Anasayfa Haber Windows 11’de DirectStorage için NVMe SSD Kapasite Gereksinimi Kaldırıldı

Windows 11’de DirectStorage için NVMe SSD Kapasite Gereksinimi Kaldırıldı

Windows 11

Microsoft, DirectStorage NVMe SSD’ler için zorunlu 1TB depolama gereksinimini kaldırıyor.

Microsoft’un, Windows 11’e özel olarak destekleneceğini söylediği DirectStorage’ın başlangıçta bir boyut gereksinimi bulunmaktaydı. Bu gereksinim, 1TB olarak belirlendi. Ancak şimdi bu durum değişmiş gibi duruyor. Resmi özelliklere göre, özelliği kullanmak için en az 1 TB’lık bir NVMe SSD’ye ihtiyaç duyuluyordu. Ancak Microsoft, gereksinimleri değiştirdi ve özellik için şu anda yalnızca bir NVMe SSD yeterli oluyor.

Microsoft, yayınladığı blog yazısında DirectStorage ile birlikte oyunların uzun yükleme süreleri olmadan oynanabileceğini açıklamıştı. Başlangıçta bazı kullanıcılar NVMe SSD’lerde minimum 1 TB depolama gereksinimi nedeniyle tepki göstermişlerdi. Bu tepkiler doğrultusunda şirket, mevcut gereksinimi Windows 11’in resmi özelliklerden kaldırmış gözüküyor. İlk olarak, 1 TB depolama alanını zorunlu tutan şirket, aşağıdaki fotoğrafta da görülebileceği üzere bu gereksinimi kaldırmış. Böylelikle, DirectStorage’dan yararlanmak isteyen kullanıcılar da rahat nefes almış oluyor.

DirectStorage

Bununla birlikte NVIDIA, geçtiğimiz yıl SSD’lerin kullanımını optimize etmek için GPU aracılığıyla kayıpsız veri sıkıştırmasına izin verecek olan RTX IO adlı bir teknolojiyi duyurmuştu. Bu teknoloji, sistem depolaması ve VRAM arasında daha fazla erişim sağlamanın yanı sıra, bu dosyaları sıkıştırmak için GPU’yu kullanmak ve tüm süreci daha da hızlandırmak için DirectStorage ile birlikte uygulanabilir. NVIDIA RTX IO’ya göre, SSD’lerin ve DirectStorage’ın depolama boyutuyla ilgili herhangi bir sınırlama olmaması gerekiyor. Bu durum, kullanıcıların Windows 11’de DirectStorage’dan yararlanmak için SSD’lerin depolama boyutu hakkında endişelenmesine gerek olmadığı düşüncesini güçlendiriyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi