NASA, derin uzay çalışmaları için Lazer bağlantısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

NASA, İletişim İçin Lazerleri Kullanmayı Planlıyor

In Haber by Özay Şen2 Comments

NASA, derin uzay çalışmaları için Lazer bağlantısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

NASA, derin uzay çalışmaları için Lazer bağlantısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

NASA, Ay yörüngesinde bulunan uydu ile lazerler aracılığıyla 622 Mb/ps hızında bağlantı kurdu.

Başta NASA olmak üzere birçok, uzay ve havacılık ajansı Dünya dışı ile iletişim kurmak için radyo dalgalarını kullanıyor. Radyo dalgaları evren içerisinde rahatlıkla istenilen noktaya yönlendiriliyor. Karşısına çok kuvvetli manyetik alanlar (Yıldız, Kara Delik, Gaz Bulutu gibi) çıkmadığı sürece, radyo dalgaları belirtilen noktaya ulaşabiliyor. Ancak oldukça yavaş kalıyor.

Öte yandan NASA’nın lazerler üzerinde bir projesi mevcut. Daha önceden Apollo görevlerinde, Ay yüzeyinin çeşitli noktalarına yansıtma panelleri yerleştirilmişti. Bu noktalara güçlü lazerler tuttuğunuzda, çok kısa sürede geri yansıma alabiliyorsunuz. Şimdi ise NASA, lazer teknolojisini iletişim için kullanmayı planlıyor.

NASA’nın bir süre önce Ay yörüngesine yerleştirdiği Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) uydusu çalışmalarına devam ediyor. Proje kapsamında bu uydu ile lazer bağlantısı sağlandı. NASA’nın açıklamalarına göre New Mexico’daki White Sands Araştırma Tesisi’nden LADEE’ye lazer ışınları gönderildi. Bağlantı hızı ise 622 Mb/ps olarak kaydedildi.

Derin uzay çalışmaları için lazerler ile iletişim sağlanabilir. Ancak altyapı çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Lazerler sayesinde daha çabuk ve daha kaliteli bağlantı kurulabilir. Görüntüler yüksek çözünürlükte alınabiir. Hatta çift-kanallı 3D video görüşmeleri bile yapılabilir.

Eğer gelecekte uzay gemileri ile uzayın derinliklerini araştırmak istiyorsak, Warp motorları dışında iletişim ağlarının da geliştirilmesi gerekiyor. Lazerler bu çalışma için önemli bir adım olacak.