Masaüstü Sistem Tavsiyeleri – Ocak 2014

In Sistem Tavsiyeleri, Tavsiyeler by Haluk Sekendiz227 Comments

sistem önerileri (2)
Ocak ayında sistem önerilerini; masaüstü, dizüstü ve tabletler olarak 3 farklı yazı halinde yayımlıyoruz. Kısa süre sonra cep telefonu tavsiyeleri de listeye eklenecek. Buradaki temel amacımız; kullanıcıların istedikleri sistem önerileri grubuna hızlı bir şekilde erişebilmesi sağlamak.

Intel’in açıklamalarına göre ; 14nm üretim teknolojisine sahip Broadwell işlemcilerinin piyasaya sürülmesi 2014 son çeyreğini bulacak. Bu yüzden masaüstü sistemlerde sene sonuna kadar Haswell tabanlı işlemcilerle birlikteyiz. AMD tarafında ise, ertelenme olamazsa Kaveri kod adlı yeni nesil APU’larla kısa bir süre sonra tanışacağız. İşlemcilerdeki statik durum, doğal olarak yongasetlerine de yansıyor. AMD’nin uzun bir süredir değişmeyen 9 ve Intel’in 8 serisi yongasetli anakartlarını da, işlemciler gibi uzun bir süre daha kullanmaya devam edeceğiz. Ekran kartlarında Nvidia ve AMD giriş, orta ve üst seviyedeki tüm kozlarını oynadı. Yaz aylarına doğru Nvidia’nın Maxwell kod adlı 20nm’lik yeni ekran kartı serisinin çıkacağı ile duyumlar alıyoruz, ancak ortada resmi bir açıklama yok. Bunların haricinde masaüstü sistem tavsiyelerinde, bileşenlerin stok durumlarına göre bulunmayan ürünleri muadilleri ile değiştirip, fiyatları her ay olduğu gibi güncelledik.

Satın alma aşamasında sistemleri kategorilere ayırıyoruz. Ana başlıklar: oyun, render, ofis, SFF ve HTPC (çokluortam). Bizim önerilerimizde yer almayan marka ve modellerde “tavsiye etmiyoruz” anlamını çıkartmayın, istediğiniz herhangi bir bileşeni, sistemin genel mantığını fazla zedelemeden benzer bir marka/modelle değiştirebilirsiniz.

[end_tabset]