Anasayfa Video Test: ASUS Yapay Zeka Destekli Mikrofon Gürültü Engelleme

Test: ASUS Yapay Zeka Destekli Mikrofon Gürültü Engelleme

Teknoloji gayet güzel çalışıyor. Onaylıyoruz.

ASUS’un yakın zamanda ROG ve TUF serisi anakartlarına eklediği yapay zeka destekli gürültü engelleme teknolojisini test ediyoruz.

ASUS’un geçtiğimiz günlerde incelediğimiz TUF GAMING B550-PLUS model anakartında ilk defa oyunlarda net iletişim için yeni yapay zeka destekli gürültü engelleme özelliğine sahip mikrofon teknolojisini kullanma şansı elde ettik. Şirket bu teknolojiyi daha önce ROG Strix GO 2.4 ve ROG Theta 7.1 kulaklıklarında kullanmıştı. Şimdi ise Armoury Crate’e entegre olarak gelen bu özellikten bahsetmek gerekirse genel olarak RTX Voice gibi düşünebilirsiniz. Tabi ASUS’uygulaması ekran kartı tabanlı değil, bu bağlamda GPU’da herhangi bir yük oluşturmuyor. Sistem bunun yerine işlemcinizi kullanıyor.

Mikrofon Desteği

ASUS AI Noise Cancelling Mic teknolojisi, anakarta takılan 3.5 mm veya USB kulaklık/mikforon cihazları destekliyor. Bu özellikten yararlanabilmek için ASUS’un Armoury Crate yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Windows 10 kurduktan sonra sistem aslında size bu yazılımı kurmak ister misiniz diye soruyor. Eğer bu aşamada kurmadıysanız da sorun değil. Daha sonra anakartın destek sayfasında indirme bağlantısını bulabilirsiniz.

Bu özelliği iki senaryo ile test et ettik. İlk senaryoda arka planda sadece klima çalışıyordu, diğerinde ise hem klima hem de elektrikli süpürge, son seviyede. ASUS yapay zeka  destekli gürültü engelleme hem klima hem de elektrikli süpürge sesini tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Tabi bu işlem sizin sesinizi de biraz etkiliyor. Lakin çıkan sonuç gerçekten şaşırtıcı ve takdire şayan. Uzun zamandır anakartlarda gelen en yenilikçi özellik olduğunu söyleyebiliriz. Tebrikler ASUS.