Anasayfa PC Ne Kadar Dayanacak? #6 – 1 Yıldır İnatla Ölmeyen SSD!

Ne Kadar Dayanacak? #6 – 1 Yıldır İnatla Ölmeyen SSD!

1 Yıldır İnatla Ölmeyen SSD: Samsung 860 Pro - Ne Kadar Dayanacak? #6

Samsung 860 Pro ölmedi mi? Sorusu her yerden geliyor, biz de bir yıl önce başlattığımız testin yıl dönümünü geride bırakmışken bir güncelleme ile mevcut durumunu sizlerle paylaşıyoruz. Teste giren 860 Pro’nun sağlığı, hali vakti nicedir diye merak ediyorsanız buyrun videomuza…

7 Eylül 2018 tarihinde Samsung’un 860 PRO SSD’sini sizlerle birlikte ölüm testine sokmuştuk. O gün bugündür aralıksız veri yazdığımız SSD’miz halen daha yaşıyor ve çalışıyor. Testimiz de tam gaz devam ediyor.

Peki bu süre zarfında neler oldu?
• Öncelikle bilgisayara herhangi bir UPS bağlamadık. Bu bağlamda SSD, elektrik kesintilerinden de tam olarak etkilendi.
• Test boyunca sistem olağan ya da olana dışı durumlarla birlikte tam 70 defa yeniden başladı.
• Bu süre zarfında SSD sadece bir defa çalışmaz duruma geldi ki bu durumdan da SSD’yi Güç Döngüsü yöntemi ile kurtardık. Herhangi bir veri kaybı olmadı.
• Kesintilerle birlikte SSD 7528 saattir testte. Bu, 313 güne tekabül ediyor.
• Bu süre zarfında SSD’ye toplamda 5900 Terabyte veri yazdık. Bu, 6.049.347 GB’a tekabül ediyor.
• Samsung’un 512 GB 860 PRO için vaat ettiği yazma garantisi 600 TB. Biz şu anda bunun 9 katına çıktık ve çok yakında 10 katına varmış olacağız.
• Peki SSD bu süre zarfında ne kadar yıprandı? Şu anda SSD’nin içinde 65 adet ölü hücre mevcut. Peki bu ne kadar önemli? Milyarlarca hücre olan bir SSD için büyük bir sorun teşkil etmiyor. SSD’yi halen daha kullanmaya devam edebilirsiniz.
• Peki okuma yazma performansında değişim var mı? Hayır. Burada da halen daha ilk günkü performansı koruduğumuzu söyleyebiliriz. SSD’miz testte 562 MB/s okuma ve 531 MB/s yazma hızına ulaşabiliyor.

Ne Kadar Dayanacak? #1 – Samsung PRO 860 Dayanıklılık Testi

Ne Kadar Dayanacak? #2: Samsung PRO 860 Testi Sürüyor

Ne Kadar Dayanacak? #5: Samsung 860 PRO Son Durumu