Anasayfa Makale İnternetin Karanlık Yüzü: Deep Web

İnternetin Karanlık Yüzü: Deep Web

Deep Web, yani Derin Ağ internetin nereden baksanız girilmeyen çok büyük bir kısmını kapsamaktadır. Girilmemesinin sebebi ise arama motorlarında Deep Web’in içinde tuttuğu sitelerin görünmemesidir. İnternette bir şeyler aramak okyanusa bir ağ atmaya benzer. Bu ağ ile pek çok şey yakalayabilirken, bilginin çoğu derinde kalır.  Bunun cevabı oldukça basittir; İnternet verilerinin çoğu dinamik sitelerin içerisinde bulunur ve standart arama motorları asla onları yakalayamaz.

Dünya çapında bulunan bilgilerin 400-500 kat fazlası Deep Web’de bulunur. Deep Web üzerinde bulunan halka açık bilgilerin toplamı 2000’li yılların başında 7,500 terabyte kadardı. Normal internet üzerinde ise 19 terabayt kadar bilgi vardı. Dönemin analizine göre Deep Web’in içerisinde neredeyse 550 milyar tane döküman bulunur, normal internet ise sadece 1 milyar kadar barındırır. 200,000 adet Deep Web sitesi vardır. En büyük 60 Deep Web sitesi 750 Terabyte kadar bilgi barındırır, sadece bu siteler yüzey internetini geçerler.  En önemlisi ise Deep Web’de aradığınız her şeyin cevabını bulabilirsiniz.

Yüzeyde kullandığınız internetin altında Deep Web olarak adlandırdığımız Derin Net’in neden “Derin” olduğunun ise bir sebebi var. Burası genel olarak Hacker’ların, Bilim Adamlarının, Uyuşturucu Tüccarlarının, Astronomların, Katillerin, Fizikçilerin, Devrimcilerin, Hükümetin, Polisin, Federallerin, Teröristlerin, Sapıkların, Data Tüccarlarının, Kaçakçıların ve buna benzer pek çok insanın kullandığı bir yer.  Görebildiğiniz gibi, ahlak skalası oldukça geniş bir mekan.

Fakat böyle olmasına karşın Deep Web oldukça zengin bir içeriğe sahip. Anonim olarak istediğiniz şeyleri öğrenebileceğiniz oldukça önemli bir kaynak, belki de en önemlilerinden birisi çünkü Deep Web’de bilgiler gün ve gün değişiyor, eğer doğru kanalları kullanmayı öğrenebilirseniz ve tedbiri elden bırakmazsanız normal internet kullanıcılarından oldukça ötede bir yere sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Peki ama bu ne anlama geliyor? Normal internete yeni düşen bilgileri daha erken öğrenebilmek, istediğiniz sektörün içinden daha hızlı bilgi edinmek, trendleri daha yaratılmadan takip etmek veya yaratmak, genel olarak toplumun bir adım ötesinde olmak anlamına geliyor.

Fakat bilmeniz gereken bir şey var ki, bu oldukça ciddi ve tehlikeli bir dünya, içerisine bir kere girdiğinizde karşılaştığınız bilgiler başınızı döndürebilir ve daha fazlasını kazmak isteyebilirsiniz. Ne kadar fazla derine giderseniz o kadar fazla kaptırıp kaybolabilirsiniz, bunun yanında Deep Web virüslerin yaratıldığı, komploların kurulduğu ve türlü türlü pazarlığın, çekişmenin yaşandığı bir yer, yani anlayacağınız gerçekten tehlikeli, bu sebeple önleminizi almanız sizin için çok iyi olur, her ne kadar anonim olmanız garantilense bile hiç bir şeyin garantisi yoktur.

Deep Web kanunsuz bir yer, bunun sebebi orada bulunan bilgilerin çoğunun kişisel sunucularda tutuluyor olması ve bu sunucuların korunması için sahiplerinin ellerinden geleni yapıyor olması. Bu demektir ki Deep Web’de hemen hemen aklınıza her türlü illegalite ile karşılaşabilirsiniz. Bunların başını Çocuk istismarı videoları, Terörist Ağları, Uyuşturucu Ticareti, Kiralık Katiller, Silah Ticareti ve buna benzer tonla şey çekiyor.

En önemli şeylerden birisi Deep Web’i kullanmadan önce İngilizce biliyor olmanız çünkü orada bulunan içeriğin neredeyse yarısından fazlası İngilizce. Girmeden önce de her türlü tedbiri almanız sizin için iyi olur, bunların başında Proxy geliyor tabii ki.

Girmek için ne yapmalısınız peki? Öncelikle Hidden Wiki denilen bir ansiklopediyi bulmanız lazım. Buradan istediğiniz içeriğe ulaşmak için şansınız oldukça yüksek. Deep Web’de dönen alışverişe dahil olmak için, yani bir şeyler alabilmek için orasının para birimi olan Bit Coin’lere sahip olmanız lazım. Normal para karşılığı edilebileceğiniz bu Bit Coin’ler insanların birbirini koruması için gerekli, korunmak için gerçek para kullanmıyorlar, Bit Coin ise gerçek paranın oradaki karşılığı oluyor.

Deep Web’e girmek için Tor Network denilen bir program çekmeniz gerekiyor, bunu çektikten sonra içinde gelen özel Browser ile Deep Web üzerinde gezmeye başlayabilirsiniz fakat unutmayın, Deep Web’de gezebilmek için Deep Web adreslerini bilmeniz lazım, bunun için Hidden Wiki’nin sürekli değişen, güncel adresini bir yerlerden edinmelisiniz.