Gökyüzü gözlemi için dürbün tavsiyesi

Kardeşim herhangi bir şey önerecek misin yoksa öylesine mi soruyorsun? gökyüzündeki çoğu takım yıldızının ismini biliyorum ve gezegenleri mevsimine göre el ile gösterebilecek seviyedeyim.
Eğer şehir merkezinde veya daha açıklayıcı olmak gerekirse ışık kirliliği olduğu yerde Hubble teleskobun bile olsa bir şey göremezsin diyecektim.

Konuya son bir güncelleme getireyim almak isteyen başka arkadaşlar varsa fayfalansınlar.

Celestron UpClose G2 20x binocular dürbünü 1.199 liraya internetten aldım. Kutu içeriği güzeldi ve dürbün iyi muhafaza edilmişti.
Dürbünü kullanmayı internetten öğrenmiştim, hemen optik ayarlarını yaptım ve ilk olarak ay'a baktım. Çok net şekilde kraterler görünüyordu ve tatmin oldum. Jüpiter ve en büyük 3 uydusunu, satürn ve mars'ı; orion ve taurus takım yıldızlarını nokta olarak çok net görebildim. Zaten ultra profesyonel almazsanız, basit bir teleskop alsanız dahi bu şeyleri nokta olarak görüyorsunuz o yüzden sorun yok. Gece olduğu zaman gözle görülmeyen yüzlerce yıldızı görebildim bu beni çok etkiledi. Almak isteyenlere tavsiye ederim. 10x50 almayın gökyüzü gözlemi için yetersiz. 20x50 alın ve keyfini çıkartın.

Konuya son bir güncelleme getireyim almak isteyen başka arkadaşlar varsa fayfalansınlar.

Celestron UpClose G2 20x binocular dürbünü 1.199 liraya internetten aldım. Kutu içeriği güzeldi ve dürbün iyi muhafaza edilmişti.
Dürbünü kullanmayı internetten öğrenmiştim, hemen optik ayarlarını yaptım ve ilk olarak ay'a baktım. Çok net şekilde kraterler görünüyordu ve tatmin oldum. Jüpiter ve en büyük 3 uydusunu, satürn ve mars'ı; orion ve taurus takım yıldızlarını nokta olarak çok net görebildim. Zaten ultra profesyonel almazsanız, basit bir teleskop alsanız dahi bu şeyleri nokta olarak görüyorsunuz o yüzden sorun yok. Gece olduğu zaman gözle görülmeyen yüzlerce yıldızı görebildim bu beni çok etkiledi. Almak isteyenlere tavsiye ederim. 10x50 almayın gökyüzü gözlemi için yetersiz. 20x50 alın ve keyfini çıkartın.
Arkadaşım hayırlı olsun da 10x50 neden gökyüzü için yetersiz anlamadım.

Uzayda yakınlaştırmanın önemi nedir? Kaldı ki 20x50'ler için tripod tavsiye edilir titremeden
Çıplak gözle göremediğini 20x50 ile görebilirsin. Ben odaklanınca yıldız kümelerini bile gorebiliyorum. 10x50 yetersiz kalıyor detaylı gözlem için. Mesela jüpiterin 3 büyük uydusunu göremezsin 10x50 ile.

Çıplak gözle göremediğini 20x50 ile görebilirsin. Ben odaklanınca yıldız kümelerini bile gorebiliyorum. 10x50 yetersiz kalıyor detaylı gözlem için. Mesela jüpiterin 3 büyük uydusunu göremezsin 10x50 ile.
Arkadaşım bizzat kendim 10x50 dürbün kullanıyorum. Jüpiter'in 4 uydusunu da Bursa gibi büyükşehirde bile görebiliyorum. Bahsettiğin şeyin yakınlaştırma ile alakası yok. Gökyüzü gözlemi için önemli olan mercek çapıdır. X50 olan ifade mercek çapını gösterir. Ne kadar büyükse dürbün o kadar çok ışık toplar. Yani çıplak gözle göremediğin detayları daha net görürsün, insan gözünün çapı daha az olduğu için çıplak gözle fazla detay göremezsin doğal olarak. Yakınlaştırma ise yeryüzü gözlemlerinde önemlidir. Bakmak istediğin objeyi daha yakından görebilirsin. Yani kısacası gökyüzü gözlemlerinde yakınlaştırmanın bir önemi yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı