Anasayfa Haber SpaceX Kargo Görevi İptal Edildi

SpaceX Kargo Görevi İptal Edildi

spacex falcon 9

spacex-falcon-9-roket

Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyacak SpaceX gemisinin fırlatılışı iptal edildi.

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo gemileri gönderen özel bir havacılık firması. Yaklaşık 1 senedir de, istasyon için kargo görevleri yapıyor. Ancak sıradaki kargo gemisinin fırlatılışı önümüzdeki haftaya ertelendi.

SpaceX’in Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Falcon 9 roketi üzerinde Helyum sızıntısı olduğu tespit edildi. Tamirat işlemleri ve güvenlik önlemleri gerekçesiyle, roketin fırlatılması iptal edildi.

Gönderilecek kargo gemisinin içerisinde 2 ton ağırlığında erzak bulunuyor. Erzağın yanı sıra laboratuvar testleri için robot bacakların gönderilmesi planlanıyordu. İptal sebebiyle, laboratuvardaki testler de ertelenmiş oldu.

Ayrıca NASA’nın derin uzay üzerinde araştırma yapmak için geliştirdiği lazer bağlantı noktası için de deneysel araç/gereç bulunuyordu. Radyo sinyalleri yerine, lazer ışınları ile iletişim kurmayı hedefleyen deney de, ertelenen testler arasına girdi.

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.