İyi bir yazılım kariyeri için iyi bir üniversite şart mı?

M.Ereny

Centipat
Daha fazla  
Merhaba ben 12.sınıfa geçtim ve yazılımla ilgileniyorum. Üniversite olarak bir hedefim yok ama bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum ve TYT ve AYT sınavlarında iyi netler çıkarmalıyım çünkü genel olarak bakıldığında puanları yüksek. Yazılıma ara vermek çok istemiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim? Yani güzel bir üniversitede okunmadan iyi bir kariyer olur mu?

Şart değil ama diploma almak her zaman fayda sağlar özellikle sosyal açıdan. Kurumsalda işe girme imkanı da sağlar yoksa top 5-6 üniversite haricinde çok fark etmiyor nereden mezun olduğun.

Yazılımcı olmak için Yazılım, Bilgisayar Mühendisliği okumana gerek yok. Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Adli Bilişim Mühendisliği, BÖTE gibi bölümler okuyabilirsin. Zaten üniversite bitirmek sana diploma harici bir şey kazandırmayacak. Programlama alanında kendini sadece sen geliştirebilirsin. Kendini yeteri kadar geliştirdiğin zaman zaten mühendislik diplomasına da ihtiyacın olmuyor. 3. sınıf yazılım mühendisliğinden BÖTE'ye geçmiş biri olarak söylüyorum.

Bu ülkede yazılım belirli yerler haricinde okunmaz.

Anladım peki hangi üniversiteler.

Şart değil ama diploma almak her zaman fayda sağlar özellikle sosyal açıdan. Kurumsalda işe girme imkanı da sağlar yoksa top 5-6 üniversite haricinde çok fark etmiyor nereden mezun olduğun.

Yazılımcı olmak için yazılım, bilgisayar mühendisliği okumana gerek yok. Yönetim bilişim sistemleri, bilişim sistemleri ve teknolojileri, adli bilişim mühendisliği, böte gibi bölümler okuyabilirsin. Zaten üniversite bitirmek sana diploma harici bir şey kazandırmayacak. Programlama alanında kendini sadece sen geliştirebilirsin. Kendini yeteri kadar geliştirdiğin zaman zaten mühendislik diplomasına da ihtiyacın olmuyor. 3. sınıf yazılım mühendisliğinden böte'ye geçmiş biri olarak söylüyorum.

Peki iş hayatında beni ayıran bir şey olur mu mühendis ile yönetim bilişim okuyan birinin farkı olur mu?

Evet, sart.

Ayrica bu sektorde dogru duzgun kariyeri dahi olmayanlarin "universite sart degil" ya da "matematik onemli degil" gibi zirvalamalarina kulak asma. Neyi bilmedigini bilmiyor cogu.

Lise mezunu olarak da is bulup fena olmayan paralar kazanabilirsin ama "iyi bir kariyer" diyorsan sart.

Evet, sart.

Ayrica bu sektorde dogru duzgun kariyeri dahi olmayanlarin "universite sart degil" ya da "matematik onemli degil" gibi zirvalamalarina kulak asma. Neyi bilmedigini bilmiyor cogu.

Lise mezunu olarak da is bulup fena olmayan paralar kazanabilirsin ama "iyi bir kariyer" diyorsan sart.
Matematik tabi ki önemli değil hocam yazılımcı arıyorsun profesör değil. Sektördeki iş ilanlarına bakarsan Computer Science alanında diploması olan kişileri arıyorlar mühendislik alanında değil. Eskide kaldı artık onlar yazılımın onlarca dalı var.

Peki iş hayatında beni ayıran bir şey olur mu mühendis ile yönetim bilişim okuyan birinin farkı olur mu?
Hangi alana yöneleceğine göre değişir ama olay nereden mezun olduğunda değil ne bildiğinde. CV'de isterse Stanford Üniversitesi yazsın projeler ve yetenekler kısmında 1-2 şey varsa iyi şirketlerde işe giremezsin. 2 senelik bilgisayar programcılığı okuyan tanıdıklarım var backend developer ve veri analisti olarak yüksek maaşlı işlerde çalışıyolar ama lise ve üniversite boyunca kodlamayla uğraşmış kişilerdi onlar. Çalıştıkları şirketlerde Bilkent ODTÜ vs. mezunu mühendisler onlara fikir danışıyor.

Matematik tabi ki önemli değil hocam yazılımcı arıyorsun profesör değil. Sektördeki iş ilanlarına bakarsan Computer Science alanında diploması olan kişileri arıyorlar mühendislik alanında değil. Eskide kaldı artık onlar yazılımın onlarca dalı var.

CS diplomasi olanin matematiginin kotu olma ihtimali yok ki zaten. Zaten CS mezunu muhendis olarak calisir, STEM alaninda verilen bir program bu dunyada. Ac bak bakalim CS programi veren saygin universite syllabus'larina.

CS mezunu arayanlarin muhendis aramadigini soylemek demek, adamlar ortopedist ariyorlar doktor aramiyorlar demek gibi bir sey, sacma.

CS diplomasi olanin matematiginin kotu olma ihtimali yok ki zaten. Zaten CS mezunu muhendis olarak calisir, STEM alaninda verilen bir program bu dunyada. Ac bak bakalim CS programi veren saygin universite syllabus'larina.

CS mezunu arayanlarin muhendis aramadigini soylemek demek, adamlar ortopedist ariyorlar doktor aramiyorlar demek gibi bir sey, sacma.
Hocam ilanlarda Computer Science ve dengi bölümler yazar. Dengi bölümlerden kastıkları da böte, adli bilişim sistemleri vs. Zaten iş alanında basit matematik harici bir matematik kullanmıyorsun. Fizik zaten kullanmıyorsun. Üniversitede göreceğin dersler sadece Calculus 1 ve Calculus 2 olur başka bir matematik görmezsin. Ben yazılım mühendisliğinde 3 sene boyunca bile 5-6 matematik dersi aldım diğer bölümlerde bunun yarısıdır.

Geri
Yukarı