Yazılımda üniversite şart mı?

Şu an C ve C# ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Elimde doküman var. Video izlemeyi sevmiyorum. Kendi kendime uğraşıyorum. Soracak yer bulabilirim. Ama öğretecek kişi yok.

Kendime kendime öğrenen birisiyim. Bana cevap verecek insanlar bilgili olabilir. Ama hoca konusunda kafamda soru işaretleri var.

Alaylının hocadan ne farkı var? Profesör olmak için ortalama 30 sene gidiyor. Bir de ODTÜ diyelim bir de; rekabet etme amaçlı. Alaylı ve ODTÜ dersek hangisi daha çabuk iş bulur? En saygın üniversitelerden birinden eğitim almak var.

Tamam, alaylı yazılımcı olunur. On da sıkıntım yok. Usta-çırak ilişkisinin önemli olduğunu düşünüyorum. Sizce hangisi daha iyi olur?

Şu anda çalıştığım şirket dahil birçok şirket yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında açık öğretim mezunlarını, 2 yıllık mezunlarını ve alakasız bölümlerin mezunlarını direkt sonraki aşamaya geçirmeden filtreleme kısmında eliyorlar. 4 yıllık örgün yazılım ile ilgili bir diploma kesinlikle tavsiye ederim. İllaki bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi mühendislik okumak şart değil, yönetim bilişim sistemleri ve bilgisayar bilimleri diplomaları da iş görür. Ancak diplomasız sektöre girmeye çalışırsan iş bulman imkansız değil ancak imkansıza yakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı