Zowie XL2546 ghosting problemi

hamzi

Hectopat
Monitör
XL2546
herkese selamlar öncelikle. bir monitör alma isteğim vardı ve XL2546'da karar kıldık, her neyse aldık fakat ghosting testi yaparken testte ufoların arkalarında ufak gölgeler oluşuyor. video da çektim fakat videoda görünüyor mu bilemiyorum. bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse gerçekten çok sevinirim. bu monitörü iade etmeli miyim yoksa kullanmaya devam mı etmeliyim ? şimdiden teşekkürler. video linki :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ufo testinin videosunu çekerken ufolardan birini takip ederek videoyu çekmeniz lazım yoksa anlaşılmaz. Bunun dışında monitör doğru hz değerinde çalışıyor mu ona bakın. Bir de monitörün response time ya da overdrive diye bilinen bir ayarı oluyor bu ayar en düşükteyse yükseltin, en yüksekteyse de bir iki kademe düşürüp öyle tekrar bakın.

Videoya tekrar baktım ve ufoyu takip etmişsiniz herhangi bir ghosting görülmüyor.

Sıfır ghosting gibi bir şey pek mümkün değil zaten ama sizinkiler gayet güzel görünüyor aslında. Aynı monitörü kullanan Pro oyuncuların ayarlarına bir bakın. Bu modelde var mıydı bilmiyorum ama DyAc özelliğini açın.
Gecikme yani ms değerini düşüren ayarı da en yükseğin bir altına alın öyle deneyin.

Yardımlarınız ve yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Söylediğinizi dikkate alarak bu sefer sadece tek ufoyu pozlamaya çalıştım. Zannediyorum bu sefer ghosting testi sonucu daha anlaşılabilir olmuştur. Ben çıplak gözle baktığım zaman hala ufoların arkalarında gölgelenme olduğunu görebiliyorum ama bu konuda gereksiz mi endişeleniyorum diye düşünmeden edemiyorum. İmkanınız varsa bu videoya da göz atabilirseniz sevinirim :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zowie'nin DyAc adını verdiği backlight strobing özelliğini açmışsınız. Bu özellik arka aydınlatmayı saniyede 120 veya 240 kere artık kaç hz ise o kadar kez kapatıp açarak net görüntü vermeyi amaçlar. Bu özelliği kullandığınızda ekranın parlaklığı azalır ve az da olsa ufonun arkasında bir ufo daha var gibi gözüküyor olabilir ancak bu olay normal. Hatta LCD'ler için çok iyi bile derim. Sadece TestUFO: Crosstalk bu sitedeki testi tam ekran çalıştırıp ekranın her yerinde bu miktarda mı diye bakılabilir bazen ekranın altında daha fazla oluyor birden fazla ufo varmış gibi gözükme olayı. Bir de oyunlarda deneyin rahatsız ediyorsa DyAc ayarını kapatabilirsiniz.

DyAc açmışsınız arkadaşın dediği gibi ve görüntü gayet net görünüyor aslında. Sizin beklentileriniz fazla yüksek bence. O yüzden fazla kafaya takıyorsunuz. DyAc ayarını bir tık daha düşürmeyi deneyin ve hangisinde daha rahat ediyorsanız öyle kullanın ama kesinlikle "monitörde bir sorun mu var acaba" dedirtecek bir ghosting ya da sorun görünmüyor. Ghosting performansı oldukça başarılı. Bulanıklık yok hatlar oldukça keskin.

Backlight strobing yani Zowie serisindeki adıyla DyAc teknolojisi bazılarında baş ağrısı ya da göz yorgunluğuna sebep olabiliyor aklınızda bulunsun. Böyle sorunlar yaşarsanız kapatıp kullanmayı deneyin. O haliyle de oldukça tatminkar olmalı.

Son düzenleme:
Hocam yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum. Normal olduğu kanaatini artık getirdim. İlk defa 60+ hz veren bir monitör kullanacağım için bu tip monitörlerde ghosting,ölü piksel vs bunların tespitinin nasıl yapılacağını bilmiyordum, sayenizde fikir edinmiş oldum. Bir kez daha yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı