Yeni toplanan bilgisayar açılmıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
On panel bağlantılarına doğru yaptıgına eminsin değil mi?
Youtubeden aynı anakartın kurulum videosunu izledim doğru olduğunu düşünüyorum hocam ama mesela sata kablosunu takmadım çünkü sadece m2 ssd kullanıyorum.

Öncelikle geçmiş olsun dostum umarım yanlış bir bağlantı yaparak sorun yaşamazsın. Geçenlerde bende sistem topladım sürekli bu işlerle uğraşan birisi olmadığımız için bazı kendi bilgilerimiz bazı da videolardan yardım alarak yapıyoruz haliyle. Ben ekstra sıvı soğutucu da aldım onun kablolaması karmaşık geldi bayağı bir uğraşmıştım :)

3. resimde ki kablo PCI kablosu mu ben mi yanlış görüyorum? Anakartın sol üst tarafında genelde CPU girişi oluyor onunda kablosu 4 girişten fazla oluyor sen ekran kartına takılacak olan güç girişini yanlış yere takmadın umarım?

Öyle vallahi ben de hava soğutma aldım ama takmadım önce bir çalıştırayım dedim 😄

Doğru taktım diye düşünüyorum hocam, CPU fan yazana CPU fanı taktım diğerine de Power connectors.

Son düzenleme:
O işlemci için BIOS güncellemesi gerekiyor, 12. nesil bir işlemci bulup güncellemeniz lazım.

Doğrudur hocam fakat hiç ekrana görüntü gelmedi şimdi pinleri tekrar kontrol ediyorum. Ekrana bir görüntü gelmesi lazım ki BIOS güncelleyebileyim hocam değil mi?

Youtubeden aynı anakartın kurulum videosunu izledim doğru olduğunu düşünüyorum hocam ama mesela sata kablosunu takmadım çünkü sadece m2 ssd kullanıyorum.

Öyle vallahi ben de hava soğutma aldım ama takmadım önce bir çalıştırayım dedim 😄

Doğru taktım diye düşünüyorum hocam, CPU fan yazana CPU fanı taktım diğerine de Power connectors.
Resmi büyüterek tekrar baktım da 4 pin girişi doğru yere takılmış görünüyor sağdan gelen diğer PCI kablosu ile CPU güç kablosunu birleşik gibi görmüştüm. Benim anakartta CPU için 4+4 pin girişi var oradan da kafam karıştı sende sadece 4 pin girişi var.

Resmi büyüterek tekrar baktım da 4 pin girişi doğru yere takılmış görünüyor sağdan gelen diğer PCI kablosu ile CPU güç kablosunu birleşik gibi görmüştüm. Benim anakartta CPU için 4+4 pin girişi var oradan da kafam karıştı sende sadece 4 pin girişi var.
Aynen hocam.
Şurdaki pin eksik, normal mi anlayamadım 🤔

Dosya Ekleri

• IMG_3842.jpeg
    IMG_3842.jpeg
    114,4 KB · Görüntüleme: 255
Aynen hocam.
Şurdaki pin eksik, normal mi anlayamadım 🤔
Aynen o normal bende ilk takarken arızalı ürün aldım sanmıştım:)
Tüm girişler doğru ise arkadaşın bahsettiği (bios güncelleme) durumdan kaynaklı olabilir

Aynen o normal bende ilk takarken arızalı ürün aldım sanmıştım:)
Tüm girişler doğru ise arkadaşın bahsettiği (BIOS güncelleme) durumdan kaynaklı olabilir.

Şu an hiç uyarı vermeden sistem çalışıyor fakat monitörde görüntü yok. İlk açılışta ekran kartı fanları çalışıyor sonra duruyor normal sanırım.

@HoL1qan hocam araştırdım baktım şimdi arkadaşın dediği durum söz konusu. Anakart ilk çıktığında 12. ve 13. nesil işlemciler için hazır olarak çıkmış bir sonraki (2802) bios güncellemesi ile 14. nesil işlemciler için mikrokodu eklemişler. Dolayısıyla 12. veya 13. nesil bir işlemci ile anakartın biosunu güncelleyip ondan sonra 14400F işlemcini takarsan çalışması lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı