Yetersiz PSU kullanılırsa PC yanar mı?

Bilgisayarın parçalarına zarar gelmesi/yanması PSU'nun sağladığı güçten çok kalitesine bağlıdır. En az 80 plus verimlilik sertifikasına bir PSU yetersiz güç sağlasa bile parçalara zarar vermesi zordur, sadece sistem kapanır. Ancak bu demek değildir ki parçalar zarar görmez. O yüzden önerilen watt miktarınca kendinize PSU seçin ve kalitesine de önem verin.

Son düzenleme:
Ben 2005 yılında aldığım power supply kullanıyorum. 480 watt Tagan modüler güç kaynağı. Geçen yıl anakart üzerindeki ses çipi bozuldu ses kartı aldım ucuzundan. İki gün önce de realtek ethernet çipi bozuldu ethernet kartı taktım. Yani anlıcan power supply ömrünü ve verimliliğini doldurdu. Lakin önümüzdeki ay yeni PC alıyorum idare etse yeter:)

Sistem kapanır diye için rahatlamasın eğer şanslıysan, sistem PSU'dan yüksek güç çekeceği için ilk etapta PSU bileşenleri veya kabloları zarar görür kısa devre olur şanslıysan evin şalteri atar ve sistem kurtulur.
Deneme yanılma ile yapılacak iş değil bu PSU verdiği güç belli sistemin tüketeceği güçte belli bu kuralın aşağısına inersen oluşacak hasara da hazırla kendini. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı