Anasayfa Video Crucial P5 Dayanıklılık Testi | Ne Kadar Dayanacak? #8

Crucial P5 Dayanıklılık Testi | Ne Kadar Dayanacak? #8

Crucial P5 NVMe SSD ne kadar dayanıklı? Bu videomuzda Micron’un son tüketici markası Crucial’ın SSD ömrüne bakıyoruz.

Daha önce SSD’lerin kısa ömürlü olduğuna dair iddiaları tarihin tozlu sayfalarına gömmek için 1 yıl süren bir test gerçekleştirmiştik. Testte Samsung’un 860 PRO modeline vaat edilen yazma ömrünün 10 katını yazmayı başardık. Bugün ise yepyeni bir test ile karşınızdayız. Üstelik bu defa testimiz çok daha kısa -belki de daha uzun- sürecek zira SATA’nın limitlerinden kurtuluyoruz. Crucial P5 dayanıklılık testi ile NVMe arayüzünü kullanan bu SSD’ye ömrünü doldurana kadar veri yazacağız.

Crucial’ın 500 GB kapasiteli P5 modeli için sunduğu yazma ömrü 300 TB. Anvil’s Storage Utilities ile daha önce yaptığımız gibi SSD’ye veri yazmaya başlayacağız ve bakalım ne kadar süre sonunda NAND Flash yongalar ömrünü dolduracak.

Daha önce incelemesini yaptığımız bu SSD’nin saniyede 3124 MB/s ardışık yazma hızına ulaşabildiğini belirtelim. Öte yandan sürekli yazma esnasında SSD’nin bu değerlere ulaşması zor zira hem ısınma hem de önbelleğin dolması gibi etkenler işin içine giriyor. Videoyu çektiğimiz bir hafta önce test başladı ve şimdiden SSD’ye 210 TB veri yazdık. Yani kısa sürede vaat edilen 300 TB değerine ulaşacağız. Onsan sonrası ise tamamen avantaja kalıyor.

Crucial P5 SSD Bilgisi
Crystal Disk Info ile SSD verileri hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyoruz.

İlk Güncelleme

SSD’ye 300 TB veri yazdık ve testimiz devam ediyor. Detaylar için yeni makaleye göz atabilirsiniz.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.