Yurt dışından ürün nasıl alınır?

interogaccionn

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar kısa zamanda gunnar sitesinden kendime gozluk almak istiyordum. Yalnız gunnar Türkiye'ye getiriyormus amma ben ilk defa bunu yapacağım ve galiba gumrukten sonra baska kargo sirketi ayarlamam gerekiyormus. Bu surec hakkinda bilgisi olan birisi varsa sevinirim. Şimdiden yardım için sağ olun.

Oradan satın alma yapmadım ama Amazon'dan yapmıştım bu gümrük vergileriyle kargo ücretlerini size kesiyorlar, tabii t.c. Kimlik no gerekli.

Merhaba arkadaşlar kısa zamanda gunnar sitesinden kendime gozluk almak istiyordum. Yalnız gunnar Türkiye'ye getiriyormus amma ben ilk defa bunu yapacağım ve galiba gumrukten sonra baska kargo sirketi ayarlamam gerekiyormus. Bu surec hakkinda bilgisi olan birisi varsa sevinirim. Şimdiden yardım için sağ olun.

Türkiye'ye geldiğinde gümrük işlemlerini tamamlamanız için size bilgi gelir (muhtemelen Fedex, UPS, DHL vs hangisiyle geliyorsa onlar size bilgi verirler). Sizden talep edilen ücreti ödedikten sonra ürün gümrükten çıkar ve size gelir.

Yalnız alacağınız ürün 150 Euro ve üzeri bir fiyata sahipse işler daha karışır. Çünkü 150 Euro üstü ürünler ticari bir ürün gibi işlem görüyor ve bir gümrük müşavirinden destek almanız gerekir. Bu durumda toplam masrafınız neredeyse ürün fiyatını bulabilir.

150 Euro altındaki ürünlerde ise Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ürünler için %18 gümrük ödersini, diğer ülkelerden gelen ürünler için %30 vergi ödersiniz. Ek olarak eğer aldığınız ürün ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) kapsamında bir ürün olursa bu miktarlara ek olarak ekstradan %20 ye yakın ek masraf çıkar. Bu miktarlar kargo masrafı hariç olarak ürünün gümrüğe beyan edilen fiyatı üzerinden hesaplanır.

Amazon, Aliexpress gibi siteler 150 Euro altında ürünler için gümrük masraflarını ödeme aşamasında sizden alır ve uğraşmanız gerekmez.

150 Euro üstü ürünlerde Amazon ve Aliexpress de sorumluluk almaz.

Oradan satın alma yapmadım ama Amazon'dan yapmıştım bu gümrük vergileriyle kargo ücretlerini size kesiyorlar, tabii t.c. Kimlik no gerekli.

Yani evet Amazon yurt dışından alinan urunlerde vergi önden veriliyor kargo falan hazır oluyor amma ben direkt olarak gozlugun kendi marka sitesinden almak istiyorum amma duyduguma göre gumruge kadar getiriyorlarmis ve gumrukden sonra baska bir kargo sirketinin almasi gerekiyormus amma ben nasıl ayarlayabiliyorum kargo sirketini hiçbir fikrim yok.

Türkiye'ye geldiğinde gümrük işlemlerini tamamlamanız için size bilgi gelir (muhtemelen FedEx, UPS, DHL vs hangisiyle geliyorsa onlar size bilgi verirler). Sizden talep edilen ücreti ödedikten sonra ürün gümrükten çıkar ve size gelir.

Yalnız alacağınız ürün 150 euro ve üzeri bir fiyata sahipse işler daha karışır. Çünkü 150 euro üstü ürünler ticari bir ürün gibi işlem görüyor ve bir gümrük müşavirinden destek almanız gerekir. Bu durumda toplam masrafınız neredeyse ürün fiyatını bulabilir.

150 euro altındaki ürünlerde ise Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ürünler için %18 gümrük ödersini, diğer ülkelerden gelen ürünler için %30 vergi ödersiniz. Ek olarak eğer aldığınız ürün ÖTV (özel tüketim vergisi) kapsamında bir ürün olursa bu miktarlara ek olarak ekstradan %20'ye yakın ek masraf çıkar. Bu miktarlar kargo masrafı hariç olarak ürünün gümrüğe beyan edilen fiyatı üzerinden hesaplanır.

Amazon, AliExpress gibi siteler 150 euro altında ürünler için gümrük masraflarını ödeme aşamasında sizden alır ve uğraşmanız gerekmez.

150 euro üstü ürünlerde Amazon ve AliExpress de sorumluluk almaz.

Alacağım ürünün toplam fiyati 103 dollar ve bir gözlük sizce sorun olur mu? Veya çok fazla bir ekstra para öder miyim?

Yani evet Amazon yurt dışından alinan urunlerde vergi önden veriliyor kargo falan hazır oluyor amma ben direkt olarak gozlugun kendi marka sitesinden almak istiyorum amma duyduguma göre gumruge kadar getiriyorlarmis ve gumrukden sonra baska bir kargo sirketinin almasi gerekiyormus amma ben nasıl ayarlayabiliyorum kargo sirketini hiçbir fikrim yok.

Alacağım ürünün toplam fiyati 103 dollar ve bir gözlük sizce sorun olur mu? Veya çok fazla bir ekstra para öder miyim?

Yukarıda anlattım hocam. Ürün Türkiye gümrüğüne girince getiren kargo şirketi (veya belki de gümrük müdürlüğü) size ulaşır ve gümrüğü ödemenizi ister, bir başka alternatif ise gümrüğu kapıda da ödemenizi isteyebilirler ama ben size bilgi verip gümrük miktarını kabul edip etmeyeceğinizi teyit edeceklerini düşünüyorum.

Ve İstanbul'a geldikten sonra muhtemelen kargonuzu PTT devralır. Sizin bir şey ayarlamanıza gerek yok.

Ürün hangi ülkeden geliyorsa ona göre yukarıda belirttiğim oranlara göre yaklaşık ödeyeceğiniz miktarı hesaplayabilirsiniz. Gözlüğün ÖTV kapsamında bir ürün olup olmadığını da araştırabilirsiniz, o konuda ben net bir listeye sahip değilim.

@chaturanga

Yukarıda anlattım hocam. Ürün Türkiye gümrüğüne girince getiren kargo şirketi (veya belki de gümrük müdürlüğü) size ulaşır ve gümrüğü ödemenizi ister, bir başka alternatif ise gümrüğu kapıda da ödemenizi isteyebilirler ama ben size bilgi verip gümrük miktarını kabul edip etmeyeceğinizi teyit edeceklerini düşünüyorum.

Ve İstanbul'a geldikten sonra muhtemelen kargonuzu PTT devralır. Sizin bir şey ayarlamanıza gerek yok.

Ürün hangi ülkeden geliyorsa ona göre yukarıda belirttiğim oranlara göre yaklaşık ödeyeceğiniz miktarı hesaplayabilirsiniz. Gözlüğün ÖTV kapsamında bir ürün olup olmadığını da araştırabilirsiniz, o konuda ben net bir listeye sahip değilim.

Gözlük ÖTV kapsamında bir ürün degilmis okudugama göre sadece degerli esyalar altin tas telefon chizlar vs. almaya karar verdim sipariş edeceğim bakalım nasıl olacak yardım için çok sağ olun 3 bin TL'yi göze alıyorum 😅

@chaturanga

Gözlük ÖTV kapsamında bir ürün degilmis okudugama göre sadece degerli esyalar altin tas telefon chizlar vs. almaya karar verdim sipariş edeceğim bakalım nasıl olacak yardım için çok sağ olun 3 bin TL'yi göze alıyorum 😅

İnşallah sorunsuz alırsınız. Yalnız ürün zaten 103 Dolar, 3250 TL ediyor. Ekstra olarak bankanız Dolar kurunu biraz yüksek alacağı için 3500 TL olabilir, buna daha gümrük dahil değil. Eğer ürün AB dışından geliyorsa 30 Dolar da gümrük ödeyeceksiniz. Artı varsa kargo (15 Dolar desek) Toplamda 150 Dolar'a mal edersiniz gibi tahmin ediyorum.

İnşallah sorunsuz alırsınız. Yalnız ürün zaten 103 dolar, 3250 TL ediyor. Ekstra olarak bankanız dolar kurunu biraz yüksek alacağı için 3500 TL olabilir, buna daha gümrük dahil değil. Eğer ürün ab dışından geliyorsa 30 dolar da gümrük ödeyeceksiniz. Artı varsa kargo (15 dolar desek) toplamda 150 Dolar'a mal edersiniz gibi tahmin ediyorum.

Yok Allah'tan ürün kargo ucretiyle birlikte 103 dollar Amerika'dan geliyor ürün cok pahaliya gelmez inşallah.

@chaturanga

İnşallah sorunsuz alırsınız. Yalnız ürün zaten 103 dolar, 3250 TL ediyor. Ekstra olarak bankanız dolar kurunu biraz yüksek alacağı için 3500 TL olabilir, buna daha gümrük dahil değil. Eğer ürün ab dışından geliyorsa 30 dolar da gümrük ödeyeceksiniz. Artı varsa kargo (15 dolar desek) toplamda 150 Dolar'a mal edersiniz gibi tahmin ediyorum.

PTT Kargo ucreti olarak kac alir acaba gumruk vergisi 600 olarak gelir diye tahmin ediyorum ayni zamanda gumruk vergisini nakitmi odemek gerekiyor yoksa acaba POS cihazi getiriyorlarmi kapiya.

Yeni konular

Geri
Yukarı