Windows 12 tahminen ne kadar RAM kullanır?

Arkadaşlar windows 10dan itibarən ram kullanımı degişmiş. Grafik kartına ramdan eklenti veriyo. Onun için az gösteriyo ramı. Fakat bilgisayarın ram ihtiyacı olursa grafik kartına verdiyi ramı tekrar ala biliyo. Kendisi performansı ayarlıyor windows. Ramda çokta sıkıntı aramayın. Şuanlık en iyi ram kullanımı 16gb. 8gb ile ortalama işler rahat görülür. Fakat oyun için bilgisayarın en az 16gb ram ihtiyacı var.

Hocam Windows 12'yi falan boş verin. Benim Windows 10'um boşta 10 GB RAM kullanıyor. Yani Windows'a ne kadar RAM verirsen o kadar kullanır. 16 GB RAM'im varken 8 GB kullanıyordu. Şimdi 24 GB var ve kullanılan RAM 12'ye kadar çıkıyor.

Eki Görüntüle 2166022

Kanka o tam öyle değil ya. Arka planda çalışan uygulamalar vardır. Düzgün optimize edilmiş bir Windows 10 veya 11 rahat bir şekilde 2 GB altına düşer.

Hocam Windows 12'yi falan boş verin. Benim Windows 10'um boşta 10 GB Ram kullanıyor. Yani Windows'a ne kadar Ram verirsen o kadar kullanır. 16 GB Ram'im varken 8 GB Kullanıyordu. Şimdi 24 GB var ve kullanılan Ram 12'ye kadar çıkıyor.

Eki Görüntüle 2166022
Hocam sende sorun var gibi. Benim PC 32GB ama boşta 5GB kullanıyor. Sadece Kaspersky yüklü sürekli çalışacak. Sende Steam Discord gibi bir sürü uygulama çalışıyordur.

Windows12'nin Windows11'den aşırı fazla Ram kullanacağını sanmıyorum 16GB bile yetecektir.

İlla konuyu farklı bir mecraya çekeceksiniz ne diyebilirim....

Madem GNU-Linux'de DE özelleştirebiliyorsun yap da görelim, takdir edeyim seni...

Bazen StartAllBack gibi basit yazılımlar, sistemin gelişiminde olumlu katkı sağlarken, Photoshop gibi pahalı , sözüm ona güya gerekli yazılımlar bir sistemin bütünlüğünü bozabilir istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir.

Senin derdin benim bunu nasıl yaptığım, bunu anlatabilmek o kadar kolay değil.Saatlerce emek veriyorsun, gözlerin kan çanağına dönüyor, sonra da diyorsun ki bunu bana 5 dk.'da anlat....Ne kadar basit değil mi?

Ayrıca ben övünmem, yaptığımı konuşurum...

Lisansını almışım niye vereyim....(bana ait olan benimdir.)
Ne ajitasyon yapmış. Görünümün UI-UX olarak etkisinin uzman bakış açısı dışında 3,5 ay sürmeyecek bomboş uğraş olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama burada hiçbir şey bilmeden konuşan birine anlatmanın ne kadar zor olduğunu unutuyorum.

GitHub - hellzerg/optimizer: The finest Windows Optimizer

Al verileri belki 1'er yılda toplayarak programlar hazırlanmıştır ama yazması 10 dakika, okuması 30 saniyelik özet. Windows'a yaptığın regler bile muhtemelen Wise'den geliyor. Hala yaptığım diyor, 2 grup ilkesi 3 5 registry ayarı ya da hazırladığın scriptlerden paylaşsaydın da herkesten farklı 3,5 ay süren görseydik.

Bomboş konuşma sonucunda forumdaki engellenenler listeme sen de girdin.

İlk çıktığında 11'in optimizasyonu berbattı. 4 GB RAM kullanıyordu boşta. Fakat şu an gayet iyi.1.5-2 GB aralığına çekmişler kullanımı. 12'de AI desteği falan olacak deniyordu o yüzden daha fazla isteyebilir. Ama 16 yeterli olur tabii ki. Ayrıca 12 Cloud üzerinde çalışmayacak mıydı? Öyle söylentiler de vardı.
Bende şu an 7GB kullanıyor. yanılıyorsunuz olmayasınız hocam.

Bende şu an 7GB kullanıyor. Yanılıyorsunuz olmayasınız hocam.

Ekran görüntüsü atabilirim hocam. Yani bayağı oynadım üstünde. Çalışan servis sayısı 80-90 falan. Sizde muhtemelen iki katıdır. Ayrıca başlangıç uygulamalarının tamamı kapalı. Bunun dışında yapılabilecek performans ayarlarının tamamını da yaptım. Boşta 1.8 gibi bir şey kullanıyor.

Rectify 11 diye Windows 11 için konfigürasyon aracı gibi bir şey vardı. Bir yerde bir ekran görüntüsü gördüm 800 MB idi RAM kullanımı. Gerçek miydi bilemiyorum ama...

Sizce Windows 12 RAM kullanımı nasıl olur? Yeni laptop aldım RAM'i 16 GB, bakıma götürdüğümde RAM'i 32 yaptıracağım. Lakin Windows 12'nin RAM kullanımından endişeliyim.
Bence en az 8 GB önerilen 12 GB olur. Minimum 12 veya 16 olması biraz zorlar kullanıcıları.

Hocam Windows 12'yi falan boş verin. Benim Windows 10'um boşta 10 GB RAM kullanıyor. Yani Windows'a ne kadar RAM verirsen o kadar kullanır. 16 GB RAM'im varken 8 GB kullanıyordu. Şimdi 24 GB var ve kullanılan RAM 12'ye kadar çıkıyor.

Eki Görüntüle 2166022

Bro bu bir tık senin sorunun gibi geldi ve RAM neden 24?

Yeni konular

Geri
Yukarı