Yazılıma yeni başlayan kişi için tavsiyeler

Nurettin mert

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yazılıma yeni başladım.

Hangi kanalları kullanmalıyım?
HTML'den baslamam dogru mu? Degilse önerilerininiz?

Herhangi bir kanal biliyor musunuz yazılımda iyi rehber olacak?

Sağ olun.

Dil öğrenmeden önce "bilgisayar nasıl çalışır, donanımlar nasıl haberleşir, işlemci kodları nasıl işler, algoritma mantığı nedir, yazılımın amacı nedir" gibi temel kavramlar ile başlayın.

Direkt olarak eksik temelle bir dile başlarsanız bir gün gelir takılır kalırsınız. O yüzden temel kavramlar ile başlayın.

En çok kullanılan yazılım dili C#'dır.

JavaScript'in bundan haberi var mı?

1676998282112.png

Hiçbir şeye başlamadan önce ne için öğrendiğini kendine sor. Oyun yapmak için öğreniyorsan C# (Unity için) veya C++ (Unreal Engine için). Site tasarımı ve bakımı yapacaksan yani frontend HTML, JavaScript ve CSS öğreneceksin. Backend yapacaksan Java'ya da Python öğreneceksin. Veri analizi yapacaksan Python ve SQL öğreneceksin. Yani bir arkadaş C# öğren demiş ama frontend yapacak birinin C# öğrenmek yerine HTML, JS, ve CSS öğrenmeye başlaması çok daha mantıklı olacaktır. Hedefini doğru seç diğer dillerle vakit kaybetme. Bu şey gibi yabancı dil öğrenmeye başladım hangi dili öğreneyim. Ben sana tavsiye verirken yaşadığın ülkeye, komşu ülkelerine, diğer ülkelere göç ihtimallerine, ülkendeki firmaların istedikleri dillere bakıp tavsiye veririm yoksa kafama göre gidip sana Fransızca veya italyanca öğren demem ne kadar mantıksız ise sana şu dil ile başla demem de o kadar mantıksız oluyor.

Geri
Yukarı