Enver Paşa ve 1. Dünya Savaşı

Zaten bizi parçalamak istiyorlardı savaşa girmesek bile ileride savaş çıkardı.

Hala parçalamak istiyorlar, Mustafa Kemal buna engel oldu. Askeri yönetime karşıydı ve ittihatçılar askeri yönetim istiyordu, ayrılık bu yüzden oldu zaten.

Keşke enver gibi başarısız, hayalperest bir adam yerine Mustafa Kemal sahnede olsaydı. Ruhu şad olsun.

Hala parçalamak istiyorlar, Mustafa Kemal buna engel oldu. Askeri yönetime karşıydı ve ittihatçılar askeri yönetim istiyordu, ayrılık bu yüzden oldu zaten.

Keşke enver gibi başarısız, hayalperest bir adam yerine Mustafa Kemal sahnede olsaydı. Ruhu şad olsun.
Enver Paşa'nın hatasıda olsa başarısıda var, zaten ilerde Mustafa Kemal ile sorunları başlıyor.

Enver Paşa'nın hatasıda olsa başarısıda var, zaten ileride Mustafa Kemal ile sorunları başlıyor.

Ülkeyi yıktıktan sonra, 2-3 bölge başarısı pek önemli değil. Atatürk'ün sevilme sebebi ülkeyi kurtarması zaten. Atatürk sadece 2-3 bölge alıp Türkiye'yi kuramasaydı bugün adını bile anmazdık.

Bunlar kuvvacı adamlar. Hepsinin tek ortak gayesi ve ayrı ayrı yöntemleri var. Bazılarının Atatürk ile araları çok iyi değil çünkü birçoğunda benzer vasıflar var. Atatürk aralarındaki hepsinden daha gerçekçi tabi. Enver Paşa'nın özelliği etrafını kolayca etkileyebilecek büyük bir karizmasının olması ve eğitiminin de kuvvacı paşalar içinde belki en yüksek olması. Rusça - Fransızca - İngilizce - Farsça biliyor resim yapıyor, musikiden anlıyor. Tam bir entelektüel ancak asker üniforması da taşıyor. İnanılmaz bir karışım ve iyi bir lider olabilir ancak gerçekçilik konusunda zayıf. Atatürk'ün en büyük özelliği metodoloji bilmesi. Adam karşısına durum geldiği zaman onu yaşanmış, bitmiş ve olacakları biliyormuş gibi analiz edip sonuçlar içerisinden en uygununa göre hareket ediyor. Olmadı mı? Sonra ani olarak karardan geri dönüyor. Dış etmenlerden gelecek tepkiler vesaire umrunda değil. Yol değişecekse bunu o dönemin adamları arasında en iyi Mustafa Kemal Paşa yapar.

Atatürk'ün arası daha çok Cemal ve Talat paşalar ile çok iyiydi. Hele Cemal Paşa öldüğü zaman canı fena sıkılmıştır. Talat Paşa'nın akıbeti zaten bir Türk gencine emsaldir. O derece adanmışlıklar, ne hikayeler, ne gayeler. Bu isimlerin hepsi zat-ı şahane dediklerinden dostum. Eleştirilmeye bir yere kadar müsaitler, fazlasına taşıdıkları gaye mani oluyor.

Aralarından en çok göze batan Enver Paşa dahi atını düşmanın mitralyöz çalıştırması bile vatan toprağı haricinde şehadete ermiştir. Bolşeviklerle savaşırken yani. Enver Paşa Osmanlı'yı yıkılışa falan da sürüklemedi ne alakası var bunun? Osmanlı zaten yıkıktı. Osmanlı dediğiniz dedeleriniz işte. Hepsinin dilinde aynı yoksulluk, cahillik, imkansızlık hikayeleri. Osmanlı zaten Balkan devletiydi son bir nefes ile doğrulup içerisinde bu yukarıdaki adamlar gibileri de kullanarak Misak-i Milli gayesinde bir milleti yeniden içinde doğurdu. Bir devlet fişini çeker gibi yıkılmaz, devlet yıkılır, yıkıldığı çok sonraları anlaşılır. Sonra kurulur, kurulduğu da çok sonraları anlaşılır.

Enver Paşa yüzünden savaşa girdik lafı Yeni Şafak gazetesinde manşettir. Bir laf söylerken kimin güdümünde olduğunuza dikkat edin derim.
Sadece Enver Paşa değil, genel olarak İttihatçıların Alman hayranlığı yüzünden savaşa girilmiştir. Tabii girilmese bile, yine de yıkılacaktı ve yıkıktı. Bu arada Enver Paşa öldüğünde Atatürk sanki hiç üzülmemiş gibi anlatmışsınız gibi geldi, belki de ben yanlış anladım ama Murat Bardakçı'dan Atatürk'ün Enver Paşa şehit düştüğünde söylediği sözleri dinleyebilirsiniz.

Bunlar kuvvacı adamlar. Hepsinin tek ortak gayesi ve ayrı ayrı yöntemleri var. Bazılarının Atatürk ile araları çok iyi değil çünkü birçoğunda benzer vasıflar var. Atatürk aralarındaki hepsinden daha gerçekçi tabii. Enver paşa'nın özelliği etrafını kolayca etkileyebilecek büyük bir karizmasının olması ve eğitiminin de kuvvacı paşalar içinde belki en yüksek olması. Rusça - Fransızca - İngilizce - Farsça biliyor resim yapıyor, musikiden anlıyor. Tam bir entelektüel ancak asker üniforması da taşıyor. İnanılmaz bir karışım ve iyi bir lider olabilir ancak gerçekçilik konusunda zayıf. Atatürk'ün en büyük özelliği metodoloji bilmesi. Adam karşısına durum geldiği zaman onu yaşanmış, bitmiş ve olacakları biliyormuş gibi analiz edip sonuçlar içerisinden en uygununa göre hareket ediyor. Olmadı mı? Sonra ani olarak karardan geri dönüyor. Dış etmenlerden gelecek tepkiler vesaire umurunda değil. Yol değişecekse bunu o dönemin adamları arasında en iyi Mustafa Kemal paşa yapar.

Atatürk'ün arası daha çok cemal ve talat paşalar ile çok iyiydi. Hele cemal paşa öldüğü zaman canı fena sıkılmıştır. Talat paşa'nın akıbeti zaten bir Türk gencine emsaldir. O derece adanmışlıklar, ne hikayeler, ne gayeler. Bu isimlerin hepsi zat-ı şahane dediklerinden dostum. Eleştirilmeye bir yere kadar müsaitler, fazlasına taşıdıkları gaye mani oluyor.

Aralarından en çok göze batan enver paşa dahi atını düşmanın mitralyöz çalıştırması bile vatan toprağı haricinde şehadete ermiştir. Bolşeviklerle savaşırken yani. Enver paşa Osmanlı'yı yıkılışa falan da sürüklemedi ne alakası var bunun? Osmanlı zaten yıkıktı. Osmanlı dediğiniz dedeleriniz işte. Hepsinin dilinde aynı yoksulluk, cahillik, imkansızlık hikayeleri. Osmanlı zaten balkan devletiydi son bir nefes ile doğrulup içerisinde bu yukarıdaki adamlar gibileri de kullanarak misak-i milli gayesinde bir milleti yeniden içinde doğurdu. Bir devlet fişini çeker gibi yıkılmaz, devlet yıkılır, yıkıldığı çok sonraları anlaşılır. Sonra kurulur, kurulduğu da çok sonraları anlaşılır.

Enver paşa yüzünden savaşa girdik lafı yeni şafak gazetesinde manşettir. Bir laf söylerken kimin güdümünde olduğunuza dikkat edin derim.

Kesinlikle haklısınız. Asırlık gerileme dönemini enver paşaya yüklemek aptallıktan başka bir şey değildir.

Enver paşa gerçekten vatanını ve milletini seven bir insandı. Atatürk gibi başarılı olamadı sadece. Ayrıca sarıkamış harekatını araştırmanızı öneririm. Enver paşanın direktiflerini dinlemeyip orduyu yürüten kimdi bir bakın. Son zamanlarında bile türklerin özgürlüğü için savaştı. Bu uğurda şehit düştü. Boş yere muhalefet yapmaya çalışmak yerine tarihinizi biraz araştırın. Eğer bir suçlu arıyorsanız çok sevdiğiniz padişahlarınızın yaptığı hatalara bakın.

Bu arada Enver Paşa öldüğünde Atatürk sanki hiç üzülmemiş gibi anlatmışsınız gibi geldi, belki de ben yanlış anladım ama Murat Bardakçı'dan Atatürk'ün Enver Paşa şehit düştüğünde söylediği sözleri dinleyebilirsiniz.
Erol Şadi Bey'in tüm programları ezberimdedir. O şekilde anlatmadım, siz o şekilde anlamışsınız.

Kesinlikle haklısınız. Asırlık gerileme dönemini enver paşaya yüklemek aptallıktan başka bir şey değildir.

Enver paşa gerçekten vatanını ve milletini seven bir insandı. Atatürk gibi başarılı olamadı sadece. Ayrıca sarıkamış harekatını araştırmanızı öneririm. Enver paşanın direktiflerini dinlemeyip orduyu yürüten kimdi bir bakın. Son zamanlarında bile Türklerin özgürlüğü için savaştı. Bu uğurda şehit düştü. Boş yere muhalefet yapmaya çalışmak yerine tarihinizi biraz araştırın. Eğer bir suçlu arıyorsanız çok sevdiğiniz padişahlarınızın yaptığı hatalara bakın.
Padişahlara bir iltifatını veya benzer bir şey göremedim. Vatanı için savaşsa da, iyi bir komutan sayılmazdı. Yine de bu vatan için savaşmış herkesin yeri ayrıdır. Ruhu şad olsun.

Padişahlara bir iltifatını veya benzer bir şey göremedim. Vatanı için savaşsa da, iyi bir komutan sayılmazdı. Yine de bu vatan için savaşmış herkesin yeri ayrıdır. Ruhu şad olsun.

Başarılı olamadı. Gereğinden fazla idealist bir insandı. Askeri bilgisi yüksek olmasına rağmen değerlendiremedi.

Yüksek ihtimal Atatürk önderliğinde İngiltere gibi bir monarşi içinde olurduk. Cumhuriyetin kurulmasını pek olası görmüyorum.

Son düzenleme:
Başarılı olamadı. Gereğinden fazla idealist bir insandı. Askeri bilgisi yüksek olmasına rağmen değerlendiremedi.

Yüksek ihtimal Atatürk önderliğinde İngiltere gibi bir monarşi içinde olurduk. Cumhuriyetin kurulmasını pek olası görmüyorum.

Eğer şu anki İngiltere gibi bir monarşi ise, ben kabulum zaten. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı