçilmesini çok olası görmüyorum. (yakın gelecekte). Mesleğe çok yönelim olabilir ancak kalifiyeli eleman açığı bitmez bence.

Tüm meslekler için bu risk geçerli.
Kağıt üstünde baktığımız zaman evet çok mezun var fakat pratikte çok az kişinin ilgisi var ve projeler ortaya koyuyor.

Yapay zeka üst düzey kodlar yazamaz.

Yapay zeka üst düzey kodlar yazamaz.

Neden yazamasın ki? 3 yıl önceki AI ile şu anki AI arasındaki farka bakınca bile insanın ağzı açık kalıyor, bence 10 yıl sonra falan bu dediğini de yaparlarsa şaşırmam. Tabii yine işinde iyi olan aç kalmaz orası ayrı ama yapay zekanın daha çok yolu var.

AI arac, sektoru bitirmez. Fakat “ortalama” kavramini degistirir. Yani eskiden 1 birim uretiyorsa ortalama muhendis, artik 2 birin uretiyor gelisen alet ve teknoloji sebebiyle.

Bu da bir anda bir grup insani issiz birakabilir. AI gelistigi icin degil, sektore adapte olamadigi icin. Ayni tehlike 10 sene once de vardi.

Geri
Yukarı