Anasayfa Haber Windows 10 İçin DirectStorage Desteği Getirilmeyecek

Windows 10 İçin DirectStorage Desteği Getirilmeyecek

Microsoft, DirectStorage’ın yalnızca Windows 11 ile kullanılabilecek bir özellik olacağını söylüyor.

Dün resmi tanıtımı yapılan Windows 11‘e eklenen en heyecan verici yeni oyun özelliklerinden biri, DirectStorage özelliği. Microsoft, DirectStorage desteğinin, özel bir yenilik olduğunu vurguluyor. Bu da Windows 10 kullanıcıları için özelliğin, herhangi bir güncelleme ile sunulmayacağı anlamına gelmekte.

DirectStorage, özellikle oyunlarda, NVMe SSD’lerin gizli gücünden tam olarak yararlanmak için tasarlanmış bir özellik olarak nitelendirilebilir. Özellik, yalnızca uyumlu oyunların daha hızlı yüklenmesini sağlamak için değil, aynı zamanda modern oyunların sahip olduğu geniş, açık oyun dünyalarını desteklemek için yaratılmış.

Windows 11 DirectStorage API

DirectStorage özelliği, Velocity mimarisinin bir parçası olarak ilk kez Xbox Series X/S konsolları için duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından beklentiler, özelliğin bir Windows özelliği haline gelmesi yönündeydi. Ancak özelliğin kullanılabilirliği, yeni işletim sistemiyle sınırlı kalacak. Bu nedenle, kullanıcılar oynadıkları oyunlarda NVMe SSD’lerinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsa, Windows 11’e geçiş yapmak zorunda. DirectStorage’in yalnızca Windows 11 ile kullanılabilecek ifadesi, Windows 10’un bir uyumluluk güncellemesi almayacağını gösteriyor.

DirectStorage özelliğini kullanmak konusunda kaçınılmaz bir diğer engel ise donanım. Microsoft, hem yazılımın kendisi hem de sunduğu temel özellikler için Windows 11 minimum sistem gereksinimlerini listeledi. Listelenen gereksinimlerde DirectStorage, Standart NVM Express Controller sürücüsünü kullanan oyunları depolamak ve çalıştırmak için bir NVMe SSD ve Shader Model 6.0 destekli DirectX 12 GPU gerektiriyor. Bu donanıma sahip olmayan kullanıcılar, Windows 11’in sunduğu bu yeni özellikten faydalanamayacak.

Son olarak, PC Gamer’da yer alan habere göre, DirectStorage’ın yalnızca Windows 11’e özgü bir özellik olarak duyurulmasının, kullanıcıların pek hoşuna gitmediğini belirtelim. Bu doğrultuda kullanıcı baskıları, şirketin özelliği Windows 10 için de aktif kılması sonucunu doğurabilir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi