Anasayfa Makale DOOM Eternal Silahları Nasıl Oluşturuldu?

DOOM Eternal Silahları Nasıl Oluşturuldu?

Google Stadia

20 Mart 2020’de piyasaya sürülen DOOM Eternal hem incelemeler bazında, hem de oyuncular bazında başarılı bir oyun oldu. Bu yazımızın konuğu ise DOOM’un en büyük geleneği haline gelen silahları oldu.

DOOM serisinin ikonlaşan silahlarını, bu silahları tasarlayanlar anlattı.

Heavy Cannon (Colin Geller)

Heavy Cannon, çok heyecanlı bir geliştirme sürecinin sonunda ortaya çıktı. Orijinal bir insan silahı yaratmak oldukça meşakkatli bir işti ama nihayetinde çabalarımızın karşılığını aldık. Bana göre bu silah oyundaki bazı dünya dışı silahların karşısında hoş bir zıtlık oluşturuyor.

Rocket (Colin Geller)

DOOM Eternal için tasarlama şansını yakaladığım ilk silah buydu. Çok heyecanlı bir süreçti, çünkü klasik bir silaha yeni sanatsal tarzlarımızdan birini eklemek istiyorduk. Bunu hem şekil olarak hem de işlev olarak başardık diyebilirim; bu silahı “dört bir yanı patlatan yuvarlak silahlardan biri işte” fikrinden uzaklaştırdık.

Chaingun (Bryan Flynn)

Burada amacımız Chaingun’ın 2016’da verdiği endüstriyel hissi devam ettirirken, bir yandan da ona abartılı bilimkurgu öğeleri eklemekti. Tasarımın organik sert yüzeyli biçimine ağırlık vererek ve namlu çevresiyle cephanelik kısmına enerji ışıkları yerleştirerek bunu başardım. Silahın ateş ederken Noel ağacı gibi ışıl ışıl olmasını istedim.

BFG (Bryan Flynn)

Burada görevim BFG silahını, orijinal yapısına fazla dokunmadan birinci şahıs bakış açısına göre güncellemekti. Ben de çoğunlukla motorlara odaklandım. Piston/silindir benzeri animasyonları öne çıkararak tasarımın organik sert yüzeyli biçimine vurgu yaptım.

SSG2 (Jon Lane)

Zamanında John Carmack’in de dediği gibi, DOOM’un merkezinde “pompalı tüfekler ve iblisler” yer alır. Orijinal DOOM, yaygın birinci şahıs nişancı silah tiplerinin arasına ağır pompalı tüfekleri ve çifte namlulu pompalıları da yerleştirmişti. DOOM II’nin Super Shotgun’ı hâlâ oyunlarda kullandığımız en iyi silahlar arasında gösterilir. DOOM Eternal’ın Super Shotgun’ını tasarlarken onun atasına gereken saygıyı ve bağlılığı göstermek çok önemliydi.

Combat Shotgun (Jon Lane)

DOOM Eternal’ın Combat Shotgun’ı, oyunun alışılmadık silahlarının arasında daha çok modern taktiksel yapısıyla öne çıkıyor. Kadim ve vahşi Super Shotgun’ı dengelemek için tasarladığımız Combat Shotgun, Super Shotgun’ın aksine fütürist bir askeri havaya sahip ve işlevsellik ön plana alınarak tasarlanmış bir silah.

Plasma (Jon Lane)

DOOM Eternal’daki Plasma Rifle, 1993 yılında çıkan ilk DOOM oyunundaki orijinal haline bağlı kalacak şekilde geliştirildi. Geliştirme sürecinde id Software kurucusu Kevin Cloud’un orijinal çalışmasına da bol bol gönderme yaptık. Bu klasik tasarımı modernleştirmek için birçok görsel değişiklik yapmış olsak da, serinin uzun süreli hayranlarının ilk görüşte tanıyacağı bir silah ortaya çıkardık.

DOOM Eternal inceleme videosunu ise aşağıdaki video üzerinden izleyebilirsiniz.