Yazılım mühendisi için üniversite şart mı?

Ömer6103

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Şu an lise 3 sayısal öğrencisiyim. İlkokuldan beri hayalini kurduğum bir meslek yazılım mühendisliği. Bunu bildiğim için sayısal bölümünü seçtim. Matematiğim çok iyi. İngilizcem çok çok iyi. Bu konuda bir sıkıntım yok fakat ana problem diğer derslerle. Ben yazılım mühendisi olmak istiyorum görmem ve bilmem gereken şeyler fizik matematik ve İngilizce. Fakat ben şu an biyolojide kulaktır akciğerdir kimyada molaritedir bilmem nedir onları işliyorum. İlgi alanım olmadığı için de aşırı sıkılıyorum dolayısıyla bu dersleri anlayamıyorum. Bu dersler yüzünden puanım düşük gelecek ve ben yazılım mühendisliğini tutturamayacağım diye çok korkuyorum. Bir tavsiyesi olan var mı ne yapabilirim? Okul okumadan yazılım mühendisi olunabilir mi? Şahsen ben işveren olsam biyoloji kimya sayesinde yüksek not alan insanlar yerine hevesi olan yetenekli olan İngilizce ve matematiği olan birini almayı tercih ederdim. Bu nasıl bir sistem anlam veremiyorum. Tavsiye verebilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimya biyoloji zaten YKS için. Sınavda yapacak kadar öğrenmelisin. Sonra unutsanda olur. İyi bir üniversite her zaman üniversite okumamaktan çok çok iyidir.

Okul okumadan bir yazılım mühendisi seviyesine ulaşabilirsin ama adın "Mühendis" olmaz. Bir şirket çatısı altında çalışmak istersen de genellikle iyi ve köklü firmalar yazılımı istediğin kadar iyi bilsen de diplomaya yani ilgili bölümden mezun olma şartı koyuyorlar.

Piyasadaki şirketlerin çoğu diplomaya bakıyor sen kendini istediğin kadar geliştir senden daha az bilgisi olan ama çok iyi bir üniversitede yazılım okumuş birisi senden 10-0 önde başlar. İkincisi sen programlamayı öğrenirsin ama üniversitede bu işin matematiğini de öğretiyorlar.
Kısaca YKS için Fizik, Kimya, Biyoloji yapacaksın başka çare yok.

Yazılımı okulsuz öğrenebilirsin ama teorik bilgileri tek başına öğrenemezsin.

Merhaba. Şu an lise 3 sayısal öğrencisiyim. İlkokuldan beri hayalini kurduğum bir meslek yazılım mühendisliği. Bunu bildiğim için sayısal bölümünü seçtim. Matematiğim çok iyi. İngilizcem çok çok iyi. Bu konuda bir sıkıntım yok fakat ana problem diğer derslerle. Ben yazılım mühendisi olmak istiyorum görmem ve bilmem gereken şeyler fizik matematik ve İngilizce. Fakat ben şu an biyolojide kulaktır akciğerdir kimyada molaritedir bilmem nedir onları işliyorum. İlgi alanım olmadığı için de aşırı sıkılıyorum dolayısıyla bu dersleri anlayamıyorum. Bu dersler yüzünden puanım düşük gelecek ve ben yazılım mühendisliğini tutturamayacağım diye çok korkuyorum. Bir tavsiyesi olan var mı ne yapabilirim? Okul okumadan yazılım mühendisi olunabilir mi? Şahsen ben işveren olsam biyoloji kimya sayesinde yüksek not alan insanlar yerine hevesi olan yetenekli olan İngilizce ve matematiği olan birini almayı tercih ederdim. Bu nasıl bir sistem anlam veremiyorum. Tavsiye verebilecek var mı?

Şu anda çalıştığım şirket dahil birçok şirket yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında açık öğretim mezunlarını, 2 yıllık mezunlarını ve alakasız bölümlerin mezunlarını direkt sonraki aşamaya geçirmeden filtreleme kısmında eliyorlar. 4 yıllık örgün yazılım ile ilgili bir diploma kesinlikle tavsiye ederim. İllaki bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi mühendislik okumak şart değil, yönetim bilişim sistemleri ve bilgisayar bilimleri diplomaları da iş görür. Ancak diplomasız sektöre girmeye çalışırsan iş bulman imkansız değil ancak imkansıza yakın.

Üniversite okumadan mühendis olamazsın ama yazılım öğrenebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı