Riot Games'le ilgili her şey silinmeli mİ?

O zaman Spotify'ı silelim, Discord'u silelim, tüm sürücü kontrolcü yazılımları silelim çünkü bir yazılımın ekran görüntüsü alıp bunu bir sunucuya iletmesi için çekirdek erişimine ihtiyacı yok.
Ayrıca Riot sadece oyun açıkken ve şüpheli bir durum olduğunda sadece oyun penceresinin ekran görüntüsünün alındığını, vanguard tetikleyici bir oyun (lol, valorant) kapalıyken pasif durumda kaldığını sadece açılışta aktif olarak sistemlerini açtığını kendisi söylüyor.
Sözüne güvenirsiniz güvenmezsiniz o size kalmış. Fakat dediğim gibi eğer güvenmiyorsanız sadece Valorant'ı değil tüm rekabetçi oyunları ve sürekli açık olan uygulamaları silmeniz gerek. Onu silseniz bile Microsoft'un kendisi bile çeşitli verileri topluyor takılmayın bu kadar :D

Diğer oyunların böyle sıkıntılı bir anticheat sistemi kullanmadığını da nereden biliyorsun? Kullanıcılar tarafından sızdırılmadı diye mi? Kaldı ki Riot'un 15-16 yaşındaki çocukların kıçı kırık konuşmalarına ihtiyacı olduğunu da sanmıyorum. Tabii sen açık olan her Discord sekmesine kişisel bilgi ve veri yazıyorsan orası başka. 😀

Nedense bu ''LoL bitiyor'' lafını hep biz Türkler söylüyor ama gariptir ki adamlar ha bire rekorlarını tazeliyorlar. Sinematik izlenme rekoru mu dersin, E-Spor izlenme rekoru mu dersin, aylık oyuncu rekoru mu dersin... Oyunun bittiği falan yok aslında, siz öyle zannediyor ve lanse ediyorsunuz sadece.

Riot'a, hile sorununu çözmekte en başarılı olan şirketlerden birine de ''hile gibi pek çok sorunu çözemeyen'' demek de ayrı bir ironi. LoL'de 2500, VALORANT'ta tahminen 1500 saatim var ve şu ana kadar hiç hileye denk gelmedim. Hileye denk geldiğini iddia edenlerin çoğu Xerath oynarken 2 tane sağ sol yapıp dodge atan adama yetenek tutturamayan ağlaklar. VALORANT'ta da aynısı var, günde 20 saat VALORANT oynayıp kalan 4 saati de poligonda geçiren hayatı olmayan heriflerden onetap yiyip ''hile'' diye zırlıyorlar.

Velhasıl kelam, bu olayda Riot'un yapacağı maksimum şey Twitter'dan kıytırık bir Tweet ve oyuna girdiğinizde karşınıza çıkacak yalandan bir ''Gizliliğinize önem veriyoruz'' penceresi. Çoğu kişiyi bu şekilde kandıracak ve içlerini rahatlatacaklar. Fazlasını da beklemeyin zaten.

Riot bu yorumu görse ödül verir. Tebrik ederim hocam. Kendinizi acayip şartlamışsınız. Bu yüzden başkalarının yorumlarına algınızı kapamışsınız. Yorumunuz tamamen kişisel tecrübelerinizden oluşuyor. Genele baktığımızda söylediğiniz her şey yanlış.

Ben Riot'un milletin verisinin peşinden koşacağını dile getirmedim. "Vanguard'ın sistemi birileri tarafından hacklenirse" yüklü olan bütün bilgisayarlara kolayca erişip, diledikleri işlemi gerçekleştirebileceklerini belirttim. LoL kitlesi sadece çocuklardan oluşmuyor. Oyuncu kitlesinin çoğunluğu yetişkin. Yani herhangi bir hack durumunda banka hesaplarından önemli verilere kadar her şeyi haberleri bile olmadan çekebilecekler çünkü Vanguard tam erişime sahip. Discord fotoğraflarına falan ihtiyaçları olmadan, Vanguard'ın yapabildiklerinden fazlasını yapabilecekler. Dar görüşlülüğünüzden dolayı bu felaket senaryosunun vehametini algılayamıyor olmanızı normal karşılıyorum.

Bunun dışında LoL bitiyor değil, bitmeye yüz tutmuş dedim. Yapılan hamleler ve oyun yapısının bozulup bir türlü oturmaması, oyuncu kitlesini gittikçe aşağıya çekti. Artan oyuncu sayısının sebebi pandemi idi. Şu an bahsettiğiniz gibi yüksek bir oyuncu sayısı yok. E-spor tarafında LEC dışında izlenen kalmadı. Bu yüzden LCS küçülmeye gitti ve 8 takıma düştü. TR tarafı da aynı şekilde. RiotTR kanalında uzun süredir bir maçın 1k'dan fazla izlendiğini görmedim. Oyuna olan ilgi artık bahsettiğiniz gibi değil.

Hile konusuna gelince, ben de uzun zamandır LoL'ü azalttığım için hiç hileye rastlamadım ama önceki senelerde her üç oyunda bir denk geldiğim dönemleri hatırlıyorum. Boosterlar Sion, Xerath, Twitch ile hile açıp seri seri elo kasıyordu. Vanguard öncesine kadar da vardı. YouTube üzerinde bol bol hile kesitleri bulabilirsiniz. EUW rapor sistemi çok iyi çalışmasa oyun zehir olabilirdi. O biraz kurtarıyordu. Bunun dışında Riot'un LoL'de hile konusunda somut adımlar attığına şahit olmadım.

Vanguard sadece amacına hizmet edecek şekilde ayarlanabilir. Zor bir şey değil. Riot'un herkesi memnun edecek adımlar atacağını düşünüyorum. Özellikle bu dönemlerde dünyadaki gamerlarda boykot alışkanlığı oturdu. Pek çok oyunu ve oyun şirketini ezdiler. Riot dikkate almadığı takdirde nasibini alacaktır.

İyi sabahlar diliyorum.

Bunu görüp silmeye calisanlarin aklini sorgulamam direkt boş oldugu kanaatinde bulunurum. Arastirmadan, sorgulamadan bunun sadece reportlandiginiz zaman alindigini akıl edemiyorlarmi? Hicbir veriniz paylasilmasin istiyorsaniz direktmen internet ile baglanti kuran hicbir elektronik duzenek de kullanmayin o zaman. Vanguard sizin bilgisayarınızda sadece driver yuklemeyi onlemek için acik kaliyor yoksa sizin (ultra gizli ekran) goruntunuze ihtiyaçları yok :)

Duzenleme: üsteki yorumda hacklenirse bütün verilerin calinacagini iddia etmiş ama vanguardin öyle bir sistemi yok. Uzaktan bir guncelleme yapmalari gerekiyorki onun icin birsuru prosedurden geçiyor. Ayrica zaten vanguard - riot birdaha hacklenirse, valorantin ve vanguardin kaynak kodlari uzaktan yakindan sizin verilerinizden kat kat daha fazla para edecektir.

Son düzenleme:
Biliyorsun durum belli Riot Games'in anticheati Vanguard, tüm verilerimizi depoluyor ekranımızın fotoğrafını alıyor silmeli miyiz nasıl güvenebilirim?
10 saniyede bir SS alsa 50 milyonda oyuncu olsa bunu depolayıp bakmakla kim uğraşacak bunların bir yapay zekası falan vardır o bakıyordur bir de Riot büyük bir şirket hiçbir şey olmaz.

Riot'a, hile sorununu çözmekte en başarılı olan şirketlerden birine de ''hile gibi pek çok sorunu çözemeyen'' demek de ayrı bir ironi. LoL'de 2500, VALORANT'ta tahminen 1500 saatim var ve şu ana kadar hiç hileye denk gelmedim. Hileye denk geldiğini iddia edenlerin çoğu Xerath oynarken 2 tane sağ sol yapıp dodge atan adama yetenek tutturamayan ağlaklar. VALORANT'ta da aynısı var, günde 20 saat VALORANT oynayıp kalan 4 saati de poligonda geçiren hayatı olmayan heriflerden onetap yiyip ''hile'' diye zırlıyorlar.

Velhasıl kelam, bu olayda Riot'un yapacağı maksimum şey Twitter'dan kıytırık bir Tweet ve oyuna girdiğinizde karşınıza çıkacak yalandan bir ''Gizliliğinize önem veriyoruz'' penceresi. Çoğu kişiyi bu şekilde kandıracak ve içlerini rahatlatacaklar. Fazlasını da beklemeyin zaten.
Hocam siz nasıl hileye denk gelmediniz anlamadım bana daha 1 hafta önce oyuna keşkül gibi titreyen jinxler ve 0.0001 saniyede 360 derece skill dodgeleyen kog mawlar geldi .

Hocam siz nasıl hileye denk gelmediniz anlamadım bana daha 1 hafta önce oyuna keşkül gibi titreyen jinxler ve 0.0001 saniyede 360 derece skill dodgeleyen kog mawlar geldi .
Hile konusuna gelince, ben de uzun zamandır LoL'ü azalttığım için hiç hileye rastlamadım ama önceki senelerde her üç oyunda bir denk geldiğim dönemleri hatırlıyorum. Boosterlar Sion, Xerath, Twitch ile hile açıp seri seri elo kasıyordu. Vanguard öncesine kadar da vardı. YouTube üzerinde bol bol hile kesitleri bulabilirsiniz. EUW rapor sistemi çok iyi çalışmasa oyun zehir olabilirdi. O biraz kurtarıyordu. Bunun dışında Riot'un LoL'de hile konusunda somut adımlar attığına şahit olmadım.
İşte belki de sırf bu yüzden adamlar oyuna Vanguard'ı getiriyordur ha?
Vallahi benim böyle bir konuda yalan söyleme gibi bir gereksinimim yok. Gerçekten de hiç hileyle karşılaşmadım. Karşılaşanlar tabii ki var ve adamlar bunun yüzünden Vanguard sistemini LoL'e getiriyorlar zaten.
Ben Riot'un milletin verisinin peşinden koşacağını dile getirmedim. "Vanguard'ın sistemi birileri tarafından hacklenirse" yüklü olan bütün bilgisayarlara kolayca erişip, diledikleri işlemi gerçekleştirebileceklerini belirttim. LoL kitlesi sadece çocuklardan oluşmuyor. Oyuncu kitlesinin çoğunluğu yetişkin. Yani herhangi bir hack durumunda banka hesaplarından önemli verilere kadar her şeyi haberleri bile olmadan çekebilecekler çünkü Vanguard tam erişime sahip. Discord fotoğraflarına falan ihtiyaçları olmadan, Vanguard'ın yapabildiklerinden fazlasını yapabilecekler. Dar görüşlülüğünüzden dolayı bu felaket senaryosunun vehametini algılayamıyor olmanızı normal karşılıyorum.
Bu olay her oyunda, her şeyde var dostum onu ne yapacağız? Yarın öbür gün farklı bir diğer oyun hacklense aynı şeylerin olmayacağını mı sanıyorsun? Kafana göre ''oyuncu kitlesinin çoğunluğu yetişkin'' demen de bayağı komik bu arada. Şu oyunun yaş ortalaması 16'yı geçmez eminim.
Bunun dışında LoL bitiyor değil, bitmeye yüz tutmuş dedim. Yapılan hamleler ve oyun yapısının bozulup bir türlü oturmaması, oyuncu kitlesini gittikçe aşağıya çekti. Artan oyuncu sayısının sebebi pandemi idi. Şu an bahsettiğiniz gibi yüksek bir oyuncu sayısı yok. E-spor tarafında LEC dışında izlenen kalmadı. Bu yüzden LCS küçülmeye gitti ve 8 takıma düştü. TR tarafı da aynı şekilde. RiotTR kanalında uzun süredir bir maçın 1k'dan fazla izlendiğini görmedim. Oyuna olan ilgi artık bahsettiğiniz gibi değil.
Oyun Asya ve Avrupa tarafında hala aşırı rağbet görüyor. Bunu kanıtlayan en büyük şey Aralık ayında yapılan WORLDS'ün (Dünya Şampiyonası) ulaştığı kitleydi. Onun yanı sıra Asya'da, özellikle Çin'de adamların hala milyonlarca aktif oyuncusu var ve bu sayı günden güne artmaya da devam ediyor. TR'de E-Spor maçlarının fazla izlendiğini göremezsin çünkü Türkiye'de E-Spor kültürü yok. Mesela ESL'de takımımız Eternal Fire büyük başarılar elde etmesine rağmen ülkede ne bu maçları izleyen ne de takip eden adam var.

Burada da kimin kendini başkalarının görüşüne kapattığı ve kimin kendini ''şartladığı'' tartışılır bir durum aslında.
Neyse, fikirlerinize saygı duyuyorum en nihayetinde. Siz böyle düşünüyor olabilirsiniz ama ben bu şekilde düşünmüyorum. Tartışmak isterseniz sabahlara kadar tartışırım ama bir yerlere varabileceğimizi de pek sanmıyorum.

Geri
Yukarı