Anasayfa Haber Windows Telefonlara x86 Emülator Desteği Geliyor

Windows Telefonlara x86 Emülator Desteği Geliyor

Microsoft, Windows 10 Mobile sistemini çekici hale getirmek için çalışmaya devam ediyor.

Güncel Windows 10 Mobile sürümü, Continuum özelliği ile bir akıllı telefonu monitöre bağlayabiliyor. Bir dock üzerinden de fare ve klavye bağlanabiliyor. Böylece PC’ye benzeyen bir masaüstünde, Microsoft Office gibi evrensel Windows platformunu destekleyen çok sayıda uygulamayı kullanmak mümkün olabiliyor.

Ancak x86 işlemciler için tasarlanan çok sayıda Windows programı da Windows 10 Mobile üzerinde çalışmıyor. 2017’nin sonuna doğru bu durum değişebilir. Microsoft, önümüzdeki yıl Creators Update’den sonra Redstone 3 kod adlı bir başka büyük güncelleme daha planlıyor. Bu güncellemeyle birlikte ARM64 işlemciler için Cobalt adlı bir x86 emülatörü de gelecek.

Bu sayede tipik Windows programları, Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda çalışabilecek. İş amaçlı kullanım için oldukça pratik bir özellik olabilir bu. Çok sayıda firma, kendi geliştirdikleri x86 tabanlı yazılımlar kullanıyor.

Windows akıllı telefonlar, bu güncellemeden sonra masaüstü PC’lerin yerini alabilir. Oyunlar için bu tip bir emülasyon fazla yavaş kalacaktır. 2017 sonbaharında da Qualcomm, tam olarak bir x86 emülatörün ihtiyaç duyduğu özellikleri sunacak bir ARM işlemcisini çıkaracak.

Hatta Microsoft, yeni emülatörle birlikte yeni akıllı telefonlarını da tanıtabilir. Zira Surface Phone ile ilgili dedikoduların ardı arkası kesilmiyor. 2017’nin sonu veya 2018’in başında bu telefonları görebiliriz. Bu alanda Microsoft ve HP’nin birlikte çalıştığına dair bazı ipuçları da var, ancak her iki firma da bunu henüz resmi olarak doğrulamış değil.