Anasayfa Haber AMD Radeon RX 6900XT Fotoğrafları Sızdırıldı

AMD Radeon RX 6900XT Fotoğrafları Sızdırıldı

AMD Radeon RX 6900XT

RX 6900XT modeli olduğu iddia edilen Big Navi ekran kartı, ilk kez bu kadar ayrıntılı fotoğraflandı.

NVIDIA cephesinin GeForce RTX 30 duyurusundan bu yana AMD Radeon RX 6000 kartlarıyla ilgili sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Yakın zaman önce RX 6000 serisinin üç fanlı tasarımı gösterilmişti. Sonrasında kartın kanlı canlı ilk fotoğrafı paylaşıldı ve bunun yanında çift fanlı bir tasarım daha gördük.

AMD Radeon RX 6900XTŞimdi ise amiral gemisi Radeon RX 6900XT modeline ait olduğu belirtilen GPU’nun görselleri RedGamingTech tarafından sızdırıldı. AMD’nin RDNA 2 grafik mimarisine dayanan Radeon RX 6000 serisi, tüketici oyun segmenti için çok ilginç olacak. Bu seri ile birlikte doğrudan RTX 30 Ampere ailesi hedefleniyor. Ancak kaç adet model tanıtılacağı ve hangi kartın hangi sınıfta konumlandırılacağını hâlâ bilmiyoruz.

AMD Radeon RX 6900XTÇeşitli açılardan resmedilen GPU, üçlü eksenel fan ve hemen altına monte edilmiş büyük alüminyum tabanlı bir soğutucu ile birlikte geliyor. Kart ayrıca çift 8 pinli bağlantıya sahip. Genel görünümüne baktığımızda ise siyah ağırlıklı kasanın ortası gri renkte şekilli bir örtüyle kaplanmış. Ayrıca bu kaplama kartın arkasına kadar uzanıyor.

AMD Radeon RX 6900XTÖte yandan RX 6000 serisi ekran kartındaki Radeon logosu, muhtemelen kırmızı renkte aydınlatma yapan LED’ler içerecek. Üst düzey RDNA 2 ekran kartlarını bu zamana kadar hep “Big Navi” olarak tanımladık ancak bakalım AMD lansmanda böyle bir isimlendirmeye yer verecek mi?

AMD Radeon RX 6900XTBununla birlikte AMD tarafı yeni kartları Navi 2X olarak tanımlamıştı. Tepe modeller ise muhtemelen Navi 21 silikonunu kullanacak. RX 6900 XT olarak isimlendirilen bu kartı ve ailenin diğer üyelerini merakla bekliyoruz.