Single Rank Ve Dual Rank Memory Arasındaki Farklar

In Makale by Muhsin Bayram1 Comment

İki farklı bellek modülü çeşidi arasındaki farklar nelerdir ve hangisi daha iyi performans sunar?

Rank terimi, bellek endüstrisinin standartlarını belirleyen JEBEC tarafından, bir bellek modülü üzerindeki hafıza birimleri sayısı ile bir bellek çipi üzerindeki birimlerin sayısını ayırt etmek için yaratılmıştır. Bu terim, genel olarak tüm bellek modülleri için geçerli olsa da, genellikle söz konusu sunucular olduğu zaman ayrı bir önem kazanır.

Memory Rank, kısaca modül üzerindeki bellek çiplerinin tamamı veya bir kısmı kullanılarak oluşturulan bloklara denir. Bir Rank genellikle 64-bit genişliğindedir. Ancak Error Correction Code (ECC) destekleyen sistemler fazladan 8 bit daha kullanabilir. Üretilme şekillerine göre modüller; 64 bitlik (veya 72-bitlik) veri alanında bir, iki ve dört bellek blokuna sahip olabilir. Bu senaryolar ise sırasıyla Single Rank, Dual Rank ve Quad Rank olarak adlandırılır.

Single Rank Memory (SRM), sadece modülün bir tarafında çiplere sahip olabildiği gibi, çift taraflı modüllere de sahip olabilir. Bellek modülleri üzerindeki tanıtıcı etiketler genellikle modülleri tanımlamak için en uygun yoldur. Eğer etiket üzerinde 1Rx4 ve 1Rx8 gibi değerler varsa, modül Single Rank’tir. Eğer 2Rx4 ve 2Rx8 değerlerini görürseniz, modülünüz Dual Rank’tir.

Hız

SRM modüller genellikle DRM modüllerden daha hızlıdır zira bilgisayar SRM modülüne ulaştığı zaman veri yolunu bir kere taraması yetecektir. Ancak DRM modüllere erişim sağlandığında aynı yolun iki defa taranması gerekir.

Uyumluluk

SRM ve DRM modüllerin birlikte kullanılması, bir zamanlar ciddi sıkıntılar çıkarmış olsa da, DDR3 ve DDR4 bellek çağında bu iki tür bellek türü arasında neredeyse hiçbir uyumluluk sorunu bulunmuyor. Hatta bazı sunucular, yüksek miktarda RAM’in kullanıldığı sistemlerde Single ve Dual Rank belleklerin birlikte kullanılmasını gerektiriyor.

Bir DIMM modül üzerindeki rank sayısı, modülün tüm bit genişliğine ulaşabilmek için kullanılan bağımsız DRAM setlerinin sayısına eşittir. Bu rank bloklarına aynı anda erişilemez zira bu bloklar aynı veri yolunu kullanır. Modül üzerindeki DRAM çiplerinin fiziksel dizilim planı da her zaman rank bloku sayısına eşit olmayabilir. Uzun bir süre DRAM çiplerinin modül üzerine dizilme şekli tek taraflı ve çift taraflı olarak ayrılmıştı. Ancak bu ayırım bazı senaryolarda modüllerin çalışma prensipleri ile uyuşmuyordu.

Örneğin 64-bitlik bir I/O setine sahip bir SRM modülünde tüm bitlerde yazma ve okuma işlemi yapmak için sadece bir DRAM seti kullanılır. Çoğu elektronik sistemde bellek modülünün tüm veri kapasitesine aynı anda ulaşabilmek için bellek kontrolcüleri kullanılır.

64-bitlik bir DRM modülde ise farklı zamanlarda erişilebilen iki DRAM seti vardır. Aynı anda rank bloklarından sadece birine erişim sağlanabilir ve hangi blokun kullanılacağı CS birimleri ile belirlenir. Bu sebeple DRM bir modül için veri bitleri birbiri ile bağlı DRAM setleri, DRAM başına bir CS birimi ile erişilebilir.