Anasayfa Tavsiyeler Sistem Tavsiyeleri Berker ve Recep, Cyberpunk 2077 İçin Bilgisayar Topluyor!

Berker ve Recep, Cyberpunk 2077 İçin Bilgisayar Topluyor!

Oyun bilgisayarının Cyberpunk 2077 için yeterli olmayacağını fark eden Berker, Recep’i acil sistem toplamaya çağırır. Ve olaylar gelişir!

Borderlands 3 oynamaya çalışırken sistemin boyuna kasılmaya başlamasıyla birlikte, kendimi kaçınılmaz olarak yeni bir PC toplamam gerektiği gerçeğiyle yüzleşirken buldum. Dördüncü nesil Core i5 işlemci ve GTX 1070 ekran kartlı bilgisayarım artık yeni nesil oyunları kaldırmıyordu.

Cyberpunk 2077’nin çıkışıyla birlikte yeni bir bilgisayara ihtiyacım olacağı kesindi. Ama zaten bu çok şaşırtıcı bir durum sayılmaz, bilgisayar dünyasında geçirdiğim 35 yıllık sürede yeni oyunlar hep yeni sistem toplamak için sebep olagelmiştir. Doom, Quake 2, Fallout 3 ve 4 gibi oyunların öncesinde ya tamamen yeni sistem toplamak, ya da en azından ekran kartı gibi kritik bir parçayı güncellemek gerekti.

Ancak Cyberpunk 2077 için ekran kartı değiştirmek yetmeyecekti. Bu yüzden de Recep ile oturup eldeki parça listesini gözden geçirdik. Sonuçta ortaya hayli üst seviye sayılacak bir sistem çıktı:

Tabii bu parçaları halen elimizdekiler arasından seçtiğimizi unutmayın. Kendinize benzer bir sistem toplarken parçaları piyasada bulacağınız size uygun fiyatlı alternatifler arasından seçebilirsiniz.

Mesela biz NVMe SSD olarak 1 TB kapasiteli olanı kullandık, çünkü elde bu vardı. Ama gerçekte 512 GB kapasiteli bir model de işinizi rahatlıkla görecektir. Yine benzer bir şekilde halen hiçbir sistemde takılı olmadan rafta duran RTX 2080Ti ekran kartını takmaya karar verdik. Bu ekran kartı her ne kadar bir önceki nesil olsa da, güç olarak herhangi bir zayıf yanı yok.

Siz sistem toplarken RTX 3070 ya da RTX 3060Ti ekran kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Nitekim kabaca değerlendirmek gerekirse, RTX 2080Ti ekran kartının performans olarak RTX 3070 ile aynı seviyede olduğu söylenebilir. Cyberpunk 2077’nin yapımcıları da üst seviye sistem ihtiyaçları listesinde bu performans aralığında bir ekran kartını tavsiye etmişler.

Tabii şimdi haliyle topladığımız sistemin oyun performansını merak edeceksiniz. Bunun cevabını bulmak için bizi izlemeye devam edin. Çünkü önümüzdeki günlerde bu sistemde kullandığımız AMD Ryzen 5 – 5600X işlemcinin incelemesini de yayınlayacağız. Haliyle performans testleri de yapılacak ve sorunuzun cevabını o videoda bulacaksınız.

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...