Wopmay ve Sheepbed adı verilen kayalar, Mars yüzeyindeki yaşama ait önemli bilgiler içeriyor.

Mars Bir Zamanlar Yaşama Uygun Koşullara Sahipti

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Wopmay ve Sheepbed adı verilen kayalar, Mars yüzeyindeki yaşama ait önemli bilgiler içeriyor.

Wopmay ve Sheepbed adı verilen kayalar, Mars yüzeyindeki yaşama ait önemli bilgiler içeriyor.

Mars Gezgini Curiosity’nin son araştırmaları ciddi bulguları ortaya koydu.

Yellow Knife Bay alanı içerisinde bulunan Curiosity ilk toprak örneklerini toplamaya başlamıştı. Wopmay ve Sheepbed adı verilen kayalar üzerinde çalışmalarını sürdüren Mars Gezgini, ciddi bulguları NASA merkezine gönderdi. Kaya üzerinde sülfür, nitrojen, hidrojen, oksijen, fosfor ve karbon elementlerine rastlandı.

Bunlar yaşamın başlayabilmesi için kabul gören anahtar elementler. Mars yüzeyinde mikrobiyolojik yaşamın varlığına dair ilk net bilgiler böylece elde edilmiş oldu. Ayrıca kayanın daha önceden su bulundurduğuna dair bulgular da açıkça belli oluyor.

Üzerinde oluşmuş deliklerden ve eldeki verilerden yola çıkılarak Mars yüzeyindeki suyun PH seviyesinin nötr olduğuna karar verildi. Yani ne çok fazla asidik ne de çok tuzlu. Hatta bu suyun rahatlıkla içilebileceği bile öne sürüldü.

NASA şimdi önemli bulgular veren kayanın yaşını hesaplamaya çalışıyor. Ancak Curiosity üzerindeki araçlar bunun için yeterli değil. Dünya’dan yapılan hesaplamalara göre kayanın 3 Milyar yaşında olduğu düşünülüyor (Dünya’nın yaşı 4.54 Milyar Yıl olarak hesaplanıyor).

Bu önemli araştırma NASA’yı ne kadar heyecanlandırsa da devamı için bir süre beklemek zorundalar. Curiosity’nin ana bilgisayarının verdiği hatanın tamamen giderilmesi için bir haftalık süreye daha ihtiyaçları var. Sonrasında ise Mars ve Dünya arasına Güneş gireceği için radyo bağlantısında aksama yaşanacak. Bu yüzden Mayıs ayına kadar yeni bir kazı işlemi gerçekleşmeyecek.