Intel, işlemci pazarına yön vermeye 2014 yılında da devam edecek.

14nm Core i3 Broadwell İşlemciler 2014’te Piyasada Olacak

In Haber by Özay Şen2 Comments

Intel, işlemci pazarına yön vermeye 2014 yılında da devam edecek.

Intel, işlemci pazarına yön vermeye 2014 yılında da devam edecek.

Intel yeni mimarisiyle 2014 yılını domine edecek. Broadwell yapısına sahip Core i3, i5 ve i7 işlemciler 2014’te piyasada!

Intel’in Core i5 ve Core i7 Haswell işlemcileri, 2014’ün 3. çeyreğinde Broadwell mimarisiyle değiştirilecek. Core i3 Haswell işlemcilerin ise 2014’ün 4. çeyreğinde çıkacağı açıklandı. Bu açıklama tabii Haswell mimarisinin tamamen ortadan kaldırmıyor. Intel Haswell işlemcilerle de sıksık karşılacağız.

Intel’in bu strateji sürpriz olmadı. Daha önce Sandy Bridge mühendisliği Ivy Bridge ile değiştirilmişti. Ivy Bridge de yerini Haswell’e bırakmıştı. Geleceğin yüksek performanslı, düşük enerji tüketimli işlemcileri ise Broadwell olacak.

Açıklamalara göre Haswell ve Bay Trail bazlı işlemciler 2014’ün sonuna kadar piyasada olacak. Bay Trail’in de 2014 yılı sonunda Cherry Trail ile değiştirileceği söyleniyor. Haswell Pentium ve Celeron işlemcileri de 2014’ün sonuna kadar göreceğiz. Intel, eğer talep olursa 2015’in başında da bu işlemcilerden son bir parti üretebileceğini söylüyor.

Tabletler son yıllarda inanılmaz bir çıkış yakaladı. Intel bunun farkında. Tablet pazarındaki büyümeyi, Bay Trail-T ve devamında gelecek işlemci modelleriyle kontrol etmeyi amaçlıyor. Masaüstü bilgisayarların evrimi son yıllarda biraz olsun duraklama yaşadı. Bu sebepten ötürü yakın gelecekte Intel’in PC platformunda büyük bir gelişme kaydetmesi beklenmiyor.